מה קרא ל"הדואר בא היום" של נעמי שמר?

חברתי בפייסבוק, שושן רותם, העלתה תמונות של רכב "דואר נע" ישן ושאלה מי יודע היכן ניצב הרכב. אני ידעתי והחלטתי לספר גם לכם.

בראשית שנות החמישים, לאחר שהשלימה את לימודי המוזיקה בתל אביב ובירושלים, חזרה נעמי שמר (אז נעמי ספיר) לקבוצת כנרת בה נולדה ובגרה, והתחילה לעבוד כמורה לריטמיקה של ילדי הקבוצה. 

כשגילתה שחסרים לה שירים לשיר ולרקוד עם הילדים החליטה לכתוב ולהלחין כמה שירים, ולדבריה עשתה זאת בשיתוף עם הילדים. כך נוצרו שירי ילדים רבים שחלקם הוקלטו על ידי יפה ירקוני בתקליט "יפה ירקוני שרה שירים מכנרת". 

בקבוצת כנרת, כמו ברוב הישובים הקטנים שלא זכו למשרד של דואר ישראל, הדואר חולק על ידי מכונית דואר נע שהיתה סובבת בין הישובים, מביאה את דברי הדואר ואוספת את הדואר היוצא.


כשמכונית דואר נע הגיעה אל מזכירות הישוב, הייתה מנוגנת מנגינה שיידעה את התושבים שהדואר מגיע ומזרזת אותם להגיע למזכירות לשלוח את מכתביהם. מנגינת הצופר של מכונית הדואר נע הונצחה בתחילת המנגינה של השיר הדואר בא (היום) שכתבה נעמי שמר לילדי כנרת.

בימים ההם, כשטלפון היה דבר נדיר, כל התקשורת בין האנשים נעשתה באמצעות מכתבים ו"גלויות" שנשלחו בדואר, והציפייה למכתב מותוארת בשיר בשורות:

 

הַדֹּאַר בָּא הַיּוֹם
בָּאוֹטוֹ הָאָדֹם
וְלִי נָתַן מִכְתָּב קָטָן
מִכְתָּב עִם בּוּל.

אוּלַי הוּא מֵאָבִי?
אוּלַי מִתֵּל אָבִיב?
אוּלַי הָאָח כָּתַב לִי כָּךְ
מִן הַטִּיּוּל?
בשנת 2005 העניקה רשות הדואר לקבוצת כנרת מכונית דואר נע ישנה כמחווה לשירה של נעמי שמר. הרכב הישן שהיה צבוע בצבעי הדואר הוצב על יד מזכירות הקבוצה, וקבוצות שטיולו בקיבוץ בעקבות שירתה של נעמי שמר התעכבו על יד הרכב, שמעו את סיפורו ושרו את השיר.

אני מדריך טיולים בעקבות נעמי שמר בעמק הירדן, אולם אינני נכנס עם קבוצות לקבוצת כנרת (רק לחנות התמרים) כי בעבר הייתה מדריכה מטעם הקבוצה שהדריכה בתוך הישוב ופרנסי קבוצת כנרת לא ראו בעין יפה תחרות על ידי מדריכים אחרים.

לכן כבר שנים רבות לא ביקרתי את "האוטו האדום".

אז ככה הוא נראה היום, דהוי ומוזנח, ועל פי מראהו אני מניח כי בקבוצת כנרת לא מתקיימות יותר הדרכות בעקבות נעמי שמר, לא מציגים את האוטו האדום, את הבית שעליו כתבה נעמי שמר "כשאמא באה הנה יפה וצעירה אז אבא על גבעה בנה לה בית", ואת ביתם של סבא וסבתא של נעמי שמר שהיום משמש כמוזיאון ליצירתה, הבית שנתן כנראה השראה לכתיבת השיר "בית חלומותי"

 יהיה טוב - חייו ושירתו של יהונתן גפן

לפרטים והזמנות נא להתקשר לאיתי פלאות 052-2971119 או דרך דף צור קשר

שפע נושאים לשירה בציבור, הרצאות מזומרות, טיולים מזמרים, טיולים ברכבי שטח והרצאות על טבע האדם בהנחיית ד"ר איתי פלאות

לפרטים שלחו הודעה בצור קשר או התקשרו 052-2971119 

 אולי יעניין אותך לקרוא גם על...

 חייה ושירתה של נעמי שמר- ערב עם מיטב שיריה

חייה ושירתה של נעמי שמר- ערב עם מיטב שיריה

במהלך חייה הפליאה נעמי שמר לחבר מלים ומנגינות מלאי תוכן ורגש, הומור וביקורת, תרגומים ושירה מקורית. במופע נעים ותרבותי נשיר משיריה ונספר את הסיפורים שמאחורי השירים.
להמשך קריאה
שם הרי גולן - טיול מזמר לכנרת בעקבות משוררות - נעמי שמר ורחל

שם הרי גולן - טיול מזמר לכנרת בעקבות משוררות - נעמי שמר ורחל

בעמק הירדן, בדרומה של הכנרת, קבורות שתי משוררות זו לצד זו. רחל בלובשטיין, היא "רחל המשוררת", ששהתה בחצר כנרת בתחילת המאה העשרים ולמדה חקלאות, ונעמי שמר, כלת פרס ישראל, שנולדה ובגרה בקבוצת כנרת. את הטיול נתחיל בתצפית נוף מהיפים בעולם... 
להמשך קריאה
ואלס להגנת הצומח וא' מבית הנשיא

ואלס להגנת הצומח וא' מבית הנשיא

כאשר שרתי את השיר הזה באחד מסדרי ט"ו בשבט האחרון, שאלתי את הקהל "מי היא הדוברת בשיר?" ואחת המשתתפות ענתה "זה נשמע כמו א' מבית הנשיא". 
להמשך קריאה
ברחנו אל אותם המקומות - נעמי שמר

ברחנו אל אותם המקומות - נעמי שמר

מאמרון זה נכתב בתאריך 26.6.09, יום פטירתה של נעמי שמר ז"ל, שמעתי הקלטה בה היא מספרת את הסיפור הבא ברדיו: כשכתבה את השיר "אנחנו שנינו מאותו הכפר" כתבה את המלים:
להמשך קריאה

לפרטים ויצירת קשר

איתי פלאות: 052-2971119

כל הזכויות שמורות לד"ר איתי פלאות, מרכז תרבות ידע ופנאי © שירה בציבור
ד''ר איתי פלאות | itai@plaot.com | 04-9533736 | 052-2971119

Tivonet