כוחו של אינסטינקט

בהרצאה העוסקת בנושא האינסטינקט האנושי אני מדבר על האינסטינקטים שלנו, המכוונים וקובעים את התנהגותנו, לרוב מבלי שנהיה מודעים לכך שאיננו פועלים מתוך "רצון חופשי", ועל אינסטינקטים בכלל.
 
 

מהו אינסטינקט? ההגדרה לא פשוטה. ככלל האינסטינקט הוא התנהגות המבוצעת מתוך תבנית מוגדרת מראש, המקודדת במטען הגנטי שלנו. זוהי התנהגות שבמהלך דורות התקבעה בגנים שלנו בתהליך של ברירה טבעית, כי יש לה ערך רבייתי ו/או הישרדותי חשוב. זוהי התנהגות שמבוצעת באופן אוטומטי, ולעתים ללא הגיון בהתחשב בתנאים.
 
הנה דוגמה להתנהגות אינסטינקטיבית:
 
אינני בטוח לגבי העובדה שהחתול משתין באסלה ומה מקורה של התנהגות זו, חתולים רבים (כולל החתול הפרטי שלי) עושים זאת לעתים. אבל מה שמהחתול עושה לאחר שהוא מסיים להשתין זוהי התנהגות אינסטינקטיבית מובהקת! אבות אבותיו של החתול הזה, שלא הקפידו לכסות את צרכיהם בחול, אולי התגלו על ידי טורפים והסתכנו בסכנת מוות.
 
תכלית החיים היא הפצת גנים, זו מטרת העל של כל יצור חי, האדם, החרגול, הרקפת, הסטרפטוקוק וכל האחרים. במילים אחרות, תהליך הרביה הוא התהליך המרכזי בכל אורגניזם וכל המנגנונים האחרים נועדו לסייע לו ולהישרדות, וזה כולל אכילה, נשימה, התמודדות עם טורפים וכל השאר.  זו כנראה הסיבה לכך שמנגנון הרביה מצטיין בשלל עצום של אינסטינקטים הקשורים אליו.
 


 
על זה אני מדבר בהרצאה על "האבולוציה של הרביה באדם" וגם קצת בהרצאה המזומרת "ערב כחול עמוק - על אירוטיקה בזמר העברי". 

הפעם אני מביא לכם סרטון משעשע אודות תוכי נדיר שצולם בערות הגשם לתכנית של רשת BBC. אינני מכיר את המין הזה, אינני יודע דבר על בית גידולו ומדוע הוא לא מגלה כל פחד, אבל מה שהוא עושה כאן בנחישות רבה הוא שיא האינסטנקטיביות, ואל תדברו איתי כעת על הטרדה מינית...
 
 

אולי יעניין אותך לקרוא גם על...

ערב כחול עמוק - אירוטיקה בזמר העברי

ערב כחול עמוק - אירוטיקה בזמר העברי

איזה שיר כינה זמר מפורסם בשם "שיר חרמנות נעורים"?  איזה שיר ששרים הילדים בגן מספר על תשוקתה של נערה שאהובה ישאר איתה במיטתה? מופע נעים ומשעשע על אירוטיקה בזמר העברי
להמשך קריאה
כשצודקים כועסים או להיפך?

כשצודקים כועסים או להיפך?

אם אנחנו כועסים כשאנו מרגישים שאנחנו צודקים, או שאנחנו מרגישים שאנו צודקים ככל שהכעס גובר?  מסתבר שלרגש ה"כעס" היה תפקיד חשוב בהשרדות האדם בימים עברו, ולכן... 
להמשך קריאה
אבולוציה של מין ואהבה באדם

אבולוציה של מין ואהבה באדם

המין האנושי מיוחד מאוד מבחינת המאפיינים המיניים והזוגיים שלו. שפתיים, שדיים, עור חשוף ונכונות לקיים יחסי מין גם לא לצורך רבייה הם רק חלק מהמאפיינים המיוחדים לנו.
להמשך קריאה
ציפורים מעדיפות גרעינים מבושלים?

ציפורים מעדיפות גרעינים מבושלים?

בניסוי שנערך על ידי תלמידים הם הופתעו לגלות שציפורים בטבע העדיפו גרעינים שבושלו על פני גרעינים רגילים. האומנם הפתעה? לא בטוח
להמשך קריאה
זה הטבע שלנו - על אי רציונאליות בהתנהגות אנושית

זה הטבע שלנו - על אי רציונאליות בהתנהגות אנושית

לרוב האנשים קל יותר להוסיף 5000 ש"ח עבור מושבים מעור ברכב חדש שרכשו, מאשר להשקיע את אותו סכום בהחלפת מערכת ישיבה בסלון, עליה ישבו הרבה יותר מאשר במכונית. למה?  כי אנחנו לא רציונאליים.
להמשך קריאה
האינסטינקט האנושי

האינסטינקט האנושי

מה משותף לתגובת פחד ולצורך לשמור על המוניטין, לתיאבון למזון עתיר שומנים וליכולת מיוחדת לגלות שקרנים, למשיכה מינית ולאלטרואיזם?
להמשך קריאה

לפרטים ויצירת קשר

איתי פלאות: 052-2971119

כל הזכויות שמורות לד"ר איתי פלאות, מרכז תרבות ידע ופנאי © שירה בציבור
ד''ר איתי פלאות | itai@plaot.com | 04-9533736 | 052-2971119

Tivonet