על מי שר שלום חנוך "אהבת נעורי"?

ביום הראשון בספטמבר, שלום חנוך היה נרגש, אני מניח. לא רק בגלל תחילתה של שנת הלימודים, אלא בעיקר, אולי, כי בתאריך הזה חל יום הולדתו. שלום חנוך נולד בתאריך 1.9.1946 בקיבוץ משמרות שם גדל והתחנך, ושם כנראה עוצבה  דמותו כזמר ויוצר מהשורה הראשונה. לכבוד יום הולדתו של שלום חנוך אביא הפעם את סיפורו של שיר שנכתב כנראה בימי נערותו של שלום אבל הוקלט רק בשנת 2003.

שלום חנוך התחנך, כמו כל ילדי הקיבוץ, בבית הילדים, תקופה שלא היתה קלה לילד המתבגר. טובה חסין, המוכרת כטובה'לה מעצבת האופנה, גדלה עם שלום בבית הילדים. היא סיפרה בראיון לאלון הדר ממקור ראשון "שלום היה מעיר אותי בכל לילה. כדי להתגבר על הפחד מהחושך היינו מסובבים יחד את הראש, אני הייתי מזמזמת והוא היה ממציא מנגינות נפלאות, וככה נרדמנו".

טובה'לה מודה כי היתה מאוהבת בשלום, אבל הוא אהב ילדה אחרת. נראה כי אהבתו זו הביאה אותו בנעוריו לכתב את השיר "אהבת נעורי", שיר שמנציח את אותה האהבה ושבמשך שנים בוצע רק במספר הופעות והוקלט רק בשנת 2003. 


טובה'לה המשיכה וסיפרה: "במשך שנים הסתובבתי בתל אביב ואמרתי ששלום כתב את השיר עלי, אבל האמת היא שהשיר נכתב על אילנה דוידוביץ' (בתמונה מימין), שלמדה שנתיים מעלינו. אילנה היא אחת הנשים היפות בתבל".

אילנה דוידוביץ' - היום כרמי (בצילום מימין) - מאשרת: "זה היה בגיל הנעורים, הייתי בת 13-12, שלום היה מאוד נחוש שאדע שהוא אוהב אותי. זה לא היה סוד. רק שהייתי גדולה ממנו בשתי כיתות. הוא לא סיפר לי על 'אהבת נעוריי'. יום אחד שמעתי אותו ברדיו והיתה לי הרגשה מוזרה. זה נראה מאוד רחוק, אבל תמיד נעים להיזכר. בשיר יש ניחוחות של פעם".

מי שזכה באהבתה של אילנה היה רובי כרמי, בן כיתתו של שלום וחברו הטוב. 


מסתבר שגם בלי מימוש אהבתו זו של שלום חנוך, הפכו הוא ואילנה לקרובי משפחה כאשר עדי, בתם של אילנה ורובי כרמי, נישאה לאבנר חנוך, בנו של דני חנוך, אחיו של שלום.

אהבת נעוריי, האזינו לשיר בסרטון שמימין

 

 חדש!! חדש!! חדש!!

הרצאה מזומרת - שרים ביחד - לחוגי בית, גמלאים, מועדוני זמר ומקומות עבודה


יהיה טוב - חייו ושירתו של יהונתן גפן

לפרטים והזמנות נא להתקשר לאיתי פלאות 052-2971119 או דרך דף צור קשר


שפע נושאים לשירה בציבור, הרצאות מזומרות, טיולים מזמרים, טיולים ברכבי שטח והרצאות על טבע האדם בהנחיית ד"ר איתי פלאות

לפרטים שלחו הודעה בצור קשר או התקשרו 052-2971119 

 

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם על...

מי היא

מי היא "אלה" ומה באמת קורה לה בשיר "אלה אלה" של שלום חנוך?

"אלה אלה, תגידו לי מה קורה לה, מה הבחור עושה לה, היא עוד ילדה קטנה". מי היא אלה המסכנה ששלום חנוך צופה לה הסתבכות ביחסים עם אהובה? מסתבר שזו בכלל לא אלה, אלא מישהי אחרת שכולנו מכירים ואוהבים.

 


להמשך קריאה
יש ערמה של חבר'ה על הדשא - טיול מזמר בעקבות משוררי משמרות

יש ערמה של חבר'ה על הדשא - טיול מזמר בעקבות משוררי משמרות

בקיבוץ משמרות שעל יד פרדס חנה צמחו כמה משוררים מעמודי התווך של הזמר העברי. בטיול המזמר בעקבות משוררי משמרות נספר ונשיר על ארבעה - מאיר אריאל, שלום חנוך, דוד עתיד וחנן יובל
להמשך קריאה
מה מספר שלום חנוך בשיר לילה?

מה מספר שלום חנוך בשיר לילה?

את השיר "לילה" כתב שלום חנוך והוא מתאר את חוויותיו כילד בקיבוץ ובעיקר את חווית הלינה המשותפת של הילדים ב"בית הילדים".
להמשך קריאה

לפרטים ויצירת קשר

איתי פלאות: 052-2971119

כל הזכויות שמורות לד"ר איתי פלאות, מרכז תרבות ידע ופנאי © שירה בציבור
ד''ר איתי פלאות | itai@plaot.com | 04-9533736 | 052-2971119

Tivonet