על גבעות שייח-אבריק - טיול מזמר בעקבות אלכסנדר זייד וחבורות הרועים

את הטיול נתחיל ב"יער השומרים" שבקרית טבעון במקום בו נרצח אלכסנדר זייד ביולי 1938, שם נתחיל לספר את סיפורו. נמשיך אל בית הקברות הסמוך בו טמונים אנשי אגודת השומרים. שם נתוודע אל חבורת הרועים שהיוותה גרעין לקיבוץ אלונים.

בבית הקברות הקסום בין מצבות שנבנו בקפידה מאבן מקומית נספר את סיפורו של בועז פרסוב הרועה, שהיה הראשון שנקבר במקום, נספר גם את סיפורו הנורא של אריה אברמסון שהגיע לכאן אחרי פרשיה עלומה של רצח ואולי התאבדות בעין חרוד, והסתבך בתקרית ירי ממנה יצא במחיר נמוך בעזרת חבריו שחיפו עליו. נשיר מבחר שירי רועים, נתרפק על שיריו של אלכסנדר פן שהעריץ את הנוקדים, ונסביר למה קבורים שם כמה אנשים שלא היו חברים ב"אגודת השומרים".


בדרכנו אל פסל אלכסנדר זייד נעצור בשרידי בית הכנסת העתיק מלפני 1800 שנה. בית כנסת זה היה פעיל בימי יהודה הנשיא ויש אומרים כי הבית הצמוד אליו היה ארמונו של רבי יהודה הנשיא עצמו. נרכל מעט על הרבי ועל תלמידיו ונשיר מבחר שירים חסידיים לכבוד בית הכנסת. שם גם נברר מדוע הפכה בית שערים לעיר של בתי קברות לעשירי יהודי העולם וכיצד נעלמה מעל פני השטח.

 מבית הכנסת נמשיך בדרכנו בכביש ונעלה על הגבעה שבראשה פסלו המחודש של השומר אלכסנדר זייד. נעבור על יד בזיליקה מפוארת ונבדוק למה שמשה בימים עברו, נצפה אל בתי קרית טבעון הטובלים בירק ואל הר הכרמל . נמשיך ונעלה אל הפסל הניצב בראש הגבעה.  שם נספר על השומר ומשפחתו ועל ההתיישבות בעמק יזרעאל, נשיר את השיר שכתב אלכסנדר פן לזכר ידידו אלכסנדר זייד,  "על גבעות שייח-איבריק" ועוד שירים מתקופת ההתיישבות.

מכאן נוכל גם להמשיך לאתרים נוספים, מרתקים ומרגשים, בעמק יזרעאל. 

משך הטיול כשעתיים עד שלוש שעות. ניתן לקיים את המסלול גם בשעות החושך לאור הירח ונרות.

 

המסלול המתואר הוא בגדר המלצה. פרטי המסלול המחייב יתואמו עם הלקוח. הטיול הוא טיול מזמר אמיתי בליווי שירה וגיטרה וחלוקת שירונים.

 

 

עוד על שירים, משוררים ומקומות ומה שביניהם בטיולים מזמרים ובמסגרת הרצאות מזמרות בהגשת ד"ר איתי פלאות.

ליצירת קשר לחצו על הקישור צור קשר או חייגו 052-2971119

 

 

בני בשן, "צוות" קריות:

איתי שלום,

עם כל מי שדיברתי, היו בפיו רק שבחים ושביעות רצון.
אין ספק שאתה ראוי לכל התודות על כך שהצלחת להפוך טיול מזמר שהתחיל "ברגל שמאל" עם חרדת גשם ובהעדרות של רבים מהנרשמים לטיול חווייתי שיזכר עוד זמן רב.

בני בשן
"צוות" קריות

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם על...

שְׁנֵי רֵעִים לְעֶזְרַת הָעָם - יואש זולר ויצחק קליצ'בסקי

שְׁנֵי רֵעִים לְעֶזְרַת הָעָם - יואש זולר ויצחק קליצ'בסקי

סיפורם של שני השומרים שנרצחו בשדות יוקנעם, יואש זולר ויצחק קליצ'בסקי.

להמשך קריאה
תעלומת קבר מאשה וא. זיד - תוצאות התחקיר של יעל קריספין

תעלומת קבר מאשה וא. זיד - תוצאות התחקיר של יעל קריספין

ביקשתי מקוראי פרטים על תעלומת קבר מאשה בכפר גלעדי ויעל קריספין הבלתי נילאית שפותרת את כל חידות המיידעון, התגייסה למשימה וערכה תחקיר מקיף ויש גם תוצאות!
להמשך קריאה
שני אלונים בסלע

שני אלונים בסלע

השבוע אנחנו מציינים 44 שנים למלחמת יום הכיפורים. בחרתי לדבר על מפגש עם צפירה יונתן בשריד ועל שיר שהפך שיר זכרון לבנה ליאור יונתן ז"ל ולחברו אמנון שפירא ז"ל שנפלו במלחמה הנוראה ההיא
להמשך קריאה
שירו של זייד - ולא

שירו של זייד - ולא "על גבעות שייח אבריק"

אלכסנדר זייד ואלכסנדר פן היו חברים בלב ובנפש למרות שהיו שונים זה מזה מאוד. אלכסנדר פן כתב שני שירים לזכרו של אלכסנדר זייד, האחד, הידוע, "על גבעות שייח-אבריק" והאחר שמעט נשכח "שירו של זייד". והפעם סיפורו של "שירו של זייד".
להמשך קריאה
שירי רועים בבית קברות

שירי רועים בבית קברות

היה זה בתחילת שנות העשרים של המאה הקודמת שחבורת צעירים בראשון אריה אברמסון וגרשון פליישר הגיעו לגבעות שייח-א-בריק והקימו את "חבורת הרועה".
להמשך קריאה
מורה דרך מורשה - למה זה טוב?

מורה דרך מורשה - למה זה טוב?

לאחרונה החל משרד התיירות, בעידודה הנמרץ של אגודת מורי הדרך, לבצע פעילות אכיפה כנגד עבריינים המדריכים טיולים ללא רישיון מורה דרך. למה כל כך חשוב לשכור מורה דרך מורשה ולא מדריך "חאפר" חסר רשיון?
להמשך קריאה

לפרטים ויצירת קשר

איתי פלאות: 052-2971119

כל הזכויות שמורות לד"ר איתי פלאות, מרכז תרבות ידע ופנאי © שירה בציבור
ד''ר איתי פלאות | itai@plaot.com | 04-9533736 | 052-2971119

Tivonet