סיפור של מצבה

בטיולים שאני מדריך במשמר הירדן הישנה (עליה כבר כתבתי כמה פעמים, ראו קישורים למטה), מצבת השיש לזכר סמל סיאח עזי תמיד מעוררת שאלות. נטועה על יד השביל, ממש בשטח המושבה, ללא קשר לאנדרטה הגבוהה לזכר חללי הקרבות במקום. נראית כל כך לא שייכת.

באחד הטיולים קרה משהו שאני אוהב שקורה. אחד המטיילים, גמלאי חביב, ביקש לספר סיפור אישי כשישבנו באמפיתאטרון הקטן, שרנו וצפינו אל רמת הגולן.


הגמלאי סיפר שבתחילת שנות השישים יצא לשירות מילואים והוצב במחנה החטמ"ר שמעל גשר בנות יעקב, זהו המחנה שהיה על יד שרידי המושבה "משמר הירדן מצידו הדרומי של הכביש, מחנה שרבים הכירו כבסיס המשטרה הצבאית של הגולן. לפני מלחמת ששת הימים היה זה מחנה החטיבה המרחבית.


אותו גמלאי סיפר שהגיע למקום וסמל דרוזי ממשמר הגבול לקח אותו אל העמדה הקדמית הצופה אל רמת הגולן כדי "לעשות לו חפיפה" ולהכיר לו את השטח. הם פסעו יחד במורד הכביש, עלו על סוללת עפר קטנה ומאחוריה נכנסו לעמדת התצפית. לאחר שערכו תצפית כנדרש, יצאו השניים מהעמדה, עלו ועברו את סוללת העפר, אבל אז הסמל נזכר ששכח את הכומתה שלו בעמדה.

 

הוא עלה חזרה על סוללת העפר, ואז נשמע קול ירי מעברו המזרחי של הירדן, והסמל נפגע ונהרג במקום.

העמדה עודנה נמצאת ממש בעיקול הדרך, והמצבה הקטנה והצנועה מנציחה את זכרו של סמל שני סיאח עזי שנפל כאן על משמרתו.  והנה הקישור לדף יזכור.

אולי יעניין אותך לקרוא גם על...

ממשמר הירדן לראש פינה - טיול מזמר

ממשמר הירדן לראש פינה - טיול מזמר

מושבה יפה הוקמה בשנת 1884 על שפת הירדן. 64 שנים התקיימה המושבה, עד שנכבשה על ידי הצבא הסורי ביוני 1948 וחדלה מלהתקיים. ממושבה שנחרבה למושבה ששגשגה - ממשמר הירדן לראש פינה
להמשך קריאה
מצבה מספרת על אסון נורא

מצבה מספרת על אסון נורא

סיפור מאחורי מצבה גדולה בבית הקברות של משמר הירדן, על משפחת גרבובסקי, משפחת חלוצים שנאחזה בקרקע עד מוות, מימי העליה הראשונה בראש פינה, דרך משמר הירדן ועד ימינו
להמשך קריאה
מושבה שנקראת על שם שיר

מושבה שנקראת על שם שיר

במסלולי הטיולים המזמרים שאני עורך באזור עמק החולה או רמת הגולן אני אוהב במיוחד לבקר בחורבות המושבה משמר הירדן.  בין הברושים נמצאות חורבות המושבה ואנדרטה גבוהה בה חקוקים שמות 14 הנופלים בקרב נגד הסורים בחודש יוני 1948  - סיפור עצוב.
להמשך קריאה

לפרטים ויצירת קשר

איתי פלאות: 052-2971119

כל הזכויות שמורות לד"ר איתי פלאות, מרכז תרבות ידע ופנאי © שירה בציבור
ד''ר איתי פלאות | itai@plaot.com | 04-9533736 | 052-2971119

Tivonet