שביר, מתפורר בקלות

לאור המצב חשבתי שהשיר הזה מתאים...

ב 23 באוגוסט 1982 חזרו אריק איינשטיין, בת זוגו, סימה אליהו, וחברותיהם נורית בורנשטיין והציירת רבקה רובינשטיין ז"ל ממסיבת פרידה לכדורסלן הפועל תל אביב  בארי לייבוביץ'. בשעה 2 בלילה פגע אוטובוס ברכב הקטן בו נסעו בפינת הרחובות ריינס ופרישמן בתל אביב. רבקה רובינשטיין ז"ל נהרגה בתאונה, סימה אליהו נפצעה קשה ואושפזה כשהיא מחוסרת הכרה, הנהגת נורית בורנשטיין נפצעה קל, ואריק איינשטיין, שישב במושב האחורי, חולץ על ידי כוחות ההצלה כשהוא פצוע קשה, עם פגיעה חמורה בראשו, צלעות שבורות ורשתית קרועה.

התאונה קטעה שנה מוצלחת מאוד לזמר ובעקבותיה נשלח לתקופת שיקום ממושכת. בתחילת אותה שנה הוציא אריק איינשטיין ביחד עם יצחק קלפטר את האלבום יושב על הגדר, אבל למרות הפציעה המשיך אריק לאסוף חומרים לאלבום הבא שגם הוא היה בשיתוף פעולה הדוק עם יצחק קלפטר. האלבום שהפיקו השניים נקרא "שביר" והוא האלבום היחיד שכל שיריו נכתבו על ידי אריק איינשטיין עצמו.


וכך סיפר אריק איינשטיין בראיון ליואב קוטנר על שיר הנושא של האלבום:

"שביר זה על בן אדם ששר על החולשות שלו. שהוא מרגיש לא מספיק חזק ועמיד. לא מספיק יודע להתמודד עם הקשיים שבחיים. ככה אני מסתכל לפעמים על עצמי. זה אישי ואני מכיר עוד אנשים כאלה שהם שבירים מתפוררים ולוקחים ללב אתה יודע מעמיסים על עצמם את כל העולם .מצד שני יש לו איזו חולשה נושר כמו עלה למשב כל רוח קלה. אבל אני חולה על השיר הזה במיוחד על הסולו של יצחק קלפטר בשיר. יש לי לשיר הזה יחס מיוחד. אם מישהו היה בא והוא לא מכיר אותי ומבקש ממני דוגמא לאיזשהו שיר שאתה שר, הייתי מביא לו את "שביר", כי יש בו גם הרוקיסטיות והחספוס. וגם שילוב מחוספס עם נעים ורכות מה שנקרא רוק רך. ההרגשה שלי לאורך כל התקליט שיש כאן דיאלוג בלתי פוסק בין השירה שלי לגיטרה של קלפטר. זה ההרגשה. זה היה משהו מיוחד במינו. החיבור בינינו היה מוצלח ועד היום שני התקליטים שעשינו יחד מאוד אהובים עליי".

 שביר

מלים: אריק איינשטיין, לחן: יצחק קלפטר

שביר, מתפורר בקלות
מעמיס על עצמו את כל העולם
נושב כמו עלה למשב כל רוח קלה
בקצור, שביר מתפורר בקלות.
 
שביר, מתפורר בקלות
מחפש את עצמו, מחפש כל הזמן
לוקח כבש, חושב זה סוף העולם
בקיצור, שביר מתפורר בקלות
 
בשיר נוסף באלבום, אולי צריך לתת לזה עוד זמן, כותב אריק איינשטיין:

החיים עוד לא חזרו למסלולם.
הפצעים עדיין לא הגלידו
אולי זה יישאר כבר לעולם.
אולי צריך לתת לזה עוד זמן.
מה יהיה ימים יגידו"

 

והמלים בשני השירים מבטאות כל כך במדוייק את התחושות של מי שעבר טראומה ומנסה להשתקם.  והרי זה כנראה המצב של כולנו כאן בארץ.... 

 


חדש!! חדש!! חדש!!

הרצאה מזומרת - שרים ביחד - לחוגי בית, גמלאים, מועדוני זמר ומקומות עבודה


יהיה טוב - חייו ושירתו של יהונתן גפן

לפרטים והזמנות נא להתקשר לאיתי פלאות 052-2971119 או דרך דף צור קשר


שפע נושאים לשירה בציבורהרצאות מזומרותטיולים מזמריםטיולים ברכבי שטח והרצאות על טבע האדם בהנחיית ד"ר איתי פלאות

לפרטים שלחו הודעה בצור קשר או התקשרו 052-2971119 

 

לפרטים ויצירת קשר

איתי פלאות: 052-2971119

כל הזכויות שמורות לד"ר איתי פלאות, מרכז תרבות ידע ופנאי © שירה בציבור
ד''ר איתי פלאות | itai@plaot.com | 04-9533736 | 052-2971119

Tivonet