המצח של מי עטור זהב שחור?

בעקבות ט"ו באב שצויין החודש אני מביא את אחד משירי האהבה הנפלאים ביותר בזמר העברי, עטור מצחך של אברהם חלפי, וגם ננסה לפתור את התעלומה: על מי נכתב השיר?
 
כשבקשתי להדגים לבתי הצעירה את ההבדל בין שירה ופזמונאות, ביקשתי ממנה להשוות בין קטעי השירים "עטור מצחך זהב שחור, מצחך מתחרז עם עינייך באור" לעומת "את הכי יפה בעולם, מלכת היופי שלי".  היא הבינה.
 
השיר עטור מצחך נכתב על ידי המשורר אברהם חלפי (שהיה ידוע אז בעיקר כשחקן תיאטרון האוהל) בתחילת שנות החמישים של המאה הקודמת.  אברהם חלפי היה דמות תל אביבית מוכרת וחי רוב חייו כאדם ערירי ולא הקים משפחה מעולם. אומנם התחתן פעמיים, לראשונה בשנת 1935 ובפעם השניה מעט לפני מותו אל הנישואים הסתיימו במהרה. הוא היה חביב, רגיש ונוח לבריות, וקשר חברויות אמיצות עם אנשים רבים, ביניהם יעקב ודבורה איינשטיין, הוריו של אריק איינשטיין והיה כבן בית אצלם.
 
את השיר פרסם אברהם חלפי בקובץ שיריו "כאלמונים בגשם" בסוף שנות החמישים, ורק אחרי כשלושים שנה, בשנת 1988, פרסם אריק איינשטיין את השיר עם לחן של יוני רכטר והשיר נבחר במצעדים שונים כשיר העברי היפה ביותר.

 השיר עטור מצחך  מתאר אהבה עזה לאשה. בשיר תיאור של יופייה של האשה "עטור מצחך שיער שחור, מצחך מתחרז עם עינייך ואור" אך המשורר מעלה על נס גם את נשיותה "ורואה חלומות עגומים של קדושה, ולמולו את אישה...".  הוא גם מתאר גם את יחסיהם "את אוהבת להיות עצובה ושותקת להקשיב לסיפור על קרוב על רחוק" ומדגיש את אהבתו הבלתי מסופקת אליה "שוכנת נפשי בין כתלי ביתך ושבויה בין כתלייך ממני נפרדת עת אני בגופי נפרד ממך".

מהשיר גם ברור כי האהובה אינה מושגת "אך למי שתהיי חייו מלאי שיר".

אז מי היא אותה אישה מופלאה, אהובה ובלתי מושגת?


הסוד הזה התגלה לציבור בשנת 2011, עת נפטרה זהבה ברלינסקי, אשת חברה תל אביבית ואשתו של השחקן זאב ברלינסקי. זהבה סיפרה למשפחתה כי היא "גיבורת" השיר עטור מצחך ואף ביקשה לחקוק אותו על המצבה שתוצב על קברה.  מסתבר שאברהם חלפי, שהיה ידיד קרוב של הזוג ברלינסקי, היה מאוהב בזהבה, אשת חברו, במשך שנים, כנראה אהבה שלא מומשה.

זה לא השיר היחידי של אברהם חלפי אותו כתב בהשראת אהבתו לאשתו של חבר אחר, אבל על כך בפעם אחרת.

בסרטון המצורף תוכלו לראות כתבה על השיר ןעד הקשר שלו לזהבה ברלינסקי.

 

 

עוד סיפורי שירים בדף "סיפורו של שיר"

שפע נושאים לשירה בציבור, הרצאות מזומרות וטיולים מזמרים בהנחיית ד"ר איתי פלאות

כמו כן מבחר הרצאות על טבע האדם והדרכת טיולים ברכבי שטח
לפרטים שלחו הודעה בצור קשר או התקשרו 052-2971119 

 

לכרטיס ביקור דיגיטאלי לחצו כאן.


 

אולי יעניין אותך לקרוא גם על...

אוהב להיות בבית - חייו ויצירתו של אריק איינשטיין

אוהב להיות בבית - חייו ויצירתו של אריק איינשטיין

אוהב להיות בבית, כמה יפה ונכון מציג אריק איינשטיין את עצמו ואת אופיו המיוחד בשירו זה. ערב זמר או "הרצאה מזומרת" על חייו ושירתו של אריק איינשטיין
להמשך קריאה
אוהב להיות בבית - טיול מזמר בעקבות אריק איינשטיין בתל אביב

אוהב להיות בבית - טיול מזמר בעקבות אריק איינשטיין בתל אביב

מאז הלך מאתנו אריק איינשטיין, אנשים רבים שאהבו אותו מבקשים לחוות עוד מעט ממנו, משיריו, מסיפור חייו, ולחלוק עם קרובים וחברים את החוויה הנעימה. הפעם נטייל בתל אביב בעקבות אריק איינשטיין, חייו ושירתו
להמשך קריאה
הטעות שהציקה לאריק איינשטיין

הטעות שהציקה לאריק איינשטיין

בשיר הראשון שאריק הקליט כסולן, עוד במסגרת להקת הנח"ל, נפלה טעות שהציקה לו שנים רבות

להמשך קריאה

לפרטים ויצירת קשר

איתי פלאות: 052-2971119

כל הזכויות שמורות לד"ר איתי פלאות, מרכז תרבות ידע ופנאי © שירה בציבור
ד''ר איתי פלאות | itai@plaot.com | 04-9533736 | 052-2971119

Tivonet