האינסטינקט האנושי - הדרישה לצדק! - ניסוי "החטא ועונשו"

אינסטינקט הוא "יצר או התנהגות מולד", כלומר פעולה התנהגותית הבאה באופן אוטומטי, כמו למשל רתיעה במצב של פחד פתאומי, משיכה מינית, העדפת מזון עשיר באנרגיה, וכדומה. לעתים האינסטינקט פועל בניגוד להגיון או לשיקולי רווח והפסד מידיים. 

מכיוון שקשה להפריד בין התנהגות שהיא תוצר של יצר מולד או של תהליכי למידה וחיקוי (התנהגות נרכשת), ניתן, לפעמים, לבחון התנהגות כזו בילדים ששיקוליהם לרוב יותר אינסטינקטיביים ופחות מבוססים על שיקולים והגיון.

בהרצאה על האינסטינקט האנושי אני סוקר מבחר של התנהגויות אינסטנקטיביות בתחומים של השרדות (תגובה לסכנות), העדפות מזון, אינסטינקטים השרדותיים הקשורים בתינוקות, לקיחת סיכונים, דחיה וגועל, התנהגות מינית, אלטרואיזם ואמון והגינות.


בתחילת ההרצאה אני מדגים התנהגות נירכשת של חתול לעומת התנהגות אינזטנקטיבית, כמו שניתן לראות בסרטון הראשון מימין.  החתול החמוד משתין באסלה, זוהי התנהגות נרכשת ללא ספק (ויש דרך נחמדה לאלף חתול לעשות צרכיו באסלה).

לאחר שסיים להשתין החתול מתחיל "לגרוף חול" לכיסוי צרכיו ממכסה האסלה, התנהגות שהיא ללא ספק אינסטנקטיבית, ומשמשת לחתולים ודומיהם לשרוד בטבע על ידי הסתרת הפרשותיהם כדי שלא יתגלו על ידי טורפים פוטנציאליים וחתולים מתחרים.

במחקרים התנהגותיים מצאו החוקרים תופעות שניתן להסבירן כאינסטינקט להגינות". בחשיבה על התפתחות המין האנושי והתפתחות קבוצה מאורגנת, ניתן להבין כי התנהגות הוגנת כלפי הזולת היא מנגנון הישרדותי בדיוק כמו הרצון בנקמה.


בסרטון השני מימין, נעשה ניסוי בו בדקו בכל פעם שני ילדים וילדות ושיחקו איתם משחק.  חוקי המשחק כדלהלן:

לילד אחד נותנים 10 מטבעות שוקולד.

הילד עם המטבעות צריך לתת לילד השני מטבעות מתוך ה"אוצר" שברשותו, והוא, ורק הוא, מחליט כמה מטבעות יתן לשותפו או לשותפתו בניסוי.

לאחר שהוא מחליט ונותן מספר מטבעות שוקולד על פי ראות עיניו, למקבל המטבעות זכות להסכים לקבל את המטבעות, או לסרב. במקרה שהוא מסרב וה"עסקה" לא יוצאת לפועל, שני הילדים מחזירים את כל  המטבעות ונשארים ללא מטבעות בכלל.

הביטו בסרטון וראו איך מגיבים הילדים.

מסתבר שכשילד נותן לחברו מעט מדי מטבעון (1-3) מתוך עשר המטבעות שבידו, תחושת אי הצדק של המקבל (הגובלת כנראה בעלבון) גורמת לו לוותר על המטבעות שקיבל, רק כדי להעניש את הנותן שלא חלק איתו את המטבעות "בהגינות". זה קצת מוזר, אחרי הכל, מה איכפת לך שנשארו לנותן 8 מטבעות? תהנה מהשתיים שקיבלת, אבל כל הילדים בניסוי מוכנים לוותר על ההנאה שבאכילת השוקולד ולו רק כדי להעניש וללמד לקח הילד ש"קיפח" אותם.


. עוד על האינסטינקט האנושי בהרצאה מרתקת לקהל האינטליגנטי - חוגי בית, ארגוני עובדים, ארגוני גמלאים וכדומה. לפרטים והזמנות לחצו כאן.
 

שפע נושאים לשירה בציבור, הרצאות מזומרות וטיולים מזמרים וטיולים ברכבי שטח בהנחיית ד"ר איתי פלאות

לפרטים שלחו הודעה בצור קשר או התקשרו 052-2971119 

 

לכרטיס ביקור דיגיטאלי לחצו כאן.


 

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם על...

חמלה - רגש או אינסטינקט?

חמלה - רגש או אינסטינקט?

חמלה נחשבת אצלנו כ"ערך מוסרי", ואנשי דת ומנהיגים מטיפים לחיזוקה, אבל הטבע עוזר להם. מסתבר שחמלה היא יצר (אינסטינקט) שיש לו בסיס גנטי-אבולוציוני והוא התפתח בדרך של ברירה טבעית.
אז מה היא החמלה, ומדוע היא כל כך חמקמקה?
להמשך קריאה
כוחו של אינסטינקט

כוחו של אינסטינקט

אינסטינקטים תמיד ריתקו אותי, התנהגויות המוכתבות על ידי הגנים, וכאשר נמצא טריגר להפעלתם, הן עשויות להתקיים בתנאים ממש לא מתאימים. הנה שתי דוגמאות שאותי שעשעו מאוד.
להמשך קריאה
זה הטבע שלנו - על אי רציונאליות בהתנהגות אנושית

זה הטבע שלנו - על אי רציונאליות בהתנהגות אנושית

לרוב האנשים קל יותר להוסיף 5000 ש"ח עבור מושבים מעור ברכב חדש שרכשו, מאשר להשקיע את אותו סכום בהחלפת מערכת ישיבה בסלון, עליה ישבו הרבה יותר מאשר במכונית. למה?  כי אנחנו לא רציונאליים.
להמשך קריאה
האינסטינקט האנושי

האינסטינקט האנושי

מה משותף לתגובת פחד ולצורך לשמור על המוניטין, לתיאבון למזון עתיר שומנים וליכולת מיוחדת לגלות שקרנים, למשיכה מינית ולאלטרואיזם?
להמשך קריאה

לפרטים ויצירת קשר

איתי פלאות: 052-2971119

כל הזכויות שמורות לד"ר איתי פלאות, מרכז תרבות ידע ופנאי © שירה בציבור
ד''ר איתי פלאות | itai@plaot.com | 04-9533736 | 052-2971119

Tivonet