טיול בגן השקמים עם ריקה זראי

הזמרת ריקה זראי הלכה לעולמה החודש בגיל 82 בצרפת ולה יוקדש מאמרון זה. רבקה גוזמן נולדה בירושלים בשנת 1938. הוריה הבחינו בכשרון המוזיקלי של הילדה ורצו שהילדה תהיה פסנתרנית, אבל ידם לא היתה משגת לקנות פסנתר.
 
אמה, שהיתה כנראה אשה נחושה, פנתה למנהל האקדמיה למוזיקה בירושלים וביקשה שיבדוק את הילדה והוא אכן מצא אותה מאוד מוזיקלית. אימה הסבירה למנהל שאין להם פסנתר בבית וביקשה שאם ימצא מישהו שיש לו פסנתר ואין לו מקום לשים אותו, שיפנה אותו אליה.
 
כעבור 4 חודשים הגיע מגרמניה פסנתרן מוכשר, פטר וולפיש, שהדבר היחידי שהצליח להוציא מגרמניה היה פסנתר כנף "בקשטיין", מהפסנתרים הטובים בעולם, וחיפש מקום לאכסן אותו, וכך זכתה הילדה לפסנתר כנף משובח בביתה ולמורה מוכשר.  
 

 
כבוגרת האקדמיה למוזיקה שירתה ריקה זראי כמנהלת מוזיקלית של להקת פיקוד מרכז. הלהקה הציגה אז הצגה שהעלה המלחין יוחנן זראי, על פי סיפור מאת אהרון מגד, בשם "פשיטה בכפר". המחזמר קצר הצלחה רבה בקרב חיילי צה"ל. תיאטרון "האוהל" התעניין בהצגה וביקש להעלות אותה. יוחנן זראי התבקש להביא את ההצגה בפני אנשי האוהל וביקש מריקה זראי, שהיתה אז מנהלת מוזיקאלית, להדגים את השירים מההצגה. ריקה שרה בפני אנשי התיאטרון את השירים ואז אמר מנהל התיאטרון, שחורי, שהוא מוכן להעלות את המחזמר ב"אוהל" בתנאי שריקה זראי תשחק ותשיר את התפקיד הראשי. ריקה סירבה תחילה כי לא היה לה כל נסיון בשירה, אבל ב"אוהל" התעקשו, העלו את המחזמר בשם "חמש חמש", וכך נולדה זמרת נהדרת.
 
ריקה נישאה למלחין יוחנן זראי כשהיתה בת 20, ושרה שירים שהוא הלחין עבורה וביניהם להיטים כמו "בלדה על שלושה חתולים" (אברהם חלפי ויוחנן זראי), "גן השקמים" (יצחק יצחקי ויוחנן זראי), "סמוך על תרנגול" (נעמי שמר ויוחנן זראי), "קול אורלוגין" (דידי מנוסי ויוחנן זראי), "רב האור והתכלת" (נעמי שמר ויוחנן זראי). כמו כן שיתפה פעולה עם המלחין נחום היימן בשירים כמו "סופו של קיץ" (יוסי בכר ונחום היימן), "ביתי" (איתן פרץ ונחום היימן) ואחרים.

מתחילת שנות השישים, לאחר שריקה ויוחנן זראי התגרשו, עקרה לצרפת שם פיתחה קריירה בינלאומית לאחר שהתחתנה עם המוזיקאי הצרפתי ז'אן-פייר מנייה.  בצרפת שיתפה פעולה עם נחום היימן וגם עם גדולי הזמר הצרפתי כמו שארל אזנבור וז'אק ברל. שם גם שרה שירים שהביאה מישראל כמו ירושלים של זהב, הבה נגילה והלהיט הענק "קאזאצ'וק" שהוא עיבוד צרפתי לשיר הרוסי שבארץ נקרא "קטיושה" (ראה סרטון מצורף).

בשנת 1969 עברה ריקה זראי תאונת דרכים קשה שממנה החלימה בעזרת "רפואה טבעית" והפכה ל"גורו" בתחום, פרסמה מספר ספרים בנושא שהפכו כולם רבי מכר בצרפת.  ספר אחר, "הרפואה הטבעית שלי" אף תורגם לעברית ונמכר בארץ.

במהלך השנים המשיכה ריקה זראי להופיעה, לצד עיסוקה ברפואה טבעית.  ביוני 2008 עברה ריקה אירוע מוחי שגרם לשיתוק בחלק גופה השמאלי ומאז חדלה מלהופיע.

יהה זכרה ברוך.

 

אשמח לקבל הערות ותגובות על המאמרון לאימייל שלי

עוד סיפורי שירים בדף "סיפורו של שיר"

שפע נושאים לשירה בציבור, הרצאות מזומרות וטיולים מזמרים בהנחיית ד"ר איתי פלאות

לפרטים שלחו הודעה בצור קשר או התקשרו 052-2971119 

לפרטים ויצירת קשר

איתי פלאות: 052-2971119

כל הזכויות שמורות לד"ר איתי פלאות, מרכז תרבות ידע ופנאי © שירה בציבור
ד''ר איתי פלאות | itai@plaot.com | 04-9533736 | 052-2971119

Tivonet