שישה שכתבו שיר אחד? לא בטוח - "אבשלום"

החודש נפרדנו בצער מיהונתן גפן, משורר, פזמונאי, פובליציסט, מחזאי ועוד. לזכרו אני רוצה הפעם לספר על שיר שזהות כותבי המלים שלו שנוי במחלוקת. את הרמז הראשון לפרשה הזאת קיבלתי משלום חנוך שסיפר על כך בהופעתו בה הקדיש את השיר "אבשלום" לזכרו של יהונתן גפן.
 
יהונתן גפן נולד בשנת 1947 במושב נהלל לישראל גפן ואביבה (לבית דיין) גפן. לאחר סיום לימודיו התגייס לצה"ל ושירת בצנחנים. לאחר שסיים קורס קצינים שירת כמ"מ בגולני, לחם בקרב תל פאחר והשתחרר בדרגת סגן כקצין מודיעין של גדוד 12 (ברק).
 
לאחר שהשתחרר מהשירות הצבאי עבר לגור בתל אביב ובין היתר גם התחבר עם חבורת לול.
 
שלום חנוך סיפר (ראו בסרטון שמימין), שכשישבו יחד אנשי חבורת לול והחליטו לכתוב שיר על שלום. אחרי ויכוחים הוחלט שישחקו משחק מוכר: מישהו יכתוב שורה על דף, אחר יוסיף שורה, ואחר יקפלו ויסתירו את השורה הראשונה ומישהו אחר יוסיף שורה מתחת לשורה השנייה, ומי שבסוף חיבר את השורות והפך אותן לשיר היה יהונתן גפן.
 
בראיון לידיעות אחרונות אמר שלום חנוךנדמה לי שזה היה רעיון של יהונתן גפן, כל אחד כתב שורה בנושא הכללי 'שלום' על פתק וקיפל. אחר כך חיברנו בין השורות. אנשים לא יודעים שאין קשר אמיתי בין שורה לשורה, אבל באופן מופלא נוצר שיר בכל זאת. תחשוב, 'יום אחד, שם נולד, לטייל ביער, ורקמה מחוטים של זהב בן מלך קטן אם חורגת וסוס לבן'. אף אחד מעולם לא שאל אותי, 'המילים האלה, מה זה צריך להיות?' כנראה ששיר לא צריך להיות הגיוני תמיד"
 
חיפשתי ומצאתי עוד גרסאות למקרה. מסתבר ששלום חנוך הביא למפגש מנגינה שהלחין לאחותו וביקש מהחברים לעזור לו "למלא" את הלחן במילים.  אורי זוהר ביקש להקדיש את השיר לבנו, אבשלום ואכן השיר נכתב כמו שסיפרתי למעלה.

 כשפורסם השיר בשנת 1970, באלבום "שבלול" צויין שהוא חובר על ידי "הלול" הוא נרשם באקו"ם על שם ששה מהחבורה: אורי זוהר, אריק איינשטיין, בועז דוידזון, צבי שיסל, שלום חנוך ויהונתן גפן. כך גם רשום בדף מילות השיר באתר שירונט.

אבל, בשנת 2001 פרסם יהונתן גפן את ספרו חומר טוב, בו סיפר גם על חבורת לול.  שם הוא סיפר שהשיר נכתב כשלכל החבורה היתה בחדר, אבל רק הוא, יהונתן גפן, ושלום חנוך, כתבו את השיר וכל שאר חברי החבורה "האחרים ישבו בצד, עישנו ולא הפריעו".
 
חברי חבורת לול לא רוו נחת עם הוצאתו של הספר חומר טוב על ידי יהונתן גפן שתוכנו, אם להשתמש בלשון המעטה, לא כל כך החמיא להם.  זו אולי הסיבה שבספר שיצא בשנת 2006 בשם זו אותה האהבה, המכיל ביוגרפיה ושירים של אריק איינשטיין ונערך על ידי עלי מוהר צוינו על יד מילות השיר שמותיהם של חברי חבורת לול ללא שמו של יהונתן גפן.

מאמרון זה נכתב על פי המקורות:

פינת "איך שיר נולד" בהגשת עופר גביש, בתוכנית הרדיו "העונג השביעי" של שמעון פרנס

ידיעות אחרונות

 


חדש!! חדש!! חדש!!

הרצאה מזומרת - שרים ביחד - לחוגי בית, גמלאים, מועדוני זמר ומקומות עבודה

יהיה טוב - חייו ושירתו של יהונתן גפן

לפרטים והזמנות נא להתקשר לאיתי פלאות 052-2971119 או דרך דף צור קשר
שפע נושאים לשירה בציבור, הרצאות מזומרות, טיולים מזמרים, טיולים ברכבי שטח והרצאות על טבע האדם בהנחיית ד"ר איתי פלאות

לפרטים שלחו הודעה בצור קשר או התקשרו 052-2971119 

לכרטיס ביקור דיגיטאלי לחצו כאן.

אולי יעניין אותך לקרוא גם על...

יהיה טוב - חייו ושירתו של יהונתן גפן

יהיה טוב - חייו ושירתו של יהונתן גפן


יהונתן גפן נולד בנהלל בשנת קום המדינה למשפחה מוכרת ורבת פעלים. יהונתן קרא למושב נהלל "מושב מה יגידו" שבו כל אחד היה צריך לעמוד בציפיות הציבור החלוצי והציוני, להיות "חרוץ, שרירי, להתגייס לצנחנים ולמות" כמו שאמר פעם יהונתן גפן. 

להמשך קריאה
מי היא

מי היא "אלה" ומה באמת קורה לה בשיר "אלה אלה" של שלום חנוך?

"אלה אלה, תגידו לי מה קורה לה, מה הבחור עושה לה, היא עוד ילדה קטנה". מי היא אלה המסכנה ששלום חנוך צופה לה הסתבכות ביחסים עם אהובה? מסתבר שזו בכלל לא אלה, אלא מישהי אחרת שכולנו מכירים ואוהבים.

 


להמשך קריאה

לפרטים ויצירת קשר

איתי פלאות: 052-2971119

כל הזכויות שמורות לד"ר איתי פלאות, מרכז תרבות ידע ופנאי © שירה בציבור
ד''ר איתי פלאות | itai@plaot.com | 04-9533736 | 052-2971119

Tivonet