מה לשרצים בבית הבורסקאי?


בטיול בסמטאות יפו העתיקה מגיעים אל "בית שמעון הבורסקאי". מיהו שמעון הבורסקאי ומה קרה במקום שהפך אותו למקום מקודש לנצרות?

 

בברית החדשה מסופר על פטרוס הקדוש, תלמידו המסור של ישוע הנוצרי שהיה גם, על פי המסורת, האפיפיור הראשון, שעבר ביפו ואת הלילה העביר על גג ביתו של שמעון הבורסקאי.

 

מהו בורסקאי? אדם העוסק בעיבוד עורות של בעלי חיים ולכן נחשב הבורסקאי לאדם שמדיף ריח רע של נבלות, מכאן, על פי המסורת, נמצא ביתו של הבורסקאי בקצה העיר. פטרוס הקדוש לן אצל הבורסקאי, ללמדך שהיה אדם צנוע ובחר ללון בבית מרוחק ממרכז העיר ובמקום "לא מכובד".

במקום זה עשה פטרוס נס כאשר נקרא להחיות נערה מתה בשם "טביתא" (ששמה העברי הוא "צביה"). מסופר שפטרוס התפלל וקרא "טביתא קומי" והנערה קמה לתחייה.

בלילה ישן פטרוס הקדוש על גג ביתו של שמעון הבורסקאי שם נגלה אליו מלאך האלוהים. בברית החדשה כתוב שהמלאך ציווה עליו "לאכול מכל בהמת הארץ וחיה ורמש ועוף השמיים". פטרוס מוחא בפני המלאך, בהיותו יהודי, מעולם לא אכל "פיגול טמא", כלומר אוכל לא כשר, והמלאך משיב לו: "את אשר טיהר האלוהים אתה אל תטמאנו". פרשה זו נחשבת לנקודה בה הותר לנוצרים לוותר על הכשרות ולאכול חיות טמאות, שבעיר נמל כמו יפו בוודאי לא היו נדירות. בעלי דמיון יכולים לתאר לעצמם את ארוחת פירות הים הדשנה שאכל שם פטרוס בפקודת המלאך...

 

ומדוע ישן פטרוס על גג ביתו של שמעון הבורסקאי ולא בתוך הבית?

המומחים מונים שלוש סיבות:

1. היה חם ועל הגג נהנה פטרוס מרוח הים הרעננה.

2. פטרוס העדיף לשון על הגג כדי להתרחק מצחנת ביתו של הבורסקאי.

3. שמעון הבורסקאי שהיה בעל לאשה, העדיף שהאורח ישן על גג הבית ולא בתוך הבית כדי למנוע לזות שפתיים וחשדות של השכנים על מעשה שני הגברים והאשה בלילה בתוך הבית.


זהו, זכרו הכל אגדות ומסורות ואנחנו פשוט נהנים לספרם ולשמוע אותם.

 

 

עוד על שירים, משוררים ומקומות ומה שביניהם בטיולים מזמרים ובמסגרת הרצאות מזמרות בהגשת ד"ר איתי פלאות ובעיקר בטיול מזמר: זוהי יפו ילדה - טיול מזמר ביפו

ליצירת קשר לחצו על הקישור צור קשר ו/או חייגו 052-2971119 או למייל: itai@plaot.com

אולי יעניין אותך לקרוא גם על...

זוהי יפו ילדה - טיול מזמר ביפו

זוהי יפו ילדה - טיול מזמר ביפו

שוב אנחנו כאן מול השעון..יפו עומדת במקומה כבר למעלה מ-3500 שנה ובה אלפי סיפורים ואירועים שתקצר היריעה מלהזכיר אפילו את מיעוטם.
להמשך קריאה
ניני, הסרט שלא הכרתם

ניני, הסרט שלא הכרתם

אריק איינשטיין היה זמר, בדרן, פזמונאי ושחקן מוכשר.  רובנו זוכרים אותו מסרטים רבים בהם שיחק אבל הסרט הראשון שבו השתתף אריק איינשטיין (כשחקן ראשי) יצא לבתי הקולנוע בשנת 1963, ונאסר להקרנה כעבור שבועיים על ידי הצנזורה.
להמשך קריאה

לפרטים ויצירת קשר

איתי פלאות: 052-2971119

כל הזכויות שמורות לד"ר איתי פלאות, מרכז תרבות ידע ופנאי © שירה בציבור
ד''ר איתי פלאות | itai@plaot.com | 04-9533736 | 052-2971119

Tivonet