שני שירים לנעמי (פולני), אחד מהם מנעמי (שמר) - ליבבתיני

כששוטטתי לחפש חומרים אודות נעמי פולני ז"ל, מצאתי שני שירים שנכתבו לכבודה, האחד על ידי נעמי שמר, והשני על ידי חמוטל בן זאב. שני השירים, "ליבבתיני" שכתבה נעמי שמר, ו"הזאת נעמי" שכתבה חמוטל בן זאב מתארים כל כך יפה את נעמי פולני.


השיר הזאת נעמי נכתב, כאמור, על ידי חמוטל בן זאב לכבוד יום הולדת 90 של נעמי פולני שנחגג בקיץ 2017 בצוותא תל אביב. היוזמה לכתיבת השיר היתה של איש הרדיו נועם גילאור.

לכבוד מתן פרס מיוחד מטעם נשיא המדינה ראובן ריבלין על מפעל חיים לנעמי פולני, נערך טכס בבית הנשיא ביום העצמאות ה-70 למדינת ישראל. לרגל האירוע הוקלט השיר הזאת נעמי כמחווה של כבוד לנעמי, בהתנדבות על ידי כל המשתתפים:

מלים: חמוטל בן זאב, לחן ועיבוד: רמי הראל, שירה: רונית אופיר ורמי הראל, קונטרבס: גלעד אפרת, פסנתר: רמי הראל, הוקלט באולפני ברדו על ידי ארז כספית מיקס: יובל סגל.  ההקלטה נעשתה בטייק אחד כולל שירה, פסנתר וקונטרבס. 

בשיר משולבים מוטיבים מילוליים ומוזיקליים מעבודתה ההיסטורית של נעמי פולני 

על השיר השני כתבה ללי שמר בתה של נעמי שמר:

נעמי ונעמי. נעמי שמר הקדישה את השיר "ליבבתיני" לנעמי פולני על אף ששר אותו יהורם גאון. בעזרת (ואצל) Dalia Guttman שאלתי את נעמי פולני, והבנתי: היא שהזמינה את השיר ל"תכנית", מופע שהוכן עם נדב בר ניב איש "הבחורים מאפיקים" - אבל לבסוף לא עלה על הבמה. ואצל אמא נעמי ש' המזמינ/ה קובע/ת את גורל השיר.

למען מי עוד אפשר לכתוב "אם את נְשוּקה/ וַחבוּקה וַחשוּקה/ אם את חבולה/ וּגזולה וַעשוקה/ לא אֶטוש אותך/ ולא אשכח/ ליבבתיני כך או כך". "על כל סוף יש עשר התחלות" אמרה אמא, ה"תכנית" נגנזה אבל לא השיר, ובזכות יהורם גאון הוא איתנו.

 


חדש!! חדש!! חדש!!

הרצאה מזומרת - שרים ביחד - לחוגי בית, גמלאים, מועדוני זמר ומקומות עבודה


יהיה טוב - חייו ושירתו של יהונתן גפן

לפרטים והזמנות נא להתקשר לאיתי פלאות 052-2971119 או דרך דף צור קשר


שפע נושאים לשירה בציבורהרצאות מזומרותטיולים מזמריםטיולים ברכבי שטח והרצאות על טבע האדם בהנחיית ד"ר איתי פלאות

לפרטים שלחו הודעה בצור קשר או התקשרו 052-2971119 


 

אולי יעניין אותך לקרוא גם על...

 חייה ושירתה של נעמי שמר- ערב עם מיטב שיריה

חייה ושירתה של נעמי שמר- ערב עם מיטב שיריה

במהלך חייה הפליאה נעמי שמר לחבר מלים ומנגינות מלאי תוכן ורגש, הומור וביקורת, תרגומים ושירה מקורית. במופע נעים ותרבותי נשיר משיריה ונספר את הסיפורים שמאחורי השירים.
להמשך קריאה
שיר בחירות, או סתם בחירה אופנתית?

שיר בחירות, או סתם בחירה אופנתית?

נעמי שמר ז"ל, בת התנועה הקיבוצית, הלכה בבגרותה ימינה בדעותיה הפוליטיות, ועל כך גם הצהירה וגם רמזה בכמה משיריה. השיר "תלבשי לבן" בו מוזכרות בחירות, נכתב בשנת 1984, בה, אכן, התקיימו בחירות. האם זה שיר פוליטי המדבר על אותם בחירות?

 

להמשך קריאה
עוד יש מפרש לבן באופק - הסיפור המלא

עוד יש מפרש לבן באופק - הסיפור המלא

כיצד כתבה נעמי שמר את "לו יהי"? הכוונה היא לא לסיפור המוכר על איך שניסתה לכתוב מילים ל-LET IT BE ובסופו של דבר החליטה להקדיש להן לחן מקורי משלה אלא בסיפור אחר שהגיע מכינרת מיעקב מלמד ז"ל ומתייחס לטקסט עצמו ובעיקר למפרש הלבן.
להמשך קריאה

לפרטים ויצירת קשר

איתי פלאות: 052-2971119

כל הזכויות שמורות לד"ר איתי פלאות, מרכז תרבות ידע ופנאי © שירה בציבור
ד''ר איתי פלאות | itai@plaot.com | 04-9533736 | 052-2971119

Tivonet