הטעות שהציקה לאריק איינשטיין

אריק איינשטיין נולד בבית שברחוב גורדון 31 בתל אביב. האזור שם נקרא "מתחם הבימה" ולא מפני שהיה קרוב לתיאטרון "הבימה" אלא שבשכונה זו (צפון תל אביב הישן) גרו רבים משחקני הבימה כמו גם תאטראות אחרים. הנה לדוגמא, ברחוב פרוג 33 (פינת גורדון) התגוררו אהרון מסקין ורפאל קלצ'קין. צעדים אחדים משם, בגורדון 38 התגורר השחקן צבי בן חיים ושני בתים ממנו הגברת הראשונה של תאטרון הבימה, חנה רובינא. ממש מולה, בגורדון 31 התגורר שחקן תאטרון האוהל, יעקב איינשטיין, ושם נולד לו ולרעייתו דבורה בנם היחיד אריה לייב איינשטיין המוכר לנו כאריק.

 

אנשי תאטרון נוספים שגרו בקרבת מקום, ברחוב דב הוז היו שמעון פינקל,בת עמי פוגצ'ובמנחם גנסין (שהיה מהמייסדים עוד במוסקבה), ארי ורשבר שהיה גם מנהל הבימה, מנחם בנימיני ועוד..

 

בבית הוריו של אריק שרתה תמיד אוירה של תרבות ואומנות, אביו נהג לקרוא מחזות ולהאזין למוזיקה קלאסית וקטעי אופרה. השחקן והמשורר אברהם חלפי היה ידיד קרוב ובן בית אצל האיינשטיינים ואף כתב להורים שיר ברכה להולדת הבן ולאריק שיר ליום הולדת שנתיים.

 זו הסיבה, כנראה, שאריק עצמו היה מאוד קפדן לגבי עבודתו האומנותית. השירה צריכה הייתה להיות מדויקת, ההגייה של המלים נכונה, ההרמוניה מושלמת, וזה, כמובן, נתן את התוצאות מהם אנחנו כל כך נהנים ביצירתו של אריק.


בשיר הראשון שאריק הקליט כסולן, עוד במסגרת להקת הנח"ל, נפלה טעות שהציקה לו שנים רבות. האזינו לשיר שבסרטון ונסו לגלות את השגיאה.

 

לא, אל תמשיכו לקרוא... הקשיבו לשיר (רמז: המלה השגויה היא בבית השני).

 

 

 

מצאתם? אז זהו, אחרי שהשיר הוקלט מישהו העיר לאריק שנֵעֳרָה הוא אולי הקול שמשמיע החמור, ויש לשיר "לנַּעֳרָה שוב אין אומרים".

 

בביצוע שבתקליט "ארץ ישראל הישנה והטובה" (משמאל) אריק הקפיד להגות את המלה בצורה נכונה. אגב, אם תתעקשו אצביע על עוד לפחות שתי בעיות לשוניות בשירתו של אריק איינשטיין, אבל הן נעשו בשיקול דעת...


 


עוד על חייו וצירתו של אריק איינשטיין תוכלו לשמוע במסגרת הטיול המזמר "אוהב להיות בבית - חייו ויצירתו של אריק איינשטיין" או בהרצאה מזומרת שגם היא נקראת "אוהב להיות בבית - חייו ויצירתו של אריק איינשטיין" המוגשים על ידי ד"ר איתי פלאות.

 

 

עוד על שירים, משוררים ומקומות ומה שביניהם בטיולים מזמרים ובמסגרת ערבי זמר עברי בהגשת ד"ר איתי פלאות.

ליצירת קשר לחצו על הקישור צור קשר או חייגו 052-2971119

אולי יעניין אותך לקרוא גם על...

כפל - הייקו* ישראלי

כפל - הייקו* ישראלי

חוה אלברשטיין מצאה במחברת של נחום הימן את השיר "כפל" של יהודה גור אריה. נחצ'ה אמר לה שהשיר נראה לא גמור וכמעט לא התייחס אליו, אבל דווקא השיר הזה, השונה כל כך משירי אותה תקופה שהיו עשירים בתאורי טבע ודימויים תנכיים. השיר הזה היה מאוד אישי ומהורהר וחוה התאהבה בו מיד..
להמשך קריאה

לפרטים ויצירת קשר

איתי פלאות: 052-2971119

כל הזכויות שמורות לד"ר איתי פלאות, מרכז תרבות ידע ופנאי © שירה בציבור
ד''ר איתי פלאות | itai@plaot.com | 04-9533736 | 052-2971119

Tivonet