חיבור לחנים "כל כך יפה" של יצחק קלפטר

לאחרונה נפטר הגיטריסט והזמר יצחק "צ'רצי'ל" קלפטר, והפעם נספר על תחילת דרכו בלהקת כוורת.  בשנות השבעים, יצחק קלפטר היה גיטריסט מוכשר שניגן בעיקר באולפנים. בגיל 16 הקים יצחק קלפטר את להקת "הצ'רצ'ילים" עם מיקי גבריאלוב, חיים רומנו ואחרים, שנקראה כך בגלל כינויו של קלפטר "צ'רצ'יל" בימי התיכון. קלפטר עזב את הלהקה עם גיוסו לצה"ל כלוחם בשריון, אבל הועבר בפקודת מפקדיו לשרת בלהקת גייסות השריון.

לאחר שחרורו מצה"ל ניגן קלפטר בגיטרה בעיקר בהקלטות באולפנים וגם הצטרף ללהקת אחרית הימים, לה תרם קטעי סולו גיטרה מוכרים. בשנת 1973 צורף קלפטר ללהקת כוורת, וכך סיפר על צירופו ללהקה: "דני סנדרסון, שהכיר אותי כנגן אולפנים ושמע עלי, הזמין אותי אליו הביתה. היו שם גם אפרים שמיר וגידי גוב. הם השמיעו לי כמה שירים שלהם והציעו לי להצטרף ללהקה. זה היה שונה מכל מה שהכרתי עד אז. זה מצא חן בעיני והצטרפתי".

להקת כוורת הפכה מהר מאוד להרכב מצליח במוזיקה הישראלית וקלפטר היה שותף להלחנת השיר יו יה וגם תרם קטעי סולו גיטרה מוכרים לשיר הזה, כמו גם לשירים נוספים.  


הסיפור של השיר היא כל כך יפה (מלים דני סנדרסון) נחשב על ידי קלפטר כמקור לגאווה. השיר נולד כאשר אפרים שמיר ביקר בביתו של קלפטר כדי להאזין ללחנים שחיבר. אפרים אהב שני לחנים אבל לא היו הם מלים. הוא הציע לקלפטר לחבר את שני הלחנים ללחן אחד, ואת המנגינה ה"מאוחדת" הביאו לדני סנדרסון שסיפר: "יצחק השמיע לנו את המנגינה של "היא כל כך יפה" וכולנו התאהבנו בה. לקחתי על עצמי לכתוב טקסט שהתבסס על שכנה שגרה מולי".

חברי הלהקה התלהבו מהשיר וגידי גוב וגם אפרים שמיר רצו לשיר אותו. בלהקה פעלו כמקובל אצלם וערכו הצבעה בה ניצח אפרים שמיר את גידי גוב בתוצאה 4:3. קלפטר סיכם את הצלחתו של השיר במלים: "זה השיר הכי מצליח שלי בכוורת, אבל בזמן אמת וגם שנים אחרי, ההצלחה של השיר הייתה עבורי הפתעה גדולה. כן הרגשתי שזרעתי בו משהו קטן, אבל הוא התפתח לפרח גדול שאני בכלל לא ציפיתי".

יצחק קלפטר השתתף, למרות מצבו הבריאותי הרופף, באיחודים של להקת כוורת. המפגש האחרון התקיים בחודש אוגוסט האחרון באולפן הקלטות וכך סיפר אפרים שמיר לרדיו ללא הפסקה:

 


"זה היה סוג של פגישת חברים שכל אחד מחזיק גיטרה ביד. היה לקלפטר מאוד קשה ומסורבל להגיע. הוא נזקק להרבה עזרה ולסחוב את מכשירי ההנשמה והכול, אבל אמרתי לו: 'יצחק, אני כל כך שמח שבאת'. הוא אמר לי: 'אפרים, אני כל כך שמח שבאתי'. על אף השבריריות, ברגע שהוא התחיל לנגן, אני זוכר שאלון אולארצ'יק הסתכל עליי ואמר לי, 'זה לא משנה באיזה מצב הוא, הוא תמיד נשמע כמו קלפטר".
 
יהי זכרו ברוך...
 
חדש!! חדש!! חדש!!

הרצאה מזומרת - שרים ביחד - לחוגי בית, גמלאים, מועדוני זמר ומקומות עבודה

אתה לי ארץ - חייו ושירתו של יורם טהרלב

לפרטים והזמנות נא להתקשר לאיתי פלאות 052-2971119 או דרך דף צור קשר

שפע נושאים לשירה בציבור, הרצאות מזומרות, טיולים מזמרים, טיולים ברכבי שטח והרצאות על טבע האדם בהנחיית ד"ר איתי פלאות

לפרטים שלחו הודעה בצור קשר או התקשרו 052-2971119 

לכרטיס ביקור דיגיטאלי לחצו כאן.
 


לפרטים ויצירת קשר

איתי פלאות: 052-2971119

כל הזכויות שמורות לד"ר איתי פלאות, מרכז תרבות ידע ופנאי © שירה בציבור
ד''ר איתי פלאות | itai@plaot.com | 04-9533736 | 052-2971119

Tivonet