שדיים - בשביל מה זה טוב?

לאחרונה רעשה המדינה בעקבות מפגינה שחשפה את שדיה בירושלים.  מצאתי כאן הזדמנות לברר מהם באמת שדיים ומה מטרתם. שמתם לב שלנקבות של יונקים אחרים אין בכלל שדיים?

 

לא לא לא, אל תאמרו לי שלכל נקבות היונקים יש שדיים.  אמנם יש להן איבר הנקה שבו רקמה תת עורית מייצרת חלב והוא מוזרם דרך הפטמה אל הצאצא היונק. אבל אצל נקבת האדם, באזור הפטמות, ישנה הצטברות של רקמת שומן היוצרת את השד.

ראיתם פעם פרות ברפת חלב? יש להן פטמות ועטינים אדירים שאולי מזכירים שדיים, אבל זה לא המצב הטבעי. פרות אלה נחלבות 2-3 פעמים ביום ומפיקות למעלה משלושים ליטר חלב ביממה, לכן הרקמה המייצרת את החלב מנופחת מכמות החלב. השוו פרות ברפת חלב לפרות במרעה וראו שלפרות במרעה יש רק פטמות (גדולות) אבל העטינים מתנפחים מעט רק בתקופת ההנקה.

אז למה נוצרו שדיים במהלך האבולוציה ולמה הגברים נמשכים אליהם כל כך?

כל גבר יודה שכאשר עומדת מולו אישה נאה עם מחשוף, העיניים מייד מופנות לכיוונו. כמובן שגם הנשים חשות בזה.

יש אומרים ששדיים גדולים מעידים על יכולתה של האשה להניק, דבר המגדיל את הסיכוי שהצאצאים ישרדו. אבל ידוע כי אין קשר בין תנובת החלב של המינקת לגודלו של השד.

אחרים טוענים שהשדיים פשוט יפים. לזה אענה: א. היופי בעיני המתבונן, ב. בתהליך הברירה הטבעית לא מתפתחים איברים רק בזכות יופיים.

 

אולי תהיתם למה הוספתי כאן תמונה של עכוז של קופת בבון מיוחמת.

כדי להבין את העניין נסו לחשוב כמו קוף.

כאשר קוף ניגש להזדווג עם קופה מיוחמת (שבמיני קופים רבים האיזור הגניטלי שלה כולל העכוז מתנפחים ואף בוהקים בצבע אדום) הוא זקוק לגירוי. תהליך הגירוי מבוסס על חושים שונים וביניהם חוש הריח וחוש הראייה.

בבואו של הקוף אל הקופה, מה הוא רואה? מהו האיבר שהברירה הטבעית תפתח כדי שהקוף יתגרה ויזואלית?  צדקתם, האחוריים של הקופה.

בראשית התפתחותו מן הקוף, התייצב האדם בזקיפות על שתי רגליו. שלא כמו הקופים, עקב העמידה הזקופה, המגע המיני אצל האדם מתחיל במפגש חזיתי בין הזכר לנקבה.  מכאן, שהגירוי הויזואלי שישלהב את הקוף הזכר אינו כלול בנוף הנשקף לפניו, אבל אם לנקבה יש איבר שמדמה את האחוריים מלפנים, הרי שהגירוי הויזואלי יפעל. 

חוקרים מסבירים את קיומם של השדיים אצל האשה באותו הגירוי.  השדיים, אם כך, אינם אלא חיקוי של האחוריים שמטרתם להגביר את הגירוי הויזואלי של צאצא הקוף.

 

 נושא זה הוא חלק מההרצאה "אבולוציה של מין ואהבה באדם"

 

למבחר נושאי ההרצאות על טבע האדם לארגוני גמלאים, חוגי בית וחברות, לחצו כאן

 

שפע נושאים לשירה בציבור, הרצאות מזומרות וטיולים מזמרים בהנחיית ד"ר איתי פלאות

עוד סיפורי שירים בדף "סיפורו של שיר" 

לפרטים והזמנות התקשרו: 052-2971119


 

לפרטים ויצירת קשר

איתי פלאות: 052-2971119

כל הזכויות שמורות לד"ר איתי פלאות, מרכז תרבות ידע ופנאי © שירה בציבור
ד''ר איתי פלאות | itai@plaot.com | 04-9533736 | 052-2971119

Tivonet