ממרומי הנשמה אל קרקע המציאות - טיול מזמר לתצפת וראש פינה

בבוקר לח בשנת תרל"ח, הלא היא שנת 1878, קמו 17 משפחות מהישוב הישן בצפת, בהנהגתו של אלעזר רוקח, וירדו להקים ישוב יהודי חקלאי בג'עוני, היא גיא אוני. היה זה ניסיון להתנער מחיי קבצנות, להיגמל מכספי החלוקה, ולהפוך את הישוב היהודי בארץ ישראל לקהילה יצרנית ופעילה. הניסיון לא עלה יפה, ורק כעבור חמש שנים, בשנת 1882, בעזרת קבוצת משפחות מהעליה הראשונה שהגיעו מרומניה, החלה המושבה לשגשג, ושמה שונה ל"ראש פינה" על פי הפסוק "אבן מאסו הבונים היתה לראש פינה" (תהילים קי"ח, פסוק כ"ב).

 

את הטיול המזמר מצפת לראש פינה נתחיל בסמטאות צפת הישנה. שם נעלה זיכרונות, נספר סיפורים, נפליג באגדות ונשיר שירים מתקופת זוהרה של צפת במאה השש עשרה, עת התהלכו בה גאונים וצדיקים כמו האר"י הקדוש, ר' חיים ויטל, ר יוסף קארו, רבי שלמה בן משה הלוי אלקבץ ועוד רבים אחרים.

 
צדיקים וגאונים אלה הם שיצרו את הזרם הקבלי ביהדות, ומהם נוצרו מנהגים יהודיים המקובלים עד היום. נבקר בסמטת המשיח ונשיר את שירו בקול גדול, אחרי שנברר למה סבתא יוכבד מתעקשת שהוא, המשיח, יעבור דווקא בסמטה שלה.

 

מככר המגינים נעבור דרך "חקל תפוחין קדישין" אל "בית הכנסת שלה האר"י האשכנזי". נמשיך בסמטאות דרך ככר סוקול אל בתי הכנסת מלאי ההוד ע"ש אבוהב וע"ש אלשייך וגם ע"ש ר' יוסף קארו, נשיר שירי קודש וחול ונמשיך אל בית הכנסת של הצדיק הלבן. נגלוש במדרון אל בית הקברות הישן מבלי לפסוח על "בית הכנסת של האר"י הקדוש הספרדי" ונברר האם היו שני אר"י קדוש או רק אר"י אחד ושני בתי כנסת?

 

לאחר שנסיים דרכנו הפתלתלה בסמטאות העיר, נרד אל בית הקברות ונכנס בחלקה הצבאית. שם נמצא את קברותיהם של שבעת הרוגי מלכות, אנשי האצ"ל, אשר נתלו על ידי הבריטים בכלא עכו לפני קום המדינה.  נשיר את שיר האצ"ל "חיילים אלמונים" ונרד בין המצבות אל קבר האר"י הקדוש וגוריו. על יד הקבר אולי נפגוש את הצדיק מרדכי שבבו ונשמע את סיפורו המיוחד והמפתיע.  נשיר משירי רבי נחמן מברסלב שבתו וחתנו קבורים בסמיכות ונמשיך אל האוטובוס שיחכה בבית העלמין החדש. מכאן נפנה לארוחת הצהרים ואחר כך נגיע אל המושבה ראש פינה.


 

במושבה הותיקה שהוקמה בשנת 1882 (נכון, גם 1878 היא תשובה נכונה), נהלך בחלק המשוחזר לתפארה של החלק הישן של המושבה.

 

נעלה 119 מדרגות מבית העלמין ונפתח סיורנו במצפה נמרוד, ממנו נשקיף אל נוף הגולן ועמק החולה. אל הרחוב העליון ונסקור בתי מתיישבים. ננסה ביחד, לפי עדויות מהעבר, לתאר לעצמנו את חיי המתיישבים ואת הקשיים הנוראיים בהם נתקלו יום יום. אחר כך נעבור בבית הכנסת הותיק ולאחר הכרות קצרה נפצח ב"אדון עולם" ובמחרוזת שירים חסידיים.  על יד בנין בית המורה נשיר שיר לזכרו של מנהל בית הספר במושבה, שמחה וילקומיץ.

 

נחלוף על פני בית הפקידות, ניזכר בפרופ' גדעון מר שחקר את יתושי הקדחת, ונספר את סיפור המשפחה המרתקת. נשיר שיר או שניים על קדחת (לבן גוריון יש קאדילק ולנו יש ק...) ונרד לגן הברון, גן מהודר שניטע על ידי פקידי הברון בסוף המאה התשע עשרה לרווחת התושבים. לאחר שננוח ונשיר עוד כמה שירי גנים ונחזור לאוטובוס שייקח אותנו בשירה וצהלה הביתה.


 

משך הטיול יום שלם. המסלול המתואר הוא בגדר המלצה. ניתן לבצע רק חלק מהמסלול פרטי המסלול המחייב יתואמו עם הלקוח. הטיול הוא טיול מזמר אמיתי בליווי שירה וגיטרה וחלוקת שירונים.

 

 

עוד על שירים, משוררים ומקומות ומה שביניהם בטיולים מזמרים ובמסגרת הרצאות מזמרות בהגשת ד"ר איתי פלאות.

ליצירת קשר לחצו על הקישור צור קשר או חייגו 052-2971119


 

לפרטים ויצירת קשר

איתי פלאות: 052-2971119

כל הזכויות שמורות לד"ר איתי פלאות, מרכז תרבות ידע ופנאי © שירה בציבור
ד''ר איתי פלאות | itai@plaot.com | 04-9533736 | 052-2971119

Tivonet