זוכרים את השירים - יותר משנה למותו של יהונתן גפן

יותר משנה חלפה מאז שנפרדנו מיהונתן גפן, ואני, לאחר מחקר מקיף ואיסוף חומרים, הכנתי הרצאה מזומרת לה אני קורא "יהיה טוב - חייו ושירתו של יהונתן גפן". לרגל השקת ההרצאה אספר לכם על השיר הנפלא אתם זוכרים את השירים שממצה את חווית הנעורים בנהלל ומביע את השפעת המלחמות על אישיותו ויצירתו של המשורר.

ממלחמת ששת הימים, בה שירת כקצין צנחנים בסדיר, ומלחמת יום הכיפורים בה שירת יהונתן גפן במילואים,  הוא חזר מהמלחמה לביתו, אל אשתו נורית ואל ילדיו שירה ואביב כשהוא פגוע בלב ובנפש עם סיוטים שגרמו לו להתמכר לאלכוהול ולסמים. הלם הקרב שבו היה שרוי השפיע על חייו והדבר ניכר בכתיבתו לאורך השנים.

באותה תקופה פרסם יהונתן גפן מדי שבוע טור בעתון מעריב בשם "הצד הרביעי של המטבע" בגליון מתאריך 15.2.74 פרסם את השיר שכתב בעקבות המלחמה בשם "היינו לפעמים שרים" והקדיש את השיר לילדי נהלל, המושב בו נולד והתבגר, וששבעה מבניו נפלו במלחמה. במקור השיר מורכב מתשעה בתים, אבל רק שישה כלולים בגרסה המולחנת.

חנן יובל מצא את השיר באקראי כשקרא את טורו של יהונתן גפן - הצד הרביעי של המטבע נעתון מעריב בסוף שבוע בוו שהה בביתו בזמן חופשה משרות מילואים בו היה חלק מצוות הווי שהופיע בפני חיילים.

בראיון שהתפרסם בעיתון הארץ סיפר חנן יובל שמשהו בטקסט של גפן ריגש אותו והוא החליט לגזור את נייר העיתון ולקפלו לתוך הכיס: "ביום ראשון טסתי לסעיד, מחנה מצרי מהצד של התעלה, ושם הייתי איזה יומיים שלושה יחד עם צוות הווי בידור שכלל את טוביה צפיר, עזרא דגן, טליה שפירא ויוסי סוויה. על איזו גבעה ישבתי והלחנתי את השיר. טוביה ניסה לנתב אותי לאן ללכת עם המוזיקה. זה בעצם שיר שנולד על אדמת מצרים"

הפעמים הראשונות בהן שר חנן יובל את השיר היו בהופעותיו בפני חיילים. לאחר חצי שנה הוציא את תקליטו הראשון וקרא לאלבום, וגם לשיר אתם זוכרים את השירים. בתקליט נכללו עוד שני שירים של יהונתן גפן.


חנן סיפר: "אתה שר אותו לאנשים וישר הם נזרקים לכל מיני תחושות. זה שיר כאילו נוסטלגי עד שהוא מגיע לשורות הסיום של השיר

הַכֹּל עָבַר כָּל כָּךְ מַהֵר
וּקְצָת קָשֶׁה לְהִזָּכֵר
אֵיךְ פַּעַם זֶה הָיָה פָּשׁוּט
לָשִׁיר לִחְיוֹת וְלֹא לָמוּת.

ואמנם, במשפט זה מסכם יהונתן גפן את החיים המורכבים שלנו בישראל. השיר מבטא געגועים לימים בהם הכל היה נראה יותר פשוט.

מקורות:
 
 
חדש!! חדש!! חדש!!

הרצאה מזומרת - שרים ביחד - לחוגי בית, גמלאים, מועדוני זמר ומקומות עבודה

יהיה טוב - חייו ושירתו של יהונתן גפן

לפרטים והזמנות נא להתקשר לאיתי פלאות 052-2971119 או דרך דף צור קשר

שפע נושאים לשירה בציבורהרצאות מזומרותטיולים מזמריםטיולים ברכבי שטח והרצאות על טבע האדם בהנחיית ד"ר איתי פלאות

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם על...

יהיה טוב - חייו ושירתו של יהונתן גפן

יהיה טוב - חייו ושירתו של יהונתן גפן


יהונתן גפן נולד בנהלל בשנת קום המדינה למשפחה מוכרת ורבת פעלים. יהונתן קרא למושב נהלל "מושב מה יגידו" שבו כל אחד היה צריך לעמוד בציפיות הציבור החלוצי והציוני, להיות "חרוץ, שרירי, להתגייס לצנחנים ולמות" כמו שאמר פעם יהונתן גפן. 

להמשך קריאה
שישה שכתבו שיר אחד? לא בטוח -

שישה שכתבו שיר אחד? לא בטוח - "אבשלום"

החודש נפרדנו בצער מיהונתן גפן, משורר, פזמונאי, פובליציסט, מחזאי ועוד. לזכרו אני רוצה הפעם לספר על שיר שזהות כותבי המלים שלו שנוי במחלוקת. את הרמז הראשון לפרשה הזאת קיבלתי משלום חנוך שסיפר על כך בהופעתו בה הקדיש את השיר "אבשלום" לזכרו של יהונתן גפן.
להמשך קריאה

לפרטים ויצירת קשר

איתי פלאות: 052-2971119

כל הזכויות שמורות לד"ר איתי פלאות, מרכז תרבות ידע ופנאי © שירה בציבור
ד''ר איתי פלאות | itai@plaot.com | 04-9533736 | 052-2971119

Tivonet