מי היא "אלה" ומה באמת קורה לה בשיר "אלה אלה" של שלום חנוך?

 

"אלה אלה, תגידו לי מה קורה לה, מה הבחור עושה לה, היא עוד ילדה קטנה". מי היא אלה המסכנה ששלום חנוך צופה לה הסתבכות ביחסים עם אהובה? מסתבר שזו בכלל לא אלה, אלא מישהי אחרת שכולנו מכירים ואוהבים. 

 

שלום חנוך מוכר לכולנו כמי שמבטא ביקורת נוקבת בשיריו, כמו למשל: "על אם הדרך ישבתי לא פעם, ממתין לאיזה כוח חילוץ", או "הציבור מטומטם ולכן הציבור משלם" וגם "לא עוצר באדום". חברי עופר גביש מספר שהזמרת דפנה ארמוני היא שהפנתה את תשומת ליבו לקשר בין הציטוטים שלמעלה, השיר אלה ומצב בימינו אנו (מרץ 2023). היא אמרה לעופר גביש "שלום חנוך בגדלותו רואה דברים הרבה יותר מוקדם מכולם ויש לו יכולת נבואית מופלאה".


 

דפנה ארמוני סיפרה ששלום חנוך, שהיה אז בן זוגה והם חיו יוחד, ניגש אליה עם דף עליו היה כתוב השיר : "ישר(אלה), תגידו לי מה קורה : לה...". דפנה לא התלהבה. והסבירה: "כשראיתי את המילים בלבד, ללא המנגינה, זה נראה לי משהו קליל, כמעט הומוריסטי, ישראלה, מה הבחור עושה לה, היא עוד ילדה קטנה"... זה היה לפני 40 שנה, ושלום הביט בה ואמר בשקט: "דפני, זה אחד השירים הטובים שכתבתי. אם את לא לוקחת אותו, אני לוקח אותו."

 

בסופו של דבר דפנה ארמוני התלהבה מהשיר וביצעה אותו, והשיר כל כך מזוהה איתה, וכאשר שלום חנוך רצה לבצע אותו הוא בא אליה וביקש את רשותה.

 

אז על מה בעצם מדבר השיר? בשיר מביע שלום חנוך מחאה ומתריע על התלות שיוצרת מדינת ישראל בארה"ב, תלות תרבותית, כלכלית וצבאית. ישראל(ה) היא הנערה שבשיר, מאמינה ולא מבינה, וארה"ב היא הבחור המרשים עם אופנוע חדיש שבסוף הרומן יזרוק אותה על הכביש. כבר אז ראה שלום חנוך את המצב במבט רחב שעשה את השיר רלוונטי לשנים רבות כל כך.

שם השיר "ישראלה, תגידו לי מה קורה לה", נראה לשלום חנוך חינוכי מדי, ישיר מדי, ועוד לפני ההקלטה הראשונה שינה את שם השיר מ"ישראלה" לשם ולשורה "אלה אלה".

 השיר הוקלט על ידי דפנה ארמוני בשנת 1983 ומיד הפך ללהיט ענק, אותו גם שילבה באלבומה הראשון. בשנת 1992 הקליט גם שלום חנוך את השיר באלבום אוסף "לא יכול לישון עכשיו".

 

דפנה ארמוני אומרת שהשיר עצוב כל כך ועדיין רלוונטי, ושהיא מבצעת את השיר בכל אחת מהופעותיה. היא סיפרה כי בזמן האחרון היא מופיעה הרבה. עופר גביש שאל אותה בסוף הראיון מתי צפויה ההופעה הבאה שלה, והיא ענתה "בעוד שבועיים, אם המדינה עוד תתקיים".

 


אלה

מלים ולחן: שלום חנוך

 

אלה אלה
תגידו לי מה קורה לה
מה הבחור עושה לה
היא עוד ילדה קטנה

מה קורה לה
מה אם זה סתם נדמה לה
חולמת שהוא קורה לה
כה צעירה לא מבינה

מאמינה, מאמינה
זו אצלה אהבה ראשונה
הוא המלך של השכונה
עם אופנוע חדיש
היא תישבר, היא תיגמר
יום אחד הוא לא ירצה בה יותר
היא תמצא את עצמה
זרוקה על הכביש...

אלה אלה
שמישהו יגלה לה
זה לא כמו שזה נדמה לה
אלה המסכנה

מאמינה, מאמינה...

 


מאמרון זה נכתב על פי המקורות:

סיפורון באתר של עופר גביש - אירועי זמר

"הסודות מאחורי השירים הישראלים" - גלי זנדר, Ynet

 


חדש!! חדש!! חדש!!

הרצאה מזומרת - שרים ביחד - לחוגי בית, גמלאים, מועדוני זמר ומקומות עבודה

אתה לי ארץ - חייו ושירתו של יורם טהרלב

לפרטים והזמנות נא להתקשר לאיתי פלאות 052-2971119 או דרך דף צור קשר

שפע נושאים לשירה בציבור, הרצאות מזומרות, טיולים מזמרים, טיולים ברכבי שטח והרצאות על טבע האדם בהנחיית ד"ר איתי פלאות

לפרטים שלחו הודעה בצור קשר או התקשרו 052-2971119 

לכרטיס ביקור דיגיטאלי לחצו כאן.

 

 

 

לפרטים ויצירת קשר

איתי פלאות: 052-2971119

כל הזכויות שמורות לד"ר איתי פלאות, מרכז תרבות ידע ופנאי © שירה בציבור
ד''ר איתי פלאות | itai@plaot.com | 04-9533736 | 052-2971119

Tivonet