מה כל כך מיוחד במיניות האשה?

בהרצאתי "אבולוציה של מיניות ואהבה באדם" אני מספר על מיניות האדם. אבל מה כל כך מיוחד במיניות האדם? במה שונה המיניות של המין האנושי מזו של אין ספור בעלי חיים אחרים?  
 
אז הנה בינתיים מאפיין אחד של מיניות האדם:
 
האדם הוא החיה המינית ביותר בעולם, כך למשל נקבות האדם מיוחמות תמיד!!
 
כשאני אומר את המשפט הזה בהרצאה, נשים מביטות בי בכעס והגברים בחוסר אמון. אולי המילה "מיוחמות" איננה התרגום המושלם למילה האנגלית Receptable שמשמעותה "מוכנה לקבל" והכוונה היא שנקבות האדם, להבדיל ממיני בעלי חיים אחרים, מוכנות להזדווג ללא קשר לפריון.  
 
אצל (כמעט) כל בעלי החיים ההזדווגות אפשרית ומתבצעת אך ורק כאשר הנקבה מיוחמת, וזה קורה אך ורק כאשר היא מוכנה להפריה. נדיר מאוד מצב בו הנקבה מוכנה ומסכימה ליחסי מין כאשר איננה נמצאת בשלב בו היא מוכנה להפריה (אולי בדולפינים, דורבנים וקופי בונובו).
 
אצלנו, כידוע, נשים מוכנות להפריה רק בימים מאוד מסוימים במהלך המחזור החודשי. למרות זאת הן מוכנות לקיים יחסים בכל עת (עם הגבר המתאים ורק אם יבקש יפה) ללא קשר למחזור.  יותר מזה, נשים מקיימות יחסי מין גם במהלך תקופת ההריון, כאשר אין שום סיכוי שיכנסו להריון.... 
 
ידוע כי אצל (כמעט) כל בעלי החיים, הנקבה מסמנת באופן ברור את המועד בו היא מוכנה להפריה ולהזדווגות. זוהי תקופת הייחום הניכרת בהתנהגות הנקבה (מי שראה חתולה מיוחמת מבין על מה אני מדבר), הפרשת חומרי ריח פרומונים ואחרים למשיכת הזכרים, התחככות בבני המין השני ועוד. אצל נשים תקופת המוכנות להפריה מוסתרת!!! כן כן, אצל הנשים לא ניתן להבחין במועד הביוץ שהוא הזמן המתאים להפרייתה. וכל זה למה?
 

 
מכיוון שהמין, אצל האדם, לא נועד רק לצורך ההפריה. אצל האדם למגע המיני יש תפקיד נוסף חשוב מאין כמוהו להבטחת הצלחה בהעמדת צאצאים. התפקיד הנוסף הוא לגרום לאם ולאב להישאר ביחד גם לאחר ההפריה ולגדל ביחד את הילדים.  
 
כל זה מכיוון שגורי האדם מגיעים לעולם מאוד לא "מוכנים". לוקח להם שנה ויותר רק לעמוד על הרגלים, לעומת עגל שהולך כבר רבע שעה לאחר הלידה. הם מגיעים לבגרות מינית בגיל 10-12, לעומת נקבת הבבון המוכנה לרבייה כבר בגיל שלוש. וכמו שאנחנו רואים היום, הצאצאים נשארים בבית ההורים עד גיל 36-37 לפני שיוצאים לעצמאות....
 

 

בימים קדומים לא היה כמעט סיכוי לצאצאים של "אם חד הורית" לשרוד. גורי האדם זקוקים לכל כך הרבה טיפול שיש צורך בשני בני הזוג כדי להביאם לבגרות. זו הסיבה שאנחנו "מסודרים" בזוגות (על מונוגמיה בהזדמנות אחרת) וזו הסיבה שאנחנו נהנים מיחסי מין ללא קשר לתהליך הרביה, פשוט כדי שיהיה לנו נעים ביחד ונמשיך ביחד לגדל את הילדים.
 

עוד בנושא זה במסגרת ההרצאות המוגשות על ידי ד"ר איתי פלאות ובעיקר ההרצאה "אבולוציה של מין ואהבה באדם"

ליצירת קשר לחצו על הקישור צור קשר או חייגו 052-2971119

אולי יעניין אותך לקרוא גם על...

ערב כחול עמוק - אירוטיקה בזמר העברי

ערב כחול עמוק - אירוטיקה בזמר העברי

איזה שיר כינה זמר מפורסם בשם "שיר חרמנות נעורים"?  איזה שיר ששרים הילדים בגן מספר על תשוקתה של נערה שאהובה ישאר איתה במיטתה? מופע נעים ומשעשע על אירוטיקה בזמר העברי
להמשך קריאה
אבולוציה של מין ואהבה באדם

אבולוציה של מין ואהבה באדם

המין האנושי מיוחד מאוד מבחינת המאפיינים המיניים והזוגיים שלו. שפתיים, שדיים, עור חשוף ונכונות לקיים יחסי מין גם לא לצורך רבייה הם רק חלק מהמאפיינים המיוחדים לנו.
להמשך קריאה
משיכה מינית - מה באמת חשוב לה?

משיכה מינית - מה באמת חשוב לה?

פעם נברר מה באמת הנשים רוצות!  וקודם כל, השאלה היא באמת מי בוחר את מי, הזכר את הנקבה או להיפך?  התשובה די ברורה ואף הגיונית מאוד.
להמשך קריאה
משיכה מינית - מה באמת חשוב לו?

משיכה מינית - מה באמת חשוב לו?

כשבודקים לעומק את האינטרסים של בני זוג במערכת הזוגית, מסתבר שלא תמיד הם זהים. כדי להבין את ההבדלים באינטרסים יש לזכור כי המבנה החברתי הרבייתי של האדם עבר ברירה טבעית במשך יותר מחמישה מליון שנה בערבות הסוואנה שבאפריקה...
להמשך קריאה

לפרטים ויצירת קשר

איתי פלאות: 052-2971119

כל הזכויות שמורות לד"ר איתי פלאות, מרכז תרבות ידע ופנאי © שירה בציבור
ד''ר איתי פלאות | itai@plaot.com | 04-9533736 | 052-2971119

Tivonet