של מי באמת האוטו הגדול והירוק ולמה?

השיר "האוטו שלנו" של המשוררת פניה ברגשטיין מקיבוץ גבת נכתב בשנת 1940 ונושא בחובו כמה סיפורים מעניינים.  הוא פורסם בשנת 1945 בספר "בוא אלי פרפר נחמד" שהיה ספר חובה בימי ילדותינו.
 
השיר נכתב על משאית שרכשו הקיבוצים גבת וקבוצת השרון (לימים קיבוץ רמת דוד) בתחילת שנות השלושים מעודפי הצבא הבריטי. באותו  זמן לא היה כביש המחבר בין קבוץ גניגר לנהלל (כביש 73 של היום). מגניגר יצא כביש מזרחה לכיוון תל עדשים שהתחבר לכביש עפולה-נצרת, ומנהלל יצא הכביש צפונה אל כביש נצרת חיפה. כך שגבת וקבוצת השרון היו מנותקים והתחברו לכבישים בדרכי עפר רעועות, דבר שהקשה מאוד על התחבורה ובעיקר על הובלת התוצרת החקלאית, ביצים וחלב, לתנובה חיפה.
 
ברמת דוד היה עודף בידיים עובדות והם החליטו להשקיע בבניית כביש שיחבר את גניגר לנהלל ואותם לעולם.  לצורך בניית הכביש רכשו את המשאית שאחרי שהסתיימה סלילת הכביש נצבעה בירוק, נבנה לה גג ודפנות ברזנט והיא שמשה להובלת תוצרת חקלאית לתנובה בחיפה.

 

הספר "בוא אלי פרפר נחמד" נשלח אל אילזה קנטור בקבוץ נען להכנת האיורים.  אילזה לא הכירה את ה"אוטו" של גבת ורמת דוד, ומכיוון שגם לקבוץ נען היתה משאית ירוקה, השתמשה בה אילזה בתור מודל לאיור.    

לאחר שהספר יצא לאור הבחינו ילדי גבת שהאיור אינו דומה למשאית של הקיבוץ, דבר שגרם להם מפח נפש.


 

 והלחן? הלחן היה מוכר לציבור משיר עברי בשם "הוי ערש מולדת"  ראו באתר זמרשת), שחיבר אהרון ליבושיצקי. על הלחן חתום אדווין אריקסון. ואכן, הלחן מקורו בשבדיה והוא מבוסס על שיר לכת צבאי. השיר נכלל בין שירי החובה בבתי ספר בשבדיה לפי צו מלכותי והוסר מתוכנית הלימודים בשנת 1969. הלחן פופולרי גם במדינות אחרות כמו רומניה, גרמניה, וצרפת.

בסרטון, שלוש זמרות שבדיות מבצעות את גרסת המקור. 

 

עוד סיפורי שירים בדף "סיפורו של שיר"

שפע נושאים לשירה בציבור והרצאות מזומרות וטיולים מזמרים בהנחיית ד"ר איתי פלאות

לפרטים שלחו הודעה בצור קשר או התקשרו 052-2971119

 

לפרטים ויצירת קשר

איתי פלאות: 052-2971119

כל הזכויות שמורות לד"ר איתי פלאות, מרכז תרבות ידע ופנאי © שירה בציבור
ד''ר איתי פלאות | itai@plaot.com | 04-9533736 | 052-2971119

Tivonet