איך ומדוע השתלטו האירופאים על העולם החדש?

בואו נזכור, בהשתלטות האדם על מרחבי כדור הארץ באלף השנים האחרונות האפריקאים לא השתלטו על אירופה ואסיה, הסינים לא בנו קולוניות באירופה ואפריקה, האצטקים לא התפשטו מעבר ליבשת אמריקה...  אלה רק בני אדם מאירופה שהשתלטו על יבשת אמריקה, שהקימו קולוניות באפריקה, שיישבו את אוסטרליה ושהשתלטו על חצי היבשת ההודית.  למה?
 
בהרצאה "רכילות, דמיון וניצול - כך השתלט האדם על העולם" אני מסביר איך המין שלנו, האדם הנבון (Homo sapience) שהתפתח בערבות יבשת אפריקה כאחד ממיני הקופים השוליים, התפשט על מרחבי כדור הארץ במהלך של כמאתיים אלף שנה והפך לשליט בלתי מעורער בעל יכולות מדהימות ביחס לבעלי חיים אחרים. במהלך ההשתלטות בודדו אוכלוסיות שונות באזורים גיאוגרפיים שונים ובתהליך אבולוציוני קצר (אולי גם בעקבות מפגשים עם מיני Homo אחרים), נוצרו גזעים שונים. הגזעים האפריקאים כהי העור, הגזעים האסייתיים מלוכסני העיניים, הגזעים האירופאים זהובי השיער ועוד.
 
במהלך האלף האחרון, עם ההתפתחויות הטכנולוגיות האדירות ובעקבות גורמים נוספים, החלה מגמה של גילוי מרחבים ואף יבשות חדשות, ותנועה אדירה של אוכלוסיות ברחבי העולם "החדש" תוך ייסוד מושבות במקומות רחוקים מנקודות המוצא והשתלטות על האזורים ה"חדשים" וגם על האוכלוסיות שגרו בהם. 
 

 

בירור מהיר מגלה שרוב רובה של ההתפשטות וההשתלטות היתה של עמים אירופאים על חלקי עולם שונים. זו כנראה הסיבה שברוב רובו של העולם נהוגה שיטת המדידה המטרית, שהספירה המקובלת היא על בסיס עשרוני, שהדת שהופצה לאזורים עליהם היתה השתלטות היא הנצרות, שהשבוע מונה שבעה ימים בכל העולם, שהשפה המשמשת כשפה בינלאומית היא האנגלית ועוד...

 
מה מנע מתרבויות מפותחות מאוד, כמו המאיה והאצטקים מלהשתלט על אירופה? מה הפריע למליוני בני יבשת אפריקה לכבוד את יבשת אירופה הקרירה והפוריה? ולמה תושבי אסיה לא עשו זאת?
 
לשאלות אלה יש תשובות מעניינות, והסיבות הן שילוב מורכב בין גורמים כמו: עולם החי באזוריי עולם שונים, אקלים אופייני, השתלטות דתות עם רעיונות מסויימים, תפוצת חיידקים ווירוסים, התפתחויות טכנולוגיות ומדעיות ועוד...
 
הנושא מרתק!  בימים אלה אני שוקד על הכנת הרצאה חדשה המנתחת את הגורמים לתנועת תרבויות ואוכלוסיות בחלקי העולם השונים ובהשפעתם על התרבות הגלובלית.
עדיין לא קבעתי את שם ההרצאה, אבל במידעונים הקרובים אקדיש מספר מאמרונים לנושאים המופיעים בה.
 
השארו איתנו!!
 
 

שפע נושאים לשירה בציבור, הרצאות מזומרות וטיולים מזמרים וטיולים ברכבי שטח בהנחיית ד"ר איתי פלאות

לפרטים שלחו הודעה בצור קשר או התקשרו 052-2971119 

 לכרטיס ביקור דיגיטאלי לחצו כאן.


 


 

אולי יעניין אותך לקרוא גם על...

על רכילות, דמיון וניצול - כך השתלט האדם על העולם

על רכילות, דמיון וניצול - כך השתלט האדם על העולם

בני אדם קיימים בעולם כבר למעלה מחמישה מיליון שנה, אבל פתאום, לפני כמאה אלף שנים, קרה משהו שבעקבותיו השתלטו בני האדם על העולם. למה דווקא האדם הנבון? ואיך זה קרה?
להמשך קריאה
זנב הטווס ויהלומי האשה - על תקשורת ועקרון ההכבדה

זנב הטווס ויהלומי האשה - על תקשורת ועקרון ההכבדה

מה "אומר" הטווס הפורש את זנבו? ולמה נשים מעדיפות יהלומים? למה רבים כל כך קונים ג'יפים יקרים ומה מסביר הצבי לזאב?  בעלי חיים בטבע, ממש כמו בני אדם, מתקשרים ביניהם 
להמשך קריאה
אבולוציה של מין ואהבה באדם

אבולוציה של מין ואהבה באדם

המין האנושי מיוחד מאוד מבחינת המאפיינים המיניים והזוגיים שלו. שפתיים, שדיים, עור חשוף ונכונות לקיים יחסי מין גם לא לצורך רבייה הם רק חלק מהמאפיינים המיוחדים לנו.
להמשך קריאה
זה הטבע שלנו - על אי רציונאליות בהתנהגות אנושית

זה הטבע שלנו - על אי רציונאליות בהתנהגות אנושית

לרוב האנשים קל יותר להוסיף 5000 ש"ח עבור מושבים מעור ברכב חדש שרכשו, מאשר להשקיע את אותו סכום בהחלפת מערכת ישיבה בסלון, עליה ישבו הרבה יותר מאשר במכונית. למה?  כי אנחנו לא רציונאליים.
להמשך קריאה
האינסטינקט האנושי

האינסטינקט האנושי

מה משותף לתגובת פחד ולצורך לשמור על המוניטין, לתיאבון למזון עתיר שומנים וליכולת מיוחדת לגלות שקרנים, למשיכה מינית ולאלטרואיזם?
להמשך קריאה
מדארוין ועד עכשיו - האמת על אבולוציה וברירה טבעית

מדארוין ועד עכשיו - האמת על אבולוציה וברירה טבעית

תאורית ה"ברירה הטבעית" על פי צ'ארלס דארווין פורסמה לפני למעלה מ- 150 שנה, ונחשבת עד היום כתאוריה המדעית היחידה שעדיין לא הופרכה.
להמשך קריאה

לפרטים ויצירת קשר

איתי פלאות: 052-2971119

כל הזכויות שמורות לד"ר איתי פלאות, מרכז תרבות ידע ופנאי © שירה בציבור
ד''ר איתי פלאות | itai@plaot.com | 04-9533736 | 052-2971119

Tivonet