ללכת שבי אחרייך - שיר שמביא את התקווה

 את הטיול המזמר "ימי בנימינה -בעקבות חייו ושירתו של אהוד מנור" אני אוהב לפתוח בשיר "ללכת שבי אחרייך". זהו שיר שנכתב כדי להשרות תקווה, ובמהלך המאמרון תבינו את משמעות הכותרת.

לפני 50 שנה, בשנת 1974, מדינת ישראל היתה במצב רוח עגום. לאחר מלחמת יום הכיפורים והאובדן, הרגישה המלחינה, נורית הירש\ כלת פרס ישראל, שהיא מוכרחה לכתוב איזו מנגינה מעודדת שמשרה תקווה, כדי לעודד את העם. היא התחילה לזמזם לעצמה מנגינה והגיעה אל סוף הבית הראשון. לידידי עופר גביש היא סיפרה: "היגעתי לסוף הבית ונעצרתי. לאן אני הולכת מפה? מה אני עושה עכשיו? הבית נגמר בצלילים נמוכים ומכאן צריך רק לעלות". ואז הבזיק בראשה רעיון. להשרות תקווה? "התקווה"! 
 
 עוד לא אבדה
 

וכך רשמה את המנגינה של הפזמון "ללכת שבי אחרייך" באותם התווים בהם שרים בהמנון "עוד לא אבדה תקוותינו"

נורית הירש סיימה לכתוב את המנגינה,  היקליטה אותה ושלחה את הקלטת לאהוד מנור. להפתעתה, אהוד מנור שלא ידע איך נולדה המנגינה, כתב שיר אהבה למדינה.

עופר גביש שוחח על השיר גם עם אהוד מנור. ואכן מסתבר שאהוד לא ידע דבר על המנגינה וכתב את המלים מרחשי ליבו. גם הוא הושפע מהאוירה שהיתה בארץ לאחר המלחמה ואהבתו לישראל. תחושת ניגוד הבאה לביטוי בשיר במלים כמו מרור ודבשלכאוב ולהתאהב.

אהוד מנור הוסיף ואמר שללכת שבי אחרייך הוא אביו הרוחני של אין לי ארץ אחרת שנכתב בתקופה שאחרי מלחמת שלום הגליל. גם שם בא לידי ביטוי השילוב של האהבה לארץ עם הכאב והדאגה.
 
השיר היפה והמרגש של מנור והירש שנכתב לפני 50 שנה, הוקלט ב-1974 על ידי אילנית, והושמע באותה שנה בפסטיבל הזמר תשל"ד בקטע הביניים של התחרות. השיר נכלל באלבום הסולו השני של אילנית.
 
אז לפני חמישים שנה הפך השיר לאחד מהשירים שמהדהדים את הכאב והטראומה של מלחמת יום הכיפורים. והיום, כשהמדינה שלנו עדיין כואבת ומדממת מהאסון הנורא של השבעה באוקטובר, הוא ממשיך להיות רלוונטי ומציע לנו מעט תקווה ונחמה.
 
המקורות למאמרון זה:
סיפורי שיר באתר של עופר גביש
פורום אתם זוכרים את השירים בפייסבוק
חדש!! חדש!! חדש!!

הרצאה מזומרת - שרים ביחד - לחוגי בית, גמלאים, מועדוני זמר ומקומות עבודה

יהיה טוב - חייו ושירתו של יהונתן גפן

לפרטים והזמנות נא להתקשר לאיתי פלאות 052-2971119 או דרך דף צור קשר

שפע נושאים לשירה בציבורהרצאות מזומרותטיולים מזמריםטיולים ברכבי שטח והרצאות על טבע האדם בהנחיית ד"ר איתי פלאות

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם על...

ימי בנימינה - חייו ושירתו של אהוד מנור

ימי בנימינה - חייו ושירתו של אהוד מנור

אהוד מנור הוא הפזמונאי הפורה ביותר בארץ, במופע של הרצאה מזומרת נשיר משיריו ונספר את סיפור חייו ויצירתו בשילוב אנקדוטות על הסיפורים שמאחורי השירים, סיפורי ילדותו וקטעי וידאו נדירים
להמשך קריאה
הביתה - סיפורו של שיר מחאה

הביתה - סיפורו של שיר מחאה

השיר הביתה שנכתב על ידי אהוד מנור והולחן על ידי יאיר קלינגר הוא תוצאה של רשמי חוויות קשות של ירדנה ארזי בנסיעה להופעה באזורי הלחימה בהרי השוף שבלבנון בשנת .1982. היום הוא חוזר ומקבל משמעות מצמררת.

להמשך קריאה
הבית ליד המסילה - טיול מזמר בעקבות אהוד מנור בבנימינה

הבית ליד המסילה - טיול מזמר בעקבות אהוד מנור בבנימינה

אהוד מנור ז"ל היה, לכל הדעות, הפזמונאי הפורה ביותר בישראל. על שמו רשומות  יצירות רבות, ושירים רבים מפרי עטו ובתרגומו הפכו ללהיטים מובילים בזמר העברי. בנימינה, מושבה בה נולד, גדל ועליה כתב, היא יעד הטיול הפעם...
להמשך קריאה

לפרטים ויצירת קשר

איתי פלאות: 052-2971119

כל הזכויות שמורות לד"ר איתי פלאות, מרכז תרבות ידע ופנאי © שירה בציבור
ד''ר איתי פלאות | itai@plaot.com | 04-9533736 | 052-2971119

Tivonet