ניני, הסרט שלא הכרתם

ניני בת הדת האחרתאריק איינשטיין היה זמר, בדרן, פזמונאי ושחקן מוכשר.  רובנו זוכרים אותו מהסרטים סאלח שבתי (1964), אולי תרדו שם (1964), דליה והמלחים (1964), שבלול (1970), מציצים (1972), עיניים גדולות (1974) לול (1988), כמו גדולים (1991) וכבלים (1992).
אבל הסרט הראשון שבו השתתף אריק איינשטיין (כשחקן ראשי) יצא לבתי הקולנוע בשנת 1963, אבל נאסר להקרנה כעבור שבועיים על ידי הצנזורה. 

כרזת הסרט ניניהסרט נקרא "ניני" ומבוסס על רומן שפורסם בשנת 1957 כספר כיס שנקרא "ניני בת הדת האחרת" שנכתב על ידי מאיר זרחי. הרומן מספר על בחור תל אביבי בשם חנן, בן של משפחה אמידה בתל אביב שמתאהב בנערה ערביה נוצריה מיפו. (אגב, בתפקיד אביו של חנן משחק יעקב איינשטיין, אביו הביולוגי של אריק איינשטיין) לאחרונה צפיתי בסרט ואני בהחלט מסכים עם המבקר שכתב "ניני סיפור מצויין שהיה לסרט מחורבן עם אריק אינשטיין".

צפיתי בסרט לאחר שטיילתי וצילמתי ביפו, והיה מעניין מאוד לראות את גבעת יפו וההריסות של השטח הגדול של תחילת שנות השישים.  הנה תוכלו לראות קטע וידאו קצרצר מהסרט בו אריק איינשטיין, העוסק להנאתו בציור, עולה לצייר את נוף תל אביב מעל גבעת יפו, והנה אותו מבנה עצמו (הסראיה הישנה ואחר כך בית חרושת לסבונים) שצילמתי לפני חודש.
הסראיה הישנה
 
אורי קליין כתב: "ב"ניני", סרטו של הבמאי שלמה סוריאנו מ-1963, מופיעה אחת הסצינות המקסימות ביותר בתולדות הקולנוע הישראלי".  כאמור, הסרט ממש גרוע, והסצינה המדוברת מתארת את הרגע בו נפגשים לראשונה מבטיהם של אריק איינשטיין וניני, (המגולמת על ידי השחקנית רונית כץ) ומעוצמת הרגשות הכל נעצר, אבל ה כ ל !!!  ראו במו עיניכם: 
בגד ים חושפני
 
 
ולמה אסרה הצנזורה את הקרנת הסרט?  הסיבה הרשמית היא שבסרט נראית בחורה עם בגד ים חושפני מדי - ראו בעצמכם ושפטו.  ברור כי הסיבה האמיתית היתה הרעיון המזעזע באותם זמנים על אהבה בין בחור יהודי לבחורה נוצריה. ולחשוב על כך היום, בעיקר למי שראה את הסרטים "ערבים רוקדים" או "זינוק בעליה" ואחרים.
 
למרות ה Happy End של הסרט בו נפגשים האוהבים הצעירים בחשכה ויורדים יד ביד לחוף הים ביפו למרות ההתנגדות השל משפחותיהם לקשר ביניהם, ולמרות התנגדותו של הכומר, הסרט מסתיים כאשר עולה על המסך המילה "סוף" ואחר כך נוסף לה סימן שאלה "סוף?". כל כך עמוק.
 
יש לכם קצת זמן?  הכנסו ל youtube בקישור הזה וצפו בסרט. מבטיח לכם עונג נוסטלגי והרבה צחוקים על התמימות של פעם.
 

עוד על שירים, משוררים ומקומות ומה שביניהם בטיולים מזמרים ובמסגרת הרצאות מזמרות בהגשת ד"ר איתי פלאות.

ליצירת קשר לחצו על הקישור צור קשר או חייגו 052-2971119


אולי יעניין אותך לקרוא גם על...

מה לשרצים בבית הבורסקאי?

מה לשרצים בבית הבורסקאי?

בסמטאות יפו העתיקה מגיעים לבית שמעון הבורסקאי, אתר מקודש על פי המסורת הנוצרית. מה קרה שם? מי אכל שם שרימפס ולמה טביתא קמה? ומדוע אורח חשוב ישן על הגג? כל זאת בעוד...
להמשך קריאה

לפרטים ויצירת קשר

איתי פלאות: 052-2971119

כל הזכויות שמורות לד"ר איתי פלאות, מרכז תרבות ידע ופנאי © שירה בציבור
ד''ר איתי פלאות | itai@plaot.com | 04-9533736 | 052-2971119

Tivonet