כל המון כקול שדי

כשראיתי ושמעתי לראשונה את הסרטון המצורף עלה בדעתי הביטוי "קול המון כקול שדי". תהיתי מה מקור הביטוי, עברתי לאתר של קורקונדציה לתנ"ך ולא מצאתי שם ביטוי כזה (שש פעמים מוזכר הצירוף "קול המון" אבל בלי קשר ל"קול שדי").

מסתבר שביטוי זה, כמו הרבה ביטויים שגורים בשפתנו, מקורו בכתבים נוצריים (ראו גם "רוחץ בניקיון כפיו", "אין נביא בעירו" ואפילו "מלח הארץ"!).

על פי ויקיפדיה החכמה, הביטוי נמצא לראשונה באגרת ששלח המלומד האנגלי רלקואין אל קרל הגדול מלך


 

 הפרנקים, הידועה בכינוייה "תוכחת מוסר לקרל" שם נכתב Vox populi, vox Dei שמשמעו שקול ההמון הוא כקול האלוהים, כלומר שיש להקשיב היטב לקולו ולדעתו של העם.

נו טוב...  אבל אני רציתי לשתף אתכם בסרטון שריגש אותי, בעיקר בתוקף היותי מנחה שירה בציבור שרוחש אהבה רבה לקהל ששר. זו הנאה רבה עבורי, כשאני מנחה ערב שירה, לשתוק קצת ולהאזין לקול הקהל.


ראו את הסרטון, הגבירו את העוצמת הרמקולים והקשיבו לשיר המוכר והנפלא, וחושו את תחושת "קול המון כקול שדי".


שנה טובה!

אולי יעניין אותך לקרוא גם על...

 חייה ושירתה של נעמי שמר- ערב עם מיטב שיריה

חייה ושירתה של נעמי שמר- ערב עם מיטב שיריה

במהלך חייה הפליאה נעמי שמר לחבר מלים ומנגינות מלאי תוכן ורגש, הומור וביקורת, תרגומים ושירה מקורית. במופע נעים ותרבותי נשיר משיריה ונספר את הסיפורים שמאחורי השירים.
להמשך קריאה
הרצאות מזומרות - הרצאה על שירה עברית בשילוב שירה בציבור

הרצאות מזומרות - הרצאה על שירה עברית בשילוב שירה בציבור

ההרצאות המזומרות מהוות שילוב מנצח בין הרצאה אינטליגנטית ופעילות מהנה של שירה בציבור.  ד"ר איתי פלאות, מנחה ערבי שירה כבר שנים רבות, ובעל ידע נרחב בתחום הזמר העברי,  וכמורה דרך וביולוג בעל ידע נרחב בהסטוריה, גאוגרפיה וטבע של ארץ ישראל.
להמשך קריאה
ערב כחול עמוק - אירוטיקה בזמר העברי

ערב כחול עמוק - אירוטיקה בזמר העברי

איזה שיר כינה זמר מפורסם בשם "שיר חרמנות נעורים"?  איזה שיר ששרים הילדים בגן מספר על תשוקתה של נערה שאהובה ישאר איתה במיטתה? מופע נעים ומשעשע על אירוטיקה בזמר העברי
להמשך קריאה
 הלוואי עלינו בגילם - ותיקי רמות מנשה

הלוואי עלינו בגילם - ותיקי רמות מנשה

ראו איך המחיזו "צעירי" קיבוץ רמות מנשה את השיר "חד גדיא" בסדר הפסח שנערך במוצאי החג השני (ככה זה אצלם) וקראו על האנשים המופלאים האלה
להמשך קריאה
עד שיום אחד... יעקב אורלנד

עד שיום אחד... יעקב אורלנד

את השיר אני נושא עמי כתב המשורר יעקב אורלנד כשהיה כבן 20 שנה בלבד, והוא מביא לידי ביטוי טראומת ילדות נוראה שחווה המשורר כשהיה ילד רך בן חמש ..
להמשך קריאה

לפרטים ויצירת קשר

איתי פלאות: 052-2971119

כל הזכויות שמורות לד"ר איתי פלאות, מרכז תרבות ידע ופנאי © שירה בציבור
ד''ר איתי פלאות | itai@plaot.com | 04-9533736 | 052-2971119

Tivonet