ממשמר הירדן לראש פינה - טיול מזמר

 מושבה יפה הוקמה בשנת 1884 על שפת הירדן. 64 שנים התקיימה המושבה, עד שנכבשה על ידי הצבא הסורי ביוני 1948 וחדלה מלהתקיים. ממושבה שנחרבה למושבה ששגשגה - ממשמר הירדן לראש פינה.

 

נתחיל בשרידי המושבה משמר הירדן שהוקמה בשנת 1884 על שפת הירדן על כביש צפת-דמשק, ונחרבה לאחר שנכבשה על ידי הצבא הסורי ביוני 1948. לאחר קרבות קשים חלק מהמגינים נהרגו, אחרים נפלו בשבי, והמושבה חדלה מלהתקיים. נבקר במושבה, נספר את סיפורה ואף נשיר את שירה. נשב גם מול הרי הגולן ונשיר שירי גולן וחרמון.


 
ממשמר הירדן נרד אל מיצד עטרת, מצודה צלבנית שנבנתה כדי לחלוש על מעבר הירדן בגשר בנות יעקב. המצודה הקטנה עברה תהפוכות גיאולוגיות מרתקות וסימניהם עוד ניכרים עליה. נרד אל גדת נהר הירדן, נהלך מתחת לאקליפטוסים התמירים ונשמע את רחש הקנים והסוף. פכפוך המים ילווה את שירתנו שתתרכז בשירי הירדן הנפלאים. בהמשך גם נעבור על יד טחנת הקמח העתיקה ונרכל ונשיר על בת הטוחן....
 
ממיצד עטרת ניסע לחירבת ירדה. חווה חקלאית תורכית הבנויה לתלפיות בראש גבעה הצופה אל הגולן ואל עמק החולה.  החווה בנויה בריבוע שצלעותיו חדרים ובמרכז חצר רחבת ידים ובמרכזה באר. במלחמת העצמאות כבשו הסורים את המקום, ולאחר כמה נסיונות כושלים חזר צה"ל לשלוט במקום. בשנת 1949 נערכו במקום שיחות הפסקת האש בין ישראל לסוריה. במקום אנדרטה ללמעלה ממאה חיילים שקיפחו חייהם בקרב על המקום.

 


לאחר ארוחת צהרים דשנה ניסע אל הסמטאות של ראש פינה הישנה. המושבה שנוסדה בשנת 1878 אוצרת בסימטאותיה סיפורי גבורה, רכילות מרושעת, אומץ וחזון.

  

תחילה נעלה אל "מצפה נמרוד" משם נשקיף אל הנוף הנהדר. אם יתמזל מזלנו נפגוש שם את חזי שגב, אביו של נמרוד שגב ז"ל שנפל במלחמת לבנון השניה ולזכרו הוקם המצפה.


מהמצפה נגלוש אל הסמטאות, נעבור ברחוב העליון, בשרידי הכפר הבדואי ג'אוני, על יד בית הכנסת ומלון שוורץ, נספר את סיפורו של מנהל בית הספר ושל הרופא ד"ר גדעון מר, נרד בגן הנדיב ונחזור לאוטובוס לסיום הטיול. הדרך, כמובן, תהיה גדושה בסיפורים ושירים מתקופת החלוצים

 

משך הטיול יום שלם. המסלול המתואר הוא בגדר המלצה. פרטי המסלול המחייב יתואמו עם הלקוח. הטיול הוא טיול מזמר אמיתי בליווי שירה וגיטרה וחלוקת שירונים.

 

 

עוד על שירים, משוררים ומקומות ומה שביניהם בטיולים מזמרים ובמסגרת הרצאות מזמרות בהגשת ד"ר איתי פלאות.

ליצירת קשר לחצו על הקישור צור קשר או חייגו 052-2971119

איתי שלום

הגעתי אליך דרך שאלה פשוטה בגוגל – "טיול מזמר".כשבחנתי את כל האתרים משך אותי במיוחד האתר שלך והרגשתי שיש בו משהו בדיוק כזה שאני מחפש.

ובאמת התוצאה בשטח עלתה מעל ומעבר לצפיותיהמסלול, התוכן, המינון, נועם הליכותיך וכמובן יכולת ההדרכה הניגון והשירה שלך. בחירת השירים גרמה לכך שכולם השתתפו מהשיר הראשון ועד האחרון בהנאה מרובה.

הטיול היה הימור שהצליח.

וכמו שבעלת ההפתעה אמרה: "אם הייתי מחליטה על הפתעה לעצמי זו הייתה בדיוק ההפתעה אותה הייתי בוחרת".

תודה איתן פרל, גבעת אלה


אולי יעניין אותך לקרוא גם על...

מצבה מספרת על אסון נורא

מצבה מספרת על אסון נורא

סיפור מאחורי מצבה גדולה בבית הקברות של משמר הירדן, על משפחת גרבובסקי, משפחת חלוצים שנאחזה בקרקע עד מוות, מימי העליה הראשונה בראש פינה, דרך משמר הירדן ועד ימינו
להמשך קריאה
סיפור של מצבה

סיפור של מצבה

לעתים מספרים לי מטיילים בקבוצה סיפורים אישיים מרתקים, ואני שומע אותם בשקיקה. הנה אחד מהם שסיפר לי גמלאי בטיול למשמר הירדן הישנה.
להמשך קריאה
איך הגיעו אקליפטוסים לרמת הגולן?

איך הגיעו אקליפטוסים לרמת הגולן?

מספרים שיום אחד הגיע רמטכ"ל צבא סוריה עם ידיד, סוחר עשיר מדמשק, לביקור בקו המוצבים.  בתצפית שערכו לעבר העמק סיפר הרמטכ"ל לחברו שהיהודים נוטעים עצים לאורך הכבישים ומקשים על החיילים שלו לצלוף עליהם..
להמשך קריאה
מושבה שנקראת על שם שיר

מושבה שנקראת על שם שיר

במסלולי הטיולים המזמרים שאני עורך באזור עמק החולה או רמת הגולן אני אוהב במיוחד לבקר בחורבות המושבה משמר הירדן.  בין הברושים נמצאות חורבות המושבה ואנדרטה גבוהה בה חקוקים שמות 14 הנופלים בקרב נגד הסורים בחודש יוני 1948  - סיפור עצוב.
להמשך קריאה

לפרטים ויצירת קשר

איתי פלאות: 052-2971119

כל הזכויות שמורות לד"ר איתי פלאות, מרכז תרבות ידע ופנאי © שירה בציבור
ד''ר איתי פלאות | itai@plaot.com | 04-9533736 | 052-2971119

Tivonet