כפר סאלד - זמנים קשים ושירים מצחיקים

לאחרונה אני שומע שוב ושוב ברדיו את פנינה בורנשטיין, מנהלת הקהילה בקבוץ כפר סאלד מספרת על הקשיים של אנשי הקיבוץ היושב בעמק החולה ונמצא כמה מאות מטרים מעבר לקו שנקבע בתור "תחום הפינוי", ולכן האנשים יושבים בקבוץ בתנאי מלחמה ולא מקבלים סיוע או הכרה.

החלטתי לקדיש הפעם מאמרון לכפר סאלד ולשני שירים משעשעים, שמוכרים לי מילדותי. מכיוון שבין אנשי גרעין ההקמה היו לא מעט עולים מגרמניה, ייקים, ומכיוון שה"עדה" הזאת קרובה לליבי כי גם אני בן להורים יוצאי גרמניה (אבי היקר, ד"ר הנס נפתלי פלאוט נהג לכנות את האנשים הללו, כולל את עצמו, ייקים מיוקקים), אקדיש לאנשים יקרים אלה את המאמרון באהבה.

גרעין ההקמה של הקיבוץ עבר גלגולים רבים. בתחילה התיישבו אנשי הגרעים במחנה מדרום לגדרה שמייסדיו קראו לו שער הנגב. בשנת 1937 הוקם הקבוץ במסגרת ישובי חומה ומגדל במקום בו נמצא היום קבוץ חפץ חיים, אולם בגלל קשיים באספקת מים חזרו לשער הנגב ורק בתחילת שנות ה-40 הוצע להם שטח בעמק החולה אך השטח ניתן בסופו של דבר לקבוצה אחרת שהקימה את קיבוץ כפר בלום. בסופו של דבר עלה הגרעין להתיישבות אל נקודת הקבע במורדות המערביי של רמת הגולן בשנת 1942. 

השיר הראשון נכתב עם הקמת הקבוץ בשנת 1942 על ידי החברים עדי נחמני (מלים) וגבי גרינפלד (לחן). השיר הושר באירועים של הקיבוץ ושל הפלמ"ח. השיר שוחזר על ידי גאולה נוני וחבורת רננים. על פי המסורת הושר השיר במבטא ייקי" לזכר החברים הייקים ששרו אותו במקור:

 

כְּפַר סֹאלְד יִהְיֶה קִבּוּץ גָּדוֹל מָחָר/ הָרִאשׁוֹן בְּטִיב וּבְמִסְפָּר/ כִּי מִפְּנֵי שֶׁבָּאנוּ לַגָּלִיל/ תִּשְׁתַּנֶּה דְּמוּת הַקִּבּוּץ כָּלִיל/ וְהִנֵּה הַקָּנוֹן מַתְחִיל –/ אֶל הַחוּלָה נַעְפִּיל!

כְּפַר סֹאלְד יִהְיֶה קִבּוּץ גָּדוֹל מָחָר/ וּבַצֹּאן – כְּבָשִׂים כְּחוֹל מִדְבָּר/ כִּי מִפְּנֵי שֶׁבָּאנוּ לַגָּלִיל/ תִּשְׁתַּנֶּה דְּמוּת הַקִּבּוּץ כָּלִיל/ וְהִנֵּה הַקָּנוֹן מַתְחִיל –/ אֶל הַחוּלָה נַעְפִּיל!

כְּפַר סֹאלְד יִהְיֶה קִבּוּץ גָּדוֹל מָחָר/ גַּן, לוּל, רֶפֶת – מֶשֶׁק נֶהְדָּר!/ כִּי מִפְּנֵי שֶׁבָּאנוּ לַגָּלִיל/ תִּשְׁתַּנֶּה דְּמוּת הַקִּבּוּץ כָּלִיל/ וְהִנֵּה הַקָּנוֹן מַתְחִיל –/ אֶל הַחוּלָה נַעְפִּיל!

מהר מאוד התגלגל השיר ברחבי הארץ, וזכה למהדורה היתולית המתייחסת למוצאם של מייסדי הקיבוץ, הייקים:

"כְּבַר זוֹלְד יִהְיֶה קַפּוּץ גָּדוֹל מָחָר/ חֲפֵרוֹת רַבִּים לְאֵין מִסְפָּר!/ כִּי מִיּוֹם שֶׁפָּאנוּ לַקָּלִיל/ הִשְׁתַּנְּתוּ פְּנֵי הַקַּפּוּץ כָּלִיל/ וּמִכֵּיוָן שֶׁפָּאנוּ לַקָּלִיל –/ אֶל הַחוּלֶה נַעְפִּיל!"

וגרסה נוספת:

"כְּפַר סֹאלְד יִהְיֶה קִבּוּץ גָּדוֹל מָחָר/ חַפָּרִים רַבּוֹת לְאֵין מִסְפָּר/ כָּל הַיּוֹם וְכָל הַלַּיְלָה הֵם לִרְקֹד/ וּמָחָר הֵם לֹא יָכוֹל לַעֲבֹד"


 

בשנת 1974 סיפר על השיר דן אלמגור בתוכניתו "שרתי לך ארצי", ואמר שמחבריו אינם ידועים. על כך כתב לו משה גרינפלד מכתב מפורט, המופיע בעיזבונו של המלחין והיסטוריון הזמר מאיר נוי. הוא מתאר איך נולד השיר:

"בחורף 1942-43, זמן קצר לאחר עלייתנו על הקרקע, ביקשתי מחברנו עדי נחמני הנמצא היום בקיבוץ גבעת חיים שיכתוב לי מילים לשיר. חיברתי קנון ושרנו אותו בכל הזדמנות חגיגית. יום אחד נסעתי באוטובוס ויחד איתי כיתה של בית ספר תל אביבי. הם שאלו את הנהג לאן נוסעים, וברגע ששמעו 'לכפר סאלד' שרו אותו בגרסה שלא הכרתי. התחלתי להתחקות על עקבותיו. הגרסה שלי היא שקבוצת הכשרה שהייתה אצלנו [ככל הנראה דפנה השכנה] ואחר כך יסדו קיבוץ חדש לקחה איתה את השיר והפיצה אותו בצורה המחודשת. משם הגיע לקפריסין ולמחנות הפליטים אחרי המלחמה".

ועוד כותב משה: "באחד הימים סיפרו לי שלהקת הנח"ל התלבשה על השיר. חיברו טקסט חדש ומנגינה חדשה. מהשיר הישן לקחו רמזים בלבד. שמו: 'פריץ, ארנסט, מקס', כתב יורם טהרלב, הלחין סשה ארגוב". השיר אכן מסתיים במילים "למשק שלנו קראנו כפר סאלד". שיר הומאז' לייקים שהקימו קיבוץ גלילי, במבטא ייקי עמוק.

 

מקורות:

ויקיפדיה "כפר סאלד"

הזירה הלשונית של רוביק רוזנטל

אולי יעניין אותך לקרוא גם על...

אתה לי ארץ - חייו ושירתו של יורם טהרלב

אתה לי ארץ - חייו ושירתו של יורם טהרלב

מ"את ואני והרוח" ועד המקאמות הפוליטיות במופעי הסטנדאפ - ערב שכולו שירים והומור בעקבות הפזמונאי, המשורר, הסופר, הפרשן וההומוריסט, יורם טהרלב ז"ל.   מופע שירה בציבור בלתי נשכח עם שירים, סיפורים, סרטוני וידאו ואנקדוטות מעניינות.


להמשך קריאה
אתה לי ארץ - אהבת הארץ או אירוטיקה?

אתה לי ארץ - אהבת הארץ או אירוטיקה?

סיפור שסיפר יורם טהרלב בערב זמר של שיריו, שבו שרו את השיר "עוד לא תמו כל פלאייך", על חיים נחמן ביאליק במענה לשאלה מהקהל לגבי הארוטיות של השיר.
להמשך קריאה

לפרטים ויצירת קשר

איתי פלאות: 052-2971119

כל הזכויות שמורות לד"ר איתי פלאות, מרכז תרבות ידע ופנאי © שירה בציבור
ד''ר איתי פלאות | itai@plaot.com | 04-9533736 | 052-2971119

Tivonet