שומר החומות - מקור השם ובית חדש

בין השירים המושרים באירועי "יום ירושלים", לעולם לא נפקד מקומו של שירם של דן אלמגור ובני נגרי, בביצוע להקת פיקוד המרכז שומר החומות. זו אולי הסיבה לכך שהמבצע בעזה, שהחל ממש ביום ירושלים זכה לשם "שומר החומות". זאת לאחר מספר מבצעים שנקראו בשמות הקשורים לשירים ("חומת מגן", "עופרת יצוקה"). זה הזמן והמקום לספר על השיר ועל חידושו של דן אלמגור.

 

בבלוג של פרו"פ דוד אסף, עונ"ש, הוא מספר על מקור השם. שומרי החומות או שומרי העיר הוא הכינוי שבחרו לעצמם דווקא חרדים אנטי ציוניים "נטורי קרטא". אחד הכוללים הותיקים בירושלים הוא "כולל אונגרין" שנוסד בשנת 1856 ונקרא, עד היום, "כולל שומרי החומות". המקור לשם הוא מאמר חז"ל שבו נדרשים היהודים "לא לעלות בחומה", כלומר לא למרוד בשלטון הגויים שהיהודים הגולים חיים בתוכם.

ביטוי זה, שומר החומות שימש את הפזמונאי דן אלמגור כבסיס לשירו שנקרא בשם זה. השיר הולחן על ידי בני נגרי והושר על ידי להקת פיקוד מרכז עם הסולן יואל לרנר.

 

דן אלמגור יחגוג בקרוב את יום הולדתו ה- 86 (נולד בתאריך 13.7.1935). בעקבות בחירת השם שומר החומות לסבב האחרון בעזה (מבצע) התקשר אליו ישי שנרב מגלי צה"ל לראיין אותו בתוכנית הבוקר.  לבקשתם של עורכי התוכנית חיבר דן אלמגור בית נוסף לשיר שכתב בשנת 1977, לפני44 שנים:

אני כבר בן שמונים ושש,

ישן בחדר האטום

ולעצמי אני לוחש:

זה לא רשעות, זה לא טימטום

זה רק הלב הוא שסתום.

כן, כן, מי חלם אז בנעוריי,

שזימרנו על שלום עם כל שכנינו -

שיום יגיע ואכתוב כזה משפט

על המזרן, בתוך מקלט?

את הראיון של ישי שנרב עם דן אלמגור תוכלו לשמוע בקישור הזה.

דן אלמגור משתמש בשיר בציטוט מן המקורות "על חומותייך ירושלים הפקדתי שומרים" (ישעיהו ס"ב).

ידידי, חוקר הזמר העברי ומדריך טיולים מזמרים, עופר גביש, מספר באתרו שהשיר הוקלט והוסרט לתוכנית עוד להיט בטלויזיה העברית. לדבריו השיר צולם בצבע אבל שודר בשחור לבן (הופעל אז המחיקון) ומנחה התוכנית, דורי בן זאב מתפס בתחילת הסרטון על סולם, לבוש כחייל.

והנה הסרטון מימין.

 

 


 

עוד סיפורי שירים בדף "סיפורו של שיר"

שפע נושאים לשירה בציבור, הרצאות מזומרות וטיולים מזמרים בהנחיית ד"ר איתי פלאות

כמו כן מבחר הרצאות על טבע האדם והדרכת טיולים ברכבי שטח
לפרטים שלחו הודעה בצור קשר או התקשרו 052-2971119 

 

לפרטים ויצירת קשר

איתי פלאות: 052-2971119

כל הזכויות שמורות לד"ר איתי פלאות, מרכז תרבות ידע ופנאי © שירה בציבור
ד''ר איתי פלאות | itai@plaot.com | 04-9533736 | 052-2971119

Tivonet