עוד על חמלה - הפרט והכלל

האם תרזה אמרה: "אם אביט בהמונים לא אפעל לעולם, אבל אם אביט ביחיד, אפעל תמיד" למה? מדוע החמלה כלפי היחיד חזקה יותר מחמלה כלפי ההמון?  קראו את סיפורו של הדרור הזה....

בתאריך 14.11.2005 חל בהולנד, כמדי שנה, "יום הדומינו הבינלאומי" ביום זה אנשים לשבור את שיא גינס בהפלת אבני דומינו. השיא הקודם היה 3,992,397 והם ניסו לבנות מערכת להפלת 4,155,476 אבנים. לצורך זה שכרו אולם ספורט גדול ומתנדבים רבים עמלו על המלאכה העדינה של הצבת מיליוני האבנים לקראת ההפלה.

לקראת ה"הפלה" חדרה ציפור דרור (נקבה) אל האולם ובמעוף מבוהל גרמה להפלתם של 23,000 אבני דומינו. דבר זה חרץ את דינה ואיש אבטחה במקום ירה בה והרג אותה.

המקרה זכה לפרסום נרחב בעיתונים רבים כמו BBC NEWS ואחרים, ומאות אלפי הולנדים זועמים דרשו להעניש את היורה (שבסוף נקנס ב 170 יורו). ארגונים של חובבי בעלי חיים הקימו דפי אינטרנט בו אפשרו לאזרחים לכתוב דברי הספד ולהדליק נרות זכרון. מאות אלפי הולנדים ואנשים נוספים מרחבי העולם נכנסו לדפים האלה והביעו את מורת רוחם וצערם הכבד על מות הציפור.

גופת הדרור נשלחה למוזיאון לטבע ברוטרדם שם פוחלצה והיא מוצגת לקהל הרחב בתערוכת המוזיאון

בסרטון המצורף ראו שיר בהולנדית על המקרה עם תמונות שמסבירות היטב את המלים.....


כשמדובר בחמלה, המקרה הזה מציג רגש עמוק מאוד שחשו המוני אנשים לנוכח הריגתה של הציפור. ההתרגשות נראית קצת, איך לומר, לא בפרופוציה. איך מתעוררת סערת רגשות כזו, כאשר אנחנו יודעים כי בעולם יש המוני בני אדם באזורים של מלחמות, עוני ורעב?

אמא תרזה אמרה פעם: "אם אביט בהמונים לא אפעל לעולם, אבל אם אביט ביחיד, אפעל תמיד", וכל כך צדקה.  החמלה, שבמאמרון הקודם (חמלה - רגש או אינסטינקטהראיתי שזו תכונה שנועדה להגביר הישרדות, מתעוררת בעוצמה גבוהה מאוד אל מול סובל יחידי, בניגוד לעוצמת החמלה לנוכח אסון של קבוצה גדולה של אנשים (עם למשל).

בניסוי שנעשה באוניברסיטה בארה"ב תכננו וביצעו שתי התרמות גדולות למען רעבים במדינת מאלי שבאפריקה. מסע התרמה אחד הציג את נתוני הרעב במאלי, שהם אכן מזעזעים, בעוד מסע ההתרמה האחר הציג תמונה של ילד אפריקאי מזה רעב והביא את סיפורו האישי.  

איזה מסע התרמה הניב לדעתכם יותר כסף?  מסתבר שמסע ההתרמה שהציג את הילד הסובל הניב סכום גבוה בהרבה ממסע ההתרמה שהציג נתונים קשים על הרעב במדינה זו.


 

בתחילתה של מגפת הקורונה בארץ, הביאו במהדורות החדשות נתונים קשים ומדאיגים על ציבור עובדים ועצמאים שאבדו את מטה לחמם. 

אבל דווקא כתבה אחת, שבה סיפרה אשה מבוגרת על קשייה בעקבות אובדן ההכנסה, דווקא היא עוררה חמלה רבה. האשה, שכוונתה היתה, על פי דבריה, להפנות את תשומת לב הציבור למצבם של מבוגרים, זכתה לתגובות רבות, אנשים ששלחו לה כסף, מוצרי מזון, וכל סיוע אחר.  בכתבת המשך הוצגה שוב האשה בביתה שהתמלא בארגזים שאזרחים טובים תרמו ביוזמה פרטית, והסבירה שלא התכוונה לגייס תרומות ומה שקבלה הוא מעל ומעבר, והעבירה את רוב המוצרים והתרומות לעמותות המסייעות לאנשים חסרי אמצעים.

מה המקור או הסיבה לתכונה זו של יצר החמלה, שמופעל באופן מוגבר מול סבלו של פרט, ופחות מול סבל של רבים, אינני יודע, וגם לא מצאתי בכתובים.

בהנחה שמטרתו הביולוגית של יצר החמלה היא לסייע לקרובים אליך (גנטית), אך הגיוני שהוא יתחזק כלפי פרט יחיד המצוי בצרה וניתן לחלצו ממנה.

למבחר נושאי ההרצאות על טבע האדם לארגוני גמלאים, חוגי בית וחברות, לחצו כאן

 

שפע נושאים לשירה בציבור, הרצאות מזומרות וטיולים מזמרים בהנחיית ד"ר איתי פלאות

עוד סיפורי שירים בדף "סיפורו של שיר" 

לפרטים והזמנות התקשרו: 052-2971119


 

אולי יעניין אותך לקרוא גם על...

חמלה - רגש או אינסטינקט?

חמלה - רגש או אינסטינקט?

חמלה נחשבת אצלנו כ"ערך מוסרי", ואנשי דת ומנהיגים מטיפים לחיזוקה, אבל הטבע עוזר להם. מסתבר שחמלה היא יצר (אינסטינקט) שיש לו בסיס גנטי-אבולוציוני והוא התפתח בדרך של ברירה טבעית.
אז מה היא החמלה, ומדוע היא כל כך חמקמקה?
להמשך קריאה

לפרטים ויצירת קשר

איתי פלאות: 052-2971119

כל הזכויות שמורות לד"ר איתי פלאות, מרכז תרבות ידע ופנאי © שירה בציבור
ד''ר איתי פלאות | itai@plaot.com | 04-9533736 | 052-2971119

Tivonet