ביקשתי אש! אילנה רובינא 1934-2020

לפני ימים אחדים נפטרה אילנה רובינא ז"ל. אילנה ה"נסיכה", ביתם של המשורר אלכסנדר פן והגברת הראשונה של תיאטרון הבימה, חנה רובינא, התפרסמה כזמרת וכשחקנית והשאירה לנו לא שירים יפים שביצעה והפכו לקלאסיקה. מעט על אילנה ושיריה...
 
אילנה רובינא נולדה בתל אביב בשנת 1934 לחנה רובינא ולאלכסנדר פן. הוריה של אילנה לא חיו יחד ואמה, שהתקשתה לגדל אותה, שלחה אותה  למשפחה אומנת בירושלים. אחר כך התחנכה כילדת חוץ בקבוץ גבע. לאחר שירותה הצבאי נסעה למילאנו ללמוד שירה קלאסית וחזרה לארץ באמצע שנות החמישים לאחר שהתחתנה עם אמריקאי בשם ביל סטיוארט וגם התגרשה ממנו. עם שובה החלה להופיע כזמרת ב"מועדון התיאטרון" בלהיטיה הראשונים "על הדרך", שיר הפלפל" ו"איריסים".

 

 
בסוף שנת 1959, כשאריק איינשטיין השתחרר מלהקת הנחל, החלו השניים להופיע כ"צמד הגפרורים", שם שהתייחס לכך ששניהם היו גבוהים ורזים. אריק איינשטיין ואילנה רובינא הכירו מילדותם כשגרו בשכנות ברחוב גורדון בתל אביב בבתים סמוכים. השניים מעולם לא הקליטו תקליט אבל קיימות מעט הקלטות מהופעותיהם בארכיון רשות השידור
 
צמד הגפרורים שרו כמה שירים שהתפרסמו אחר כך כמו "החופש בבית הבראה" (שהוקלט אחר כך בפורמט המוכר על ידי אילנה רובינא ובעלה לזמן קצר, אורי זוהר), "צריך לצלצל פעמיים", "איריסים", ושיר חמוד שנקרה "קטיה" ולו תוכלו להאזין בסרטון לעיל.
 
לאחר שפורק צמד הגפרורים המשיכה אילנה רובינא בפיתוח קריירה של זמרת. והמשיכה להופיע במועדון התיאטרון. להיט נוסף שפרסמה אילנה רובינא היה השיר "ביקשתי אש" שנשמע שיר דרמטי, אבל מי שיאזין למלים יגלה שזה שיר הומוריסטי.
 

 
בהמשך הצטרפה לתוכנית הרביעית של בצל ירוק ושרה עם שמעון ישראלי את הביצוע המקורי לשיר "כשאנחנו נצא ביחד" (הגרסא הראשונה של השמלה הסגולה). בתקופה זו גם התחתנה עם במאי הלהקה, אורי זוהר, נישואין שהסתיימו לאחר שנתיים. בשנת 1960 שיחקה בסרט "איי לייק מייק".
 
מנישואיה השלשיים לגוריון וייסמן נולדה ביתה, מאיה, ואז שהתה ארבע שנים בצרפת.
 
בשנת 1970 חזרה אילנה לישראל וזכתה במקום הראשון בפסטיבל הזמר החסידי עם השיר "יברכך" והופיעה גם בפסטיבל שירי הילדים עם השיר "לילך רוצה לקטוף את הירח". בהמשך הוציאה אילנה רובינא תקליט בשם "שני צדדים" שכלל את השיר "לך איתה" ואחרים.  בפסטיבל הזמר 1972 שרה אילנה רובינא את השיר "בלדה על נערי שגדל".
 
ביולי 2006 עברה משברים, בין היתר בעקבות התאבדותו של בעלה הרביעי, רפי וייזר, חזרה אילנה רובינה לישראל ויצאה במופע משותף עם השחקן שלמה בר שביט.
 
בסרטון המצורף תוכלו לשמוע את ביצועה לשיר "וידוי" שכתב אביה, המשורר אלכסנדר פן.
 
אילנה רובינא נפטרה בתאריך 18 באוקטובר 2020 בגיל 86.  יהי זכרה ברוך.
 
 
אשמח לקבל הערות ותגובות על המאמרון לאימייל שלי

עוד סיפורי שירים בדף "סיפורו של שיר"

שפע נושאים לשירה בציבור, הרצאות מזומרות וטיולים מזמרים בהנחיית ד"ר איתי פלאות

לפרטים שלחו הודעה בצור קשר או התקשרו 052-2971119 


אולי יעניין אותך לקרוא גם על...

אוהב להיות בבית - טיול מזמר בעקבות אריק איינשטיין בתל אביב

אוהב להיות בבית - טיול מזמר בעקבות אריק איינשטיין בתל אביב

מאז הלך מאתנו אריק איינשטיין, אנשים רבים שאהבו אותו מבקשים לחוות עוד מעט ממנו, משיריו, מסיפור חייו, ולחלוק עם קרובים וחברים את החוויה הנעימה. הפעם נטייל בתל אביב בעקבות אריק איינשטיין, חייו ושירתו
להמשך קריאה

לפרטים ויצירת קשר

איתי פלאות: 052-2971119

כל הזכויות שמורות לד"ר איתי פלאות, מרכז תרבות ידע ופנאי © שירה בציבור
ד''ר איתי פלאות | itai@plaot.com | 04-9533736 | 052-2971119

Tivonet