סיפור אהבה סוחט דמעות על "ים של דמעות"

בשנות החמישים ניהלה ששחקנית, אשת בוהמה תל אביבית, רומן סוער עם גבר נשוי. הגבר האהוב הבטיח לה שיעזוב את אשתו עבורה. אבל כשכבר עמד להיפרד מאשתו, נודע לו שאשתו בהריון והוא החליט לא לפרק את נישואיו. לאחר שנולד בנו הבכור החליט האיש להגר לארה"ב עם משפחתו.

כשנפרד מהמאהבת הבטיח לה בדמעות שישלח לה מכתבים מאמריקה עד שהילד יגדל והם יוכלו לממש את אהבתם.. השחקנית חיכתה וחיכתה, אבל מכתבים לא הגיעו. היא נותרה בודדה ולא אהבה שום גבר והוסיפה לקוות שהוא יחזור אליה.

עשרים שנה אחר כך, בתחילת שנות השבעים, ישבה בבית קפה ברחוב דיזנגוף והבחינה בחייל צעיר שנראה דומה מאוד לאהובה. היא הביטה בו במבט ממושך עד שניגש אליה ושאל אותה מדוע היא מתבוננת בו. היא סיפרה לו שהוא מאוד דומה לאדם שאהבה לפני עשרים שנה. לאחר שיחה התברר לה כי החייל הוא בנו של אהובה האובד. הוא סיפר לה על הטרגדיה שפקדה את משפחתו כאשר אביו נהרג בתאונת דרכים כשבוע לאחר שהגיע לארצות הברית.

האשה, שהית כבר חלק מפורסמת ושחקנית ידועה, הבינה, שאהובה לא שכח אותה ושהמכתבים להם ציפתה כלל לא נכתבו כי הוא כבר לא היה בחיים.

לימים פגשה האשה את חברתה הזמרת זמירה חן וסיפרה לא את הסיפור. זמירה חן מאוד התרגשה מהסיפור וכתבה את השיר "ים של דמעות", אותו הלחין שותפה ליצירה המוזיקאי רפי גבאי. מי שבצעה את השיר לראשונה היתה הזמרת הישראלית אווה פרנסיס (ששמה האמיתי היה שריתה אלפסי) אך השיר לא זכה להשמעות ברדיו (האזינו בסרטון לביצוע של אווה פרנסיס)ים של דמעות

מלים: זמירה חן, לחן: רפי גבאי


ארוכים הלילות מיום שהלכת
האביב כמו הסתיו כל כך אפור
ובלב זכרונות מן הסתם כבר שכחת
ותפילה, תפילה כנה שתחזור.ים של דמעות בשתי עיני
ליבי זועק שובה אלי
קולי שובר את הדממה
התשמע התשמע.

מה שומם הוא חדרי מיום שעזבת
השעון שעל הקיר ליבו נדם
ובודד בפינה הכסא שאהבת
בלעדיך העולם כה מיותם.

ים של דמעות...

עוד אשוב ילדתי אתה כה הבטחת
רק חכי ושלי הישארי
עם הזמן רק מכתב יחידי לי שלחת
הדפים דהו מזמן גם שערי.

ים של דמעות...

השיר השכוח התפרסם לגמרי במקרה. בשנות השמונים נסע הזמר זהר ארגוב עם ידידיו הגיטריסט יהודה קיסר והמפיק אשר ראובני לחופשה באילת. במלון גני שולמית הם צפו בהופעה של הזמר שמעון (צ'אבי) חתוכה ששר שירים ישנים רומנטיים, ואחד השירים היה ים של דמעות. אשר ראובני וזהר ארגוב נגשו אל הזמר בסוף ההופעה ובקשו את מילות השיר. יהודה קיסר רשם את המילים על מפית ניר והשאר הסטוריה.

השיר הוקלט בשנת 1984 על ידי זהר ארגוב והפך באחת לקלסיקה ישראלית. בשנת 2003 בחרה נינט טייב לבצע את השיר בגמר כוכב נולד וזכתה במקום הראשון. (בסרטון, הביצוע המנצח של נינט טייב בניצנים)

 

 

יהיה טוב - חייו ושירתו של יהונתן גפן

לפרטים והזמנות נא להתקשר לאיתי פלאות 052-2971119 או דרך דף צור קשר

שפע נושאים לשירה בציבור, הרצאות מזומרות, טיולים מזמרים, טיולים ברכבי שטח והרצאות על טבע האדם בהנחיית ד"ר איתי פלאות

לפרטים שלחו הודעה בצור קשר או התקשרו 052-2971119 

 

לפרטים ויצירת קשר

איתי פלאות: 052-2971119

כל הזכויות שמורות לד"ר איתי פלאות, מרכז תרבות ידע ופנאי © שירה בציבור
ד''ר איתי פלאות | itai@plaot.com | 04-9533736 | 052-2971119

Tivonet