מה קרה ב"תל מוטילה"?

סיפורו העצוב של תל מוטילה עלה לכותרות לאחרונה כשדובר על ציון זכרו של אלוף רחבעם (גנדי) זאבי. מסתבר שבקרב זה היה גנדי מג"ד בחטיבת גולני שניהל את הקרב (מרחוק), קרב שבסופו של דבר היה אסון והסתיים בקורבנות רבים. רחבעם זאבי שהיה מפקד הקרב נחשב לאחראי לכישלון וכתוצאה מזה לא שימש מאז בתפקיד פיקודי (עד למינויו כאלוף פיקוד מרכז).

 


בתחילת מאי 1951, לאחר שנחתמו הסכמי שביתת נשק עם הסורים, נכנסו חיילים סורים בבגדים אזרחיים אל שטח מפורז ממערב לירדן והשתלטו על שלוש גבעות שחלשו על כביש טבריה-מטולה. על פי אחת הטענות נכנסו החיילים הסורים לאיזור לאחר שקבוצה של חיילי נח"ל חדרו אל השטח הסורי ממזרח לירדן כדי לגנוב בקר לצרכי קומזיץ.

 

 


בתגובה על החדירה נשלחה יחידה מגדוד מילואים 34 שחייליה לא היו מאומנים. כשהקרב הסתבך נשלח כוח מגדוד 13 של גולני בפיקודו של רחבעם (גנדי) זאבי לסיוע.

 

במקום התפתח קרב שנמשך מספר ימים בשיתוף מטוסי ספיטפייר. לאחר ששני הצדדים סבלו אבדות קשות, השתלטו חיילי צה"ל על שלושת הגבעות והסורי נסוגו לשטחם.

 

צהל סבל בקרב מאבדות קשות. 41 חיילים נהרגו וכ-70 נפצעו. רוב ההרוגים היו עולים חדשים שאך זה לא מכבר עלו לארץ וכמעט שלא ידעו עברית. רובם גם לא עברו הכשרה מתאימה ללחימה. הקרב נחשב כתקרית האש הקשה ביותר בין ישראל לסוריה בשנים שבין מלחמת העצמאות למלחמת ששת הימים.

 

במקום הוקם אתר הנצחה ואנדרטה שתוכננה על ידי הארכיטקט יהודה יהב.

 

 

עוד על האירוע באתר ויקידפיה "קרב תל מוטילה"


סיפורי מקום נוספים במסגרת הטיולים המזמרים שעורך איתי פלאות

 

 

לפרטים ויצירת קשר

איתי פלאות: 052-2971119

כל הזכויות שמורות לד"ר איתי פלאות, מרכז תרבות ידע ופנאי © שירה בציבור
ד''ר איתי פלאות | itai@plaot.com | 04-9533736 | 052-2971119

Tivonet