מי זאת ברטה שמגישה קפה?

את השיר "קפה אצל ברטה" שר יגאל בשן, את המלים כתב אהוד מנור ואת הלחן נתן כהן שהיה חבר בלהקת הנשמות הטהורות. אז מי היא ברטה? על מי נכתב השיר? ואיך קשור אליו מיודענו צדי צרפתי?

צדי צרפתי התחיל את קריירת המשחק שלו בגיל 10 כשהשתתף בהצגה בשם "10:55 השעה הגורלית" וכעבור שנתיים שיחק בהצגה "כטוב בעיניכם" בתיאטרון הקאמרי ובעוד הצגות עד שהתגייס לצה"ל ושרת בלהקת פיקוד המרכז.  לאחר שחרורו מצה"ל המשיך ושיחק בהצגות נוספות שהאחרונה בהם הייתה המחזמר המצליח שיער. בגיל 30 התחיל לביים, והמופע הראשון היה הופעת יחיד של ידידתו חוה אלברשטיין שזכה בהצלחה גדולה.

צדי סיפר שהיה לקראת החלטה להפסיק לשחק ולנסות לביים חווה תקופה לא קלה של התלבטות, הרהורים ויאוש בזמן שחיפש את המשך דרכו בחיים.  


באותה תקופה היה צדי מיודד מאוד עם אהוד מנור ועופרה פוקס, ובאחת השיחות שלהם סיפר להם על פגישותיו עם  מגדת עתידות שאיתה הוא מתייעץ לגבי עתידו כבר זמן לא קצר. כשנשאל האם היא באמת מצליחה לנבא, ענה בפשטות "לא". 

התשובה שעשעה את אהוד מנור ועל כך כתב "אני הולך אל ברטה פעם בשנה, ובינתיים שום דבר לא השתנה" וככה הלך צדי צרפתי למגדת העתידות ששמה היה רחל לוי באופן קבוע, אבל ללא תוצאות. אומרים שאת השם ברטה המציא אהוד מנור (פחות בנאלי) וגם החליף את עיסוקה בקלפים בקריאה בקפה, שזה נשמע יותר רומנטי.


צדי סיפר פעם, שהלך אל רחל לוי באופן קבוע כי באותה תקופה היה קצת מצוברח והיא ידעה לעודד אותו ולתת מילה טובה. אבל בפעם אחת, כשהוא דאג לגבי הצלחתה של הצגה בה שיחק, היא הבטיחה לו שההצגה תהיה הצלחה מסחררת, אבל ההצגה נחלה כשלון חרוץ, אז החליט להפסיק את ביקוריו אצל רחל לוי.  צדי נזכר שפעם אחת, אחרי ששיחק במחזמר שיער, אמרה לא שהוא לא ישחק יותר על במה, וצדקה.

את השיר הלחין, כאמור, נתן כהן, חבר בלהקת הנשמות הטהורותמיד אחר כך פרצה מלחמת יום הכיפורים והם גויסו להופיע בפני חיילים יחד עם יגאל בשן. במהלך ההופעות הם ביצעו את קפה אצל ברטה ויגאל בשן התאהב בשיר וביקש להקליט אותו. נתן כהן נתן את הסכמתו, ומכיוון שלאחר המלחמה הלהקה עברה משבר, הם הקליטו את השיר אחרי שיגאל בשן כבר הקליט ופרסם אותו.

חדש!! חדש!! חדש!!

הרצאה מזומרת - שרים ביחד - לחוגי בית, גמלאים, מועדוני זמר ומקומות עבודה

יהיה טוב - חייו ושירתו של יהונתן גפן

לפרטים והזמנות נא להתקשר לאיתי פלאות 052-2971119 או דרך דף צור קשר

שפע נושאים לשירה בציבור, הרצאות מזומרות, טיולים מזמרים, טיולים ברכבי שטח והרצאות על טבע האדם בהנחיית ד"ר איתי פלאות

לפרטים שלחו הודעה בצור קשר או התקשרו 052-2971119 

לכרטיס ביקור דיגיטאלי לחצו כאן.

 אולי יעניין אותך לקרוא גם על...

ימי בנימינה - חייו ושירתו של אהוד מנור

ימי בנימינה - חייו ושירתו של אהוד מנור

אהוד מנור הוא הפזמונאי הפורה ביותר בארץ, במופע של הרצאה מזומרת נשיר משיריו ונספר את סיפור חייו ויצירתו בשילוב אנקדוטות על הסיפורים שמאחורי השירים, סיפורי ילדותו וקטעי וידאו נדירים
להמשך קריאה
הבית ליד המסילה - טיול מזמר בעקבות אהוד מנור בבנימינה

הבית ליד המסילה - טיול מזמר בעקבות אהוד מנור בבנימינה

אהוד מנור ז"ל היה, לכל הדעות, הפזמונאי הפורה ביותר בישראל. על שמו רשומות  יצירות רבות, ושירים רבים מפרי עטו ובתרגומו הפכו ללהיטים מובילים בזמר העברי. בנימינה, מושבה בה נולד, גדל ועליה כתב, היא יעד הטיול הפעם...
להמשך קריאה
נשב על המרפסת של אהוד מנור

נשב על המרפסת של אהוד מנור

"בשנה הבאה נשב על המרפסת ונספור ציפורים נודדות..." המרפסת הזאת מוזכרת בכמה שירים, על שום מה?
להמשך קריאה

לפרטים ויצירת קשר

איתי פלאות: 052-2971119

כל הזכויות שמורות לד"ר איתי פלאות, מרכז תרבות ידע ופנאי © שירה בציבור
ד''ר איתי פלאות | itai@plaot.com | 04-9533736 | 052-2971119

Tivonet