באמת שאין סיבה לדאוג - 50 שנה למלחמת יום הכיפורים

כשמדברים על שירי מלחמת יום הכיפורים מציינים לרוב את שירה ההיסטורי של נעמי שמר "לו יהי", שיר שאכן פורסם בזמן המלחמה אבל למעשה נכתב לפני מלחמת יום הכיפורים, ללא קשר אליה, בניסיון לתרגם, או "לעברת" את השיר Let it be של החיפושיות.

שיר שנכתב ממש בזמן המלחמה, ומבוסס על גלויה ששלח משדה הקרב החייל גיורא אליגון, לאחותו בעורף, תלמה אליגון, הוא השיר "אין לך מה לדאוג" או בשמו העממי "תחתונים וגופיות"

עוזי פוקס מספר: "למרות שכולם קוראים לשיר 'תחתונים וגופיות' שם השיר הוא 'אין לך מה לדאוג'. השיר, שהפך ללהיט של המלחמה הנוראה ההיא (מלחמת יום הכיפורים), היה בעצם גלויה שנשלחה לתלמה אליגון על-ידי אחיה ששרת באחת הפלוגות. הוא כתב שחסרים לו תחתונים, גופיות ונייר טואלט, ביקש שלא תשלח עוגות וסיפר על ההפגזות ועל מצב הרוח. תלמה פיתחה את הגלויה לשיר וקובי אושרת עיבד את הלחן.
 

 

 
ראו בסרטון שמימים את הפזמונאית תלמה אליגון-רוז מספרת את סיפורו של השיר בערב הוקרה שהכינו לכבודה..
 
 
  
 
 
 
 
 
 

ממשיך עוזי פוקס ומספר: "באותה תקופה קובי ואני עבדנו על אלבום הביכורים שלי. אמנים נשלחו להופיע חוליות חוליות בכל המוצבים ממצרים, דרך אפריקה וכמובן בכל הארץ, ואנחנו היינו בחוליה שבה הופיעו גם צביקה פיק, יוני נמרי, גבי שושן, רותי נבון ומוטי גלעדי. הגענו להפוגה של 24 שעות מהחזית כשקובי קיבל את השיר מתלמה. אני זוכר שחזרנו ממשחק כדורגל בבת-ים ועל הטוסטוס נולד השיר. באותה התקופה היו מלא אמנים שהקליטו שירי מלחמה והחלטנו להקליט את השיר באולפני טריטון. השיר הוקלט כשמילות הפזמון המקוריות היו 'שלחי לי נייר טואלט'. כשהשיר יצא לרדיו המשפט הזה עשה גלים, הוקמה ועדה מיוחדת של פרופסורים ואנשי רוח שצעקו צעקה גדולה על כך שמכניסים מילה שכזו לשידור. לא היתה לנו ברירה ובאפטר הבא הקלטנו את השיר מחדש, הפעם בלי 'נייר טואלט'.
 
חדש!! חדש!! חדש!!

הרצאה מזומרת - שרים ביחד - לחוגי בית, גמלאים, מועדוני זמר ומקומות עבודה


יהיה טוב - חייו ושירתו של יהונתן גפן

לפרטים והזמנות נא להתקשר לאיתי פלאות 052-2971119 או דרך דף צור קשר


שפע נושאים לשירה בציבור, הרצאות מזומרות, טיולים מזמרים, טיולים ברכבי שטח והרצאות על טבע האדם בהנחיית ד"ר איתי פלאות

לפרטים שלחו הודעה בצור קשר או התקשרו 052-2971119 

 אולי יעניין אותך לקרוא גם על...

בין עזה לרפיח בזמר העברי

בין עזה לרפיח בזמר העברי

"השמש ידום בין עזה לרפיח", בכמה שירים מוזכרים אתרים ברצועת עזה, חשבתי שיהיה נכון בתקופה זו לסקור את השירים האלה:
להמשך קריאה
אתה לי ארץ - חייו ושירתו של יורם טהרלב

אתה לי ארץ - חייו ושירתו של יורם טהרלב

מ"את ואני והרוח" ועד המקאמות הפוליטיות במופעי הסטנדאפ - ערב שכולו שירים והומור בעקבות הפזמונאי, המשורר, הסופר, הפרשן וההומוריסט, יורם טהרלב ז"ל.   מופע שירה בציבור בלתי נשכח עם שירים, סיפורים, סרטוני וידאו ואנקדוטות מעניינות.


להמשך קריאה
 חייה ושירתה של נעמי שמר- ערב עם מיטב שיריה

חייה ושירתה של נעמי שמר- ערב עם מיטב שיריה

במהלך חייה הפליאה נעמי שמר לחבר מלים ומנגינות מלאי תוכן ורגש, הומור וביקורת, תרגומים ושירה מקורית. במופע נעים ותרבותי נשיר משיריה ונספר את הסיפורים שמאחורי השירים.
להמשך קריאה

לפרטים ויצירת קשר

איתי פלאות: 052-2971119

כל הזכויות שמורות לד"ר איתי פלאות, מרכז תרבות ידע ופנאי © שירה בציבור
ד''ר איתי פלאות | itai@plaot.com | 04-9533736 | 052-2971119

Tivonet