חוצפה ישראלית שהולידה שיר נפלא - רק הד קולך

והפעם סיפור נחמד שסיפר לי ידידי עופר גביש, חוקר הזמר העברי, על חוצפתו של נחום היימן שפתחה לו דלת מעבר לים, ושיר נפלא שאנחנו כולנו זכינו בו, רק הד קולך.

את הסיפור הזה שמע עופר גביש מפיו של נחום היימן עצמו. בשנות השישים היה כבר נחצ'ה מלחין די פעיל כשלארץ הגיע לביקור המלחין והפסנתרן הצרפתי מישל לגראן ששמע שבקיבוץ בית אלפא יש מלחין צעיר מוכשר, והוא מחליט לבקר את נחצ'ה. השניים נפגשים ובתום הפגישה המלחין הצרפתי מושיט לנחצ'ה כמחווה של נימוס, כרטיס ביקור.

נחצ'ה שאינו מכיר כלל את העולם העסקי, ורוצה לכבוש את העולם, אורז את המשפחה ונוסע לצרפת, שם הוא מחליט שהזמרת היווניה ננה מושקורי, שמישל לגראן הוא מנהלה האומנותי, תשיר שיר שלו. הדבר היחידי שהוא יודע על ננה מושקורי הוא שהיא עובדת עם חברת ההקלטות פיליפס.

הוא מגיע אל משרדי החברה, ממתין בפתח כמה ימים, עד שלבסוף הוא רואה בחורה יפיפייה, עם שיער שחור גולש המאפיין את הזמרת, יוצאת מהמשרדים, ולפני שהוא מספיק לגשת אליה היא נכנסת למכונית ונוסעת. נחצ'ה מספיק לרשום את מספר הרכב ואז ניגש אליו בחור צעיר ושואל למעשיו. נחצ'ה באנגלית רצוצה (צרפתית הוא בקושי יודע) מספר לבחור את סיפורו ואומר "אני מלחין, ואני החלטתי שננה מושקורי תשיר שיר שלי", והבחור מתלהב ומספר לו .שדודו הוא מפקח המשטרה של פריז והוא יוכל לברר לו פרטים על הזמרת לפי מספר הרכב 

 
למחרת קובעים השניים להפגש בפרבר נואי והבחור מגיע עם דה-שבו עם שני שוטרים לבניין שבו מתגוררת הזמרת, ונותן לנחצ'ה את קוד הכניסה לבניין. השוטרים מחכים למטה ונחצ'ה עולה לדירתה של ננה מושקורי, מקיש על הדלת והזמרת פותחת את הדלת ושואלת מה הוא רוצה, והוא עונה לה באנגלית רצוצה "אני ישראלי, את יווניה, התרחצנו באותו הים".

היא שואלת אותו מה רצונו, והוא עונה לה "יש לי שיר בשבילך". היא משיבה בשלילה ומתחילה לסגור את הדלת, אבל הוא, בחוצפה, מניח את נעלו בפתח הדלת ומונע ממנה לסגור אותה.

 הזמרת לא צורחת, לא קוראת לאבטחה, אלא מביטה בו ואומרת לו "יש לך 10 דקות".

נחצ'ה נכנס לדירה, מתיישב ליד הפסנתר שניצב שם, ומשמיע לה את המנגינה. ננה מושקורי מתקשרת בו במקום לפזמונאי שעובד איתה, אדי מרנה" שכותב מלים ללחן, ותוך שבועיים היא מקליטה את השיר.

כעבור מספר שבועות מקבל נחום היימן הזמנה למופע של ננה מושקורי באולם אולימפיה  בפריז הזמרת עולה אל Le jour ou la colombe הבמה ופותחת את המופע שלה בשיר של נחום היימן החצוף.

 לאחר שחזר נחום היימן לארץ, חיבר במשורר איתן פרץ מלים מרגשות למנגינה, והשיר בוצע לראשונה על ידי הזמרת הדסה סיגלוב, (להאזנה לביצוע הנדיר לחצו כאן) ואחר כך הושר בביצוע בלתי נשכח על ידי צמד הפרברים


חדש!! חדש!! חדש!!

הרצאה מזומרת - שרים ביחד - לחוגי בית, גמלאים, מועדוני זמר ומקומות עבודה


יהיה טוב - חייו ושירתו של יהונתן גפן

לפרטים והזמנות נא להתקשר לאיתי פלאות 052-2971119 או דרך דף צור קשר


שפע נושאים לשירה בציבור, הרצאות מזומרות, טיולים מזמרים, טיולים ברכבי שטח והרצאות על טבע האדם בהנחיית ד"ר איתי פלאות

לפרטים שלחו הודעה בצור קשר או התקשרו 052-2971119 

 


אולי יעניין אותך לקרוא גם על...

כפל - הייקו* ישראלי

כפל - הייקו* ישראלי

חוה אלברשטיין מצאה במחברת של נחום הימן את השיר "כפל" של יהודה גור אריה. נחצ'ה אמר לה שהשיר נראה לא גמור וכמעט לא התייחס אליו, אבל דווקא השיר הזה, השונה כל כך משירי אותה תקופה שהיו עשירים בתאורי טבע ודימויים תנכיים. השיר הזה היה מאוד אישי ומהורהר וחוה התאהבה בו מיד..
להמשך קריאה

לפרטים ויצירת קשר

איתי פלאות: 052-2971119

כל הזכויות שמורות לד"ר איתי פלאות, מרכז תרבות ידע ופנאי © שירה בציבור
ד''ר איתי פלאות | itai@plaot.com | 04-9533736 | 052-2971119

Tivonet