קסם העליה הראשונה - טיול מזמר בזכרון יעקב

בשנת 1882 עלו יהודים משתי עיירות ברומניה על ספינה והתכוונו להתיישב בארץ ישראל.  מספרים שבמהלך ההפלגה, בשבת, עלתה בת מאחת הקהילות אל הסיפון וסרקה שערה. ראו זאת אנשי הקהילה השניה והזדעזעו מחילול השבת וגמרו אומר בנפשם לא להתיישב ביחד עם הקהילה של הבת הסוררת בראש פינה. הם נשארו בחיפה וחיפשו נואשות מקום להתיישב בו....כך מתחיל סיפורה של המושבה זכרון יעקב, או בשמה הקודם, זאמארין.

 

את הסיור נתחיל בסיפור הקמתה של המושבה על יד קיר הראשונים. על אותם יהודים דתיים מאוד שעלו מרומניה בעקבות פרעות "סופות בנגב". ללא ידע בסיסי בעבודת האדמה, ללא הון התחלתי לביסוס המשק החקלאי וללא סיוע ממוסדות, קנו האנשים חלקת אדמה סלעית ונאחזו בה.  זעקתם לעזרה נשמעה על ידי הברון בנימין אדמונד דה רוטשילד בצרפת והוא, בדרך מופלאה, הביא אותם, ביחד עם מושבות רבות בארץ ישראל לשגשוג ופריחה. את המושבה בה תמך בנה מחדש וקרא לה זכרון יעקב על שם אביו, ג'יימס יעקב דה רוטשילד.


 

נעבור את הכביש וניכנס אל בית הקברות הטומן בחובו סיפורים מרתקים על אנשים משונים מתקופות שונות. כאן נוכל לראות מצבה ללא קבר לאדם דגול שחלם על הקמת מדינה יהודית ואף תכנן תכניות מפורטות, אבל נהרג בתאונת מטוס וגופתו לא נמצאה עד היום. כאן נוכל לחזות בחלחלה בכמות הגדולה של מצבות קטנטנות, חלקת הילדים, המעידות על קושי החיים בימים ההם. נבקר גם את קברה של שרה אהרונסון, גיבורת ניל"י הקבורה בתוך חלקה מגודרת ביחד עם אמה, מלכה אהרונסון.

 

מבית הקברות נמשיך ברחוב המייסדים לעבר טיילת המדרחוב ונעצור על יד בית משפחת אהרונסון.  שם נספר עוד על אהרון אהרונסון, מדען בוטנאי בעל שם עולמי שגילה את אם החיטה. אהרון אהרונסון גם הקים את מחתרת ניל"י כדי לאסוף ידיעות אודות התורכים ולהעבירם לבריטים שישבו אז במצרים. צעירים רבים הצטרפו אליו למשימה כולל אחותו, שרה אהרונסון, שנתפסה על ידי התורכים ולאחר שלושה ימי עינויים נוראיים שמה קץ לחייה.

 


נספר גם על אבשלום פיינברג איש חדרה שאהב שתי אחיות ואף כתב להן מכתבים. נשיר את השיר "אלף נשיקות" שנכתב על ידי מירית שם-אור על פי מכתב של אבשלום פיינברג. נספר גם על תעלומת מותו המסתורי בחולות אל עריש ועל סיומה של הפרשה ופתרונה. 

 

נגלוש אל בריכת בנימין ונזכור איך היטיב הברון רוטשילד עם נתיניו במושב ונראה גם את בית הכנסת שהקים לתפארת מדינת ישראל.  נשב לנוח בגן טיול בו נהגו אנשי המושבה להלך בסופי שבוע לבושים במיטב מחלצותיהם, ואם ישאר זמן, נבקר גם באחוזת משפחת לנגה ונספר את סיפורם העצוב ואולי אפילו נספיק לבקר ביקב ולטעום מיינו.
 
 
 

טיולים מזמרים ניתן לקיים גם בשעות הערב הקרירות.

 

משך הטיול כשעתיים וחצי. המסלול המתואר הוא בגדר המלצה. פרטי המסלול המחייב יתואמו עם הלקוח. הטיול הוא טיול מזמר אמיתי בליווי שירה וגיטרה וחלוקת שירונים.

 

 

עוד על שירים, משוררים ומקומות ומה שביניהם בטיולים מזמרים ובמסגרת הרצאות מזמרות בהגשת ד"ר איתי פלאות.

ליצירת קשר לחצו על הקישור צור קשר או חייגו 052-2971119


אולי יעניין אותך לקרוא גם על...

בעקבות

בעקבות "אות מאבשלום" - מחדרה לזכרון יעקב בעקבות אבשלום פיינברג ומחתרת ניל"י

גבר שנולד בגדרה לאחר שהוריו גורשו מראשון לציון, התחנך ב"כּוּתַאבּ" מוסלמי ביפו ובתיכון צרפתי, למד בפאריס, חי בחדרה, הקים מחתרת ריגול בזכרון יעקב ונהרג בחולות סיני. על גבר זה, אבשלום פיינברג.
להמשך קריאה
השיר המרגש על שרה אהרונסון

השיר המרגש על שרה אהרונסון

בשמחת תורה, כ"ג בתשרי תרע"ח, 1917, התאבדה ונקברה שרה אהרונסון, הידועה כ"שרה גבורת ניל"י", בבית הקברות בזכרון יעקב.  
להמשך קריאה
הרצנשטיין איש העלייה הראשונה

הרצנשטיין איש העלייה הראשונה

והפעם על החלוץ פרץ הרצנשטיין שמת עקב דרישתו לעבודה עברית ושהשביע את אשתו אלמנתו לבל תרד מארץ ישראל.
להמשך קריאה

לפרטים ויצירת קשר

איתי פלאות: 052-2971119

כל הזכויות שמורות לד"ר איתי פלאות, מרכז תרבות ידע ופנאי © שירה בציבור
ד''ר איתי פלאות | itai@plaot.com | 04-9533736 | 052-2971119

Tivonet