אל ראש ההר - טיול מגוש שגב לגליל העליון

פסל בכאוכב אבו אל היג'א

 הגליל מציע לנו מבנה טופוגראפי הררי, צמחיה ירוקה ורעננה, צורות התיישבות מגוונות ובעיקר מרקם אנושי מורכב ומרתק. יהודים, מוסלמים, נוצרים ודרוזים חיים באזור בהרמוניה ומזמינים אותנו לבוא ולהנות מהגליל...


תחנה ראשונה בטיולנו היא בכפר כאוכב אבו-אל-היג'א שבדרום גוש שגב. הכפר הערבי הותיק מנוהל באופן מודרני, נקי ומזמין. על גבעה סמוכה נעלה אל גן פסלים מרהיב שהוקם על ידי אומנים יהודים וערבים כסמל לשיתוף פעולה, אחווה ולשלום. נתבונן בפסלים המעניינים ונצפה אל עבר עמק זבולון.  כאן, באווירה השלווה של שיתוף פעולה וסובלנות, נשיר ביחד שירי אחווה ושלום


 

נמשיך בדרכנו צפונה ונפנה מזרחה בצומת יודפת עד שנגיע לבית הבד באבטליון. נצפה מרחבת בית הבד אל הנוף המקסים של בקעת סכנין, נקבל הסברים מפרץ, בעל בית הבד, על שמן הזית ודרך הפקתו, ואז, נשב לנו בשמש החמימה אל מול הנוף המפעים ונספר ונשיר על עצי הזית.

 

 

לאחר החניה הקצרה והתרעננות בכרמיאל נעפיל דרך כפר ראמה אל מרומי הגליל העליון ונגיע לכפר פקיעין.  בפקיעין נבקר במערת רבי שמעון בר יוחאי, בה שהה עם בנו 12 שנים ועוד שנה וניזון מעץ החרוב שבפתח המערה.  ניזכר בזמרת בת הכפר, רבקה זוהר ובלהיטיה ונשיר אחדים מהם, כולל את השיר שנכתב כנראה על הכפר פקיעין במיוחד בשבילה. נרד בסמטאות הכפר דרך פינת "שבעת המינים" אל כיכר המעיין.

 

מעיין פקיעין


כאן נספר על הכפר המעניין בו שוכנים תושבים מארבעה דתות בשלום ובשלווה (יחסית) כבר מאות שנים. נשווה בין הנוף במקום לבין הנוף המצויר על שטר הכסף. נשיר שירים על מעיין ונתארח אצל תושבים שיספרו לנו על המסורת הדרוזית והקשר ההדוק שבין מדינת ישראל והעדה הדרוזית ואף נטעם תה צמחים.


 

נמשיך בסמטאות אל בית הכנסת היהודי, ואם מרגלית תהיה במצב רוח טוב, נוכל גם להכנס אליו. נשיר שירים על אלוהים וממיטב הזמר החסידי, ונחבור לאוטובוס על יד הקפה של עפיפי שמכינה פיתות דרוזיות נפלאות אל מול עיננו המשתאות.

 

 

מפקיעין נמשיך בנסיעה לכפר כיסרא ונטייל בחורש של עצי אלון מצוי וקטלב ונחזה בסלעים בעלי תצורות וצורות משונות ומעניינות שעל שמם נקרא המקום - פארק הסלעים. נברר אם יש בזמר העברי שירים על סלעים ואבנים ואף נשיר כמה מהם.

לעת ערב נגלוש בכביש בחזרה לאזור כרמיאל והביתה.
 

משך הטיול יום שלם. המסלול המתואר הוא בגדר המלצה. פרטי המסלול המחייב יתואמו עם הלקוח.

הטיול הוא טיול מזמר אמיתי בליווי שירה וגיטרה וחלוקת שירונים.

 

עוד על שירים, משוררים ומקומות ומה שביניהם בטיולים מזמרים ובמסגרת הרצאות מזמרות בהגשת ד"ר איתי פלאות.

ליצירת קשר לחצו על הקישור צור קשר או חייגו 052-2971119 

לפרטים ויצירת קשר

איתי פלאות: 052-2971119

כל הזכויות שמורות לד"ר איתי פלאות, מרכז תרבות ידע ופנאי © שירה בציבור
ד''ר איתי פלאות | itai@plaot.com | 04-9533736 | 052-2971119

Tivonet