זוהי יפו ילדה - טיול מזמר ביפו

ושוב אנחנו כאן מול השעון..." יפו עומדת במקומה כבר למעלה מ-3500 שנה ובה אלפי סיפורים ואירועים שתקצר" היריעה מלהזכיר אפילו את מיעוטם.
 
ניפגש ממש כמו בשיר מול השעון שניצב במקומו כבר למעלה ממאה שנה ונבנה (אחד משבעה בארץ ומאה ברחבי האימפריה העותמאנית כולה) לכבוד 25 שנות שלטונו של הסולטאן עבדול חמיד השני שיותר מכל אהב שעונים.  בין התורמים היה גם צורף אשר חנותו היתה בככר, יוסף באק מויאל שעל פי זקני המקום היה ברשותו שעון כיס מוזהב ונמאס לו מהעוברים והשבים שהיו נכנסים לחנותו כדי לשאול אותו מה השעה.
 
נספר על הסראייה והקישלה, נשיר את שיר "זוהי יפו" ונמשיך אל סביל סולימן שנבנה על ידי סולימן פאשה שליט עכו לרווחת תושבי יפו בשנת 1809 בקיר מסגד מחמודיה, אל מול שער העיר. את אותו שער של יפו, על פי האגדות, סירבו השומרים לפתוח בפני מושל העיר מוחמד אגא א-שאמי שכונה "אבו נבוט", ועל כך שילמו בראשיהם...
 
נמשיך אל "סביל אבו-נבוט השני" (הראשון נמצא על הדרך לירושלים) שם שכן בשנות השישים והשבעים מועדון אריאנה שבו הפליא לשיר ולנגן אריס סאן עם חבר מרעיו. נספר את סיפורו המופלא איך הגיע מיוון בחוסר כל, השתלב וסחף אחרים בסביבה, הסתבך ונפל וקם ונפל ומי יודע היכן הוא עכשיו...נשיר משיריו ונמשיך אל הטיילת שעל הים.
 
בטיילת נצפה על הים, נספר על הנסיכה היפה שניתנה לטרף בידי מפלצת נוראה, ומי הציל אותה והיכן היא נמצאת היום עם כל גיבורי הסיפור, נראה את סלע אנדרומדה הקרוי על שמה ונמשיך אל הנמל ונראה איך השחפים על המזח כבר עפו, והים השתתק ונדם...
 
על יד המנזר הארמני ניזכר בכובש ענק שכבש את יפו וחייליו שחטו את יושביה אבל בעצמם חלו במחלה נוראה, ואיך אחרי שניסה לכבוש עיר נמל צפונית יותר וניגף, חזר וחיסל את כל חייליו החולים לפני ששב הביתה אל מולדתו.

 
נעלה אל סמטאות העיר ונספר על נער ניצול שואה ששמו היה מוּסְיַה תְהִילִימְזַיְיגַר, שכל כך רצה להיות ישראלי עד ששינה את שמו והפך להיות גיבור תרבות אמיתי, אומן, סופר ומנהיג הבוהמה.  נמשיך משם דרך ביתו של שמעון הבורסקאי (שם נלמד פרק בתולדות הנצרות וחשיבותה של יפו לנוצרים) אל גן הפסגה, הוא "השטח הגדול" הנזכר בשירים (מה אנחנו סך הכל מהשטח הגדול) וגם שימש רקע ותפאורה לסרטים רבים כמו ניני (לא מכירים?), קזבלן, נערת הפרברים והשוטר אזולאי..  נשיר שירים רבים ושמחים ודרך הסראייה הישנה ומועדון החמאם ההיסטורי, עם שירי חיים חפר וחבריו, נחזור אל כיכר השעון.
 
ניתן לשלב אתרים נוספים, ביקור בשוק הפשפשים או במסעדה טובה, כמו גם במוזיאון יפו לעתיקות או במוזיאון ומסעדת "נא לגעת".
 
 

משך הטיול כשלוש שעות. ניתן לקיים את המסלול גם בשעות החושך לאור הירח.

 

המסלול המתואר הוא בגדר המלצה. פרטי המסלול המחייב יתואמו עם הלקוח. הטיול הוא טיול מזמר אמיתי בליווי שירה וגיטרה וחלוקת שירונים.

 

 

 

עוד על שירים, משוררים ומקומות ומה שביניהם בטיולים מזמרים ובמסגרת הרצאות מזמרות בהגשת ד"ר איתי פלאות.

ליצירת קשר לחצו על הקישור צור קשר או חייגו 052-2971119 

אולי יעניין אותך לקרוא גם על...

ניני, הסרט שלא הכרתם

ניני, הסרט שלא הכרתם

אריק איינשטיין היה זמר, בדרן, פזמונאי ושחקן מוכשר.  רובנו זוכרים אותו מסרטים רבים בהם שיחק אבל הסרט הראשון שבו השתתף אריק איינשטיין (כשחקן ראשי) יצא לבתי הקולנוע בשנת 1963, ונאסר להקרנה כעבור שבועיים על ידי הצנזורה.
להמשך קריאה
סיפורו המלא של

סיפורו המלא של "שעון בן חיל"

בטיול המזמר ביפו, אי אפשר שלא לשיר על יד מגדל השעון את שירו של לוין קיפניס "שעון בן חיל". לוין קיפניס, המכונה "משורר הילדים הלאומי" כתב ופרסם אלפי יצירות לילדים במהלך 80 שנות יצירה רצופות, עד שנפטר בשנת ...1990 והוא בן 100 שנים.
להמשך קריאה
מה לשרצים בבית הבורסקאי?

מה לשרצים בבית הבורסקאי?

בסמטאות יפו העתיקה מגיעים לבית שמעון הבורסקאי, אתר מקודש על פי המסורת הנוצרית. מה קרה שם? מי אכל שם שרימפס ולמה טביתא קמה? ומדוע אורח חשוב ישן על הגג? כל זאת בעוד...
להמשך קריאה
מורה דרך מורשה - למה זה טוב?

מורה דרך מורשה - למה זה טוב?

לאחרונה החל משרד התיירות, בעידודה הנמרץ של אגודת מורי הדרך, לבצע פעילות אכיפה כנגד עבריינים המדריכים טיולים ללא רישיון מורה דרך. למה כל כך חשוב לשכור מורה דרך מורשה ולא מדריך "חאפר" חסר רשיון?
להמשך קריאה
בחיים הכל עובר - האמת על אריס סאן ועליזה עזיקרי

בחיים הכל עובר - האמת על אריס סאן ועליזה עזיקרי

אריס סאן, זמר יווני שכבש את הארץ, ועליזה עזיקרי, זמרת יפיפיה ומוכשרת ששרה איתו, ניהלו רומן סוער ואף הולידו בת משותפת.  אריס, שהיה נשוי לאחרת, היגר עם משפחתו לניו יורק ונפטר בגיל צעיר בהונגריה, ועליזה פיתחה קריירה מצליחה כזמרת בארץ.
להמשך קריאה

לפרטים ויצירת קשר

איתי פלאות: 052-2971119

כל הזכויות שמורות לד"ר איתי פלאות, מרכז תרבות ידע ופנאי © שירה בציבור
ד''ר איתי פלאות | itai@plaot.com | 04-9533736 | 052-2971119

Tivonet