קוף אחרי בן אדם?

סיפר לי חבר שרעייתו בקשה להכין לו תבשיל עוף שנהגה להכין לו אמו בילדותו. היא בקשה מחמותה את המתכון וזו ספרה לה כי את המתכון היא למדה מאמא שלה.

 

היא הכתיבה לה בשמחה את רשימת המרכיבים ואז הסבירה שצריך להפשיר את העוף, לקצץ לו את החלק האחורי (הזנב) ולהכניס לסיר. הרעייה שאלה מדוע לקצץ את הזנב? וחמותה אמרה שבאמת היא לא יודעת אבל תשאל את אמה הזקנה.

 

היא הלכה אל אימה ושאלה אותה מדוע צריך לקצץ את הזנב לעוף במתכון המשפחתי. האם חשבה רגע ואמרה, אני באמת לא יודעת, אני עצמי קיבלתי את המתכון מאימי, אברר איתה.  

 

הלכו החמות ואימה לבית הזקנים שם גרה הסבתא הזקנה. האם שאלה אותה (בקול רם, אלא מה?) מדוע מקצצים את זנב העוף במתכון המשפחתי. הסבתא הזקנה חייכה ואמרה: "הייתי חייבת לקצץ את זנב העוף כי היה לי רק סיר אחד קטן והעוף לא נכנס אליו בשלמותו....".

 

לפעמים אנחנו תוהים על מנהגים משונים שכולנו, בחברה, נוהגים לקיים. מסתבר שמנהגים עוברים מאדם לאדם בדרך של חיקוי, לא תמיד רציונאלי. הנה דוגמה לניסוי המעלית המפורסם, שנעשה לפני עשרות שנים, ואחריו עדכון לניסוי מהזמן האחרון:מרתק, העניין הזה של חיקוי הרוב עובד מאוד חזק. לאחרונה פורסם סרטון נוסף שהולך צעד קדימה. כאן ה"נבחנת" מסגלת לעצמה התנהגות משונה המבוצעת על ידי האנשים שסביבה ואף מעבירה את ההתנהגות הלאה לאנשים תמימים נוספים. ראו כמה זה חזק:

 

 

לפעמים אנחנו תוהים על מנהגים משונים שכולנו, בחברה, נוהגים לקיים. מסתבר שמנהגים עוברים מאדם לאדם בדרך של חיקוי, לא תמיד רציונאלי.
 

סביר להניח כי הנטייה לחקות את ההתנהגות של הסובבים אותנו היא חשובה ביותר בעיצוב אישיותו של הילד והפיכתו לחלק מהחברה שסביבו. הנטייה הזאת נשארת גם בבגרותנו.

 

חשבו על המשמעויות העצומות שיש בנטיה זו בחינוך, בחשיבה פוליטית, בהתנהגות דתית ועוד. 

 

ולסיום, הנה יורם טהרלב מספר לנו איך יש לנהוג בבית הכנסת - הומור יורם טהרלבי במיטבו: https://youtu.be/qiUvoP6jwvg

 


 

 

עוד בנושא זה במסגרת ההרצאות המוגשות על ידי ד"ר איתי פלאות ובעיקר ההרצאה

זה הטבע שלנו - על אי רציונליות בהתנהגות אנושית

 


 

ליצירת קשר לחצו על הקישור צור קשר או חייגו 052-2971119 


 

 


 


 


אולי יעניין אותך לקרוא גם על...

זה הטבע שלנו - על אי רציונאליות בהתנהגות אנושית

זה הטבע שלנו - על אי רציונאליות בהתנהגות אנושית

לרוב האנשים קל יותר להוסיף 5000 ש"ח עבור מושבים מעור ברכב חדש שרכשו, מאשר להשקיע את אותו סכום בהחלפת מערכת ישיבה בסלון, עליה ישבו הרבה יותר מאשר במכונית. למה?  כי אנחנו לא רציונאליים.
להמשך קריאה

לפרטים ויצירת קשר

איתי פלאות: 052-2971119

כל הזכויות שמורות לד"ר איתי פלאות, מרכז תרבות ידע ופנאי © שירה בציבור
ד''ר איתי פלאות | itai@plaot.com | 04-9533736 | 052-2971119

Tivonet