שיר בחירות, או סתם בחירה אופנתית?

נעמי שמר ז"ל, בת התנועה הקיבוצית, הלכה בבגרותה ימינה בדעותיה הפוליטיות, ועל כך גם הצהירה וגם רמזה בכמה משיריה. השיר "תלבשי לבן" בו מוזכרות בחירות, נכתב בשנת 1984, בה, אכן, התקיימו בחירות. האם זה שיר פוליטי המדבר על אותם בחירות?

כשכתבה נעמי שמר את השיר "תלבשי לבן" וגם כתבה בו "אני אבחר בך, ואת בי תבחרי, וביחד נהיה לרוב...", היא לא כיוונה לרוב פוליטי. בתה, ללי שמר, סיפרה כי מה שהדליק במוחה של נעמי שמר את הרעיון וההשראה לכתיבת השיר, היתה כתבה בעתון אופנה, שבישרה לקוראות כי "בקיץ הזה תלבשי לבן". ה"טרנד" החדש הזכיר לנעמי שמר את החולצות הלבנות החגיגיות שלבשו היא וחבריה בשנות ילדותה ונעוריה. "החולצות הלבנות היו סימן לחגיגיות ואופטימיות והישרו אווירה של חג. הבנים לבשו חולצה לבנה מחוץ למכנסיים והבנות התקשטו בחולצות לבנות רקומות" סיפרה ללי. 


ללי מסבירה כי מתוך התחזית האופנתית, נעמי הגיעה לשיר מאוד רומנטי. המילה בחירות משמשת להדגשת ההדדיות שבזוגיות. גם השורה "נצא מן הדעת בקיץ הזה ואחר כך נדע שלווה" מתארת סיפור אהבה המתחילה בסערת רגשות וכשמבשיל מגיע לשלווה ורוגע.

את השיר יעדה נעמי שמר לאומן יוסי בנאי שגם הקליט את השיר על תקליט שדרים בעיבודו של דוד קריבושי. אבל השיר בביצועו של יוסי בנאי לא זכה לתהודה ולא כל כך הצליח ונעזב. (תוכלו לשמוע את הביצוע של יוסי בנאי בסרטון שמימין).

 

ללי מספרת שנעמי שמר לא נתנה לשירים כאלה להעלם. כאשר התאחדו שני הצמדים, הפרברים והדודאים, למופע משותף, ביקשו מנעמי לחבר עבורם שיר. יוסי חורי  מהפרברים סיפר שבאחת מהופעות הרביעייה מצא את השיר על דף בתיק הגיטרה של ישראל גוריון, שם נשכח לאחר שישראל קיבל אותו מנעימי שמר.   יוסי חורי התלהב מהשיר וכך נוצר הביצוע המוכר של הרביעייה לשיר.

 
 
 
 
 
חדש!! חדש!! חדש!!

הרצאה מזומרת - שרים ביחד - לחוגי בית, גמלאים, מועדוני זמר ומקומות עבודה

אתה לי ארץ - חייו ושירתו של יורם טהרלב

לפרטים והזמנות נא להתקשר לאיתי פלאות 052-2971119 או דרך דף צור קשר

שפע נושאים לשירה בציבור, הרצאות מזומרות, טיולים מזמרים, טיולים ברכבי שטח והרצאות על טבע האדם בהנחיית ד"ר איתי פלאות

לפרטים שלחו הודעה בצור קשר או התקשרו 052-2971119 

לכרטיס ביקור דיגיטאלי לחצו כאן.אולי יעניין אותך לקרוא גם על...

 חייה ושירתה של נעמי שמר- ערב עם מיטב שיריה

חייה ושירתה של נעמי שמר- ערב עם מיטב שיריה

במהלך חייה הפליאה נעמי שמר לחבר מלים ומנגינות מלאי תוכן ורגש, הומור וביקורת, תרגומים ושירה מקורית. במופע נעים ותרבותי נשיר משיריה ונספר את הסיפורים שמאחורי השירים.
להמשך קריאה
שם הרי גולן - טיול מזמר לכנרת בעקבות משוררות - נעמי שמר ורחל

שם הרי גולן - טיול מזמר לכנרת בעקבות משוררות - נעמי שמר ורחל

בעמק הירדן, בדרומה של הכנרת, קבורות שתי משוררות זו לצד זו. רחל בלובשטיין, היא "רחל המשוררת", ששהתה בחצר כנרת בתחילת המאה העשרים ולמדה חקלאות, ונעמי שמר, כלת פרס ישראל, שנולדה ובגרה בקבוצת כנרת. את הטיול נתחיל בתצפית נוף מהיפים בעולם... 
להמשך קריאה

לפרטים ויצירת קשר

איתי פלאות: 052-2971119

כל הזכויות שמורות לד"ר איתי פלאות, מרכז תרבות ידע ופנאי © שירה בציבור
ד''ר איתי פלאות | itai@plaot.com | 04-9533736 | 052-2971119

Tivonet