הבית איננו ואבא רחוק

מצפה גדותבשנת 1958 ספג קיבוץ גדות הפגזות כבדות מכיוון הרמה הסורית והקיבוץ סבל מאבדות בנפש וברכוש, מצב הרוח היה ירוד ויצאה קריאה לקיבוצים הוותיקים לשלוח חברים לסייע לקיבוץ במצוקה. יובב כץ ובת זוגו הגיעו במסגרת זו מקיבוץ נען ונשלחו לקבל חדר מגורים (אז קראו לזה חדר, זו הייתה דירה קטנטנה) כמו של חברים אחרים בקיבוץ. בהגיעם לחדר גילו שהארון עוד מלא בבגדים וחפצים של הדייר הקודם ואפילו המיטה לא מסודרת. מאוחר יותר הסתבר ששוכנו בחדרו של חבר שנהרג בהפגזות ביום הקודם ועדיין לא פינו את חפציו..

 

במלחמת ששת הימים שימש יובב כץ כמפקד סיירת שריון בסיני, ובתום הקרבות הגיעו ידיעות על הקרבות ברמת הגולן ובחרמון (שהחלו ביום החמישי למלחמה). ואחר כך גם על כיבוש הרמה והחרמון.

 

 


בעקבות ידיעות אלה כתב יובב שני שירים: "בתי את בוכה או צוחקת" ו"מלכות החרמון". את השיר בתי את בוכה או צוחקת כתב לאור זיכרונותיו מקיבוץ גדות שם חיו מתחת להר ש"היה כמפלצת" כמאמר השיר. לאחר שהשיר פורסם ונחל הצלחה, הוא שלח את מלכות החרמול לאפי נצר שהלחין אותו וגם השיר הזה זכה להצלחה רבה. שני השירים מושרים לעתים קרובות בערבי ואהובים מאוד על הקהל.

 

את השיר נשיר עם הסיפור בטיול המזמר ממשמר הירדן לראש פינה

 

 

עוד על שירים, משוררים ומקומות ומה שביניהם בטיולים מזמרים ובמסגרת הרצאות מזמרות בהגשת ד"ר איתי פלאות.

ליצירת קשר לחצו על הקישור צור קשר או חייגו 052-2971119

אולי יעניין אותך לקרוא גם על...

ממשמר הירדן לראש פינה - טיול מזמר

ממשמר הירדן לראש פינה - טיול מזמר

מושבה יפה הוקמה בשנת 1884 על שפת הירדן. 64 שנים התקיימה המושבה, עד שנכבשה על ידי הצבא הסורי ביוני 1948 וחדלה מלהתקיים. ממושבה שנחרבה למושבה ששגשגה - ממשמר הירדן לראש פינה
להמשך קריאה

לפרטים ויצירת קשר

איתי פלאות: 052-2971119

כל הזכויות שמורות לד"ר איתי פלאות, מרכז תרבות ידע ופנאי © שירה בציבור
ד''ר איתי פלאות | itai@plaot.com | 04-9533736 | 052-2971119

Tivonet