בעקבות "אות מאבשלום" - מחדרה לזכרון יעקב בעקבות אבשלום פיינברג ומחתרת ניל"י

סיפור מרתק על גבר שנולד בגדרה לאחר שהוריו גורשו מראשון לציון, התחנך ב"כּוּתַאבּ" מוסלמי ביפו ובתיכון צרפתי, למד בפאריס, חי בחדרה, הקים מחתרת ריגול בזכרון יעקב ונהרג בחולות סיני. על גבר זה, אבשלום פיינברג, מוכשר, כריזמאטי ורב מעללים, נכתב ספרה של נאוה מקמל עתיר "אות מאבשלום".  

הטיול יתחיל באנדרטה שנבנתה לכבוד אבשלום פיינברג לרגל 40 שנה להעלמותו. האנדרטה הוקמה על ידי אחותו של אבשלום, צילה שוהם ועל ידי חברתו, רבקה אהרונסון. במשך למעלה מחמישים שנה ניצבה האנדרטה על כביש 4 בכניסה הדרומית לחדרה.  לאחרונה הועתק המבנה לגבעה מול הים על הגדה של נחל חדרה. למה נבנתה האנדרטה לאדם שסיבת היעלמותו לא היתה ברורה אז? מדוע נבנה ספסל לאורך המבנה ומהכתב המשורר נתן יונתן על נחל חדרה? על כל אלה ויותר, בשילוב שירי העליה הראשונה בתחנה הראשונה. 
 
מהאתר הסמוך לפארק נחל חדרה נסע דרך גבעת אולגה (שנקראת על שמה של אולגה חנקין, דודתו והמיילדת של אבשלום) אל "בית פיינברג" שבחדרה. בית זה שנבנה על ידי לוליק פיינברג, ממיסדי חדרה, משוחזר להפליא ומציג את משפחת פיינברג וחייה בבית באופן אמיתי ומרגש. בבית נסייר בחדר ההורים פאני ולוליק, נחזה בסרט בחדר האוכל ונכנס גם לחדרו של אבשלום בו מאותרים הקירות בציורי קיר של עץ ערמון וחפציו האישיים מוצגים למבקרים. נשווה את מראה הבית כיום עם התיאורים בספר ונמשיך בדרכנו לזכרון יעקב.

 

 על יד קיר המייסדים בזכרון יעקב נסקור את סיפור הקמתה של המושבה ותולדותיה ונשיר את שירה.  משם נפסע אל בית העלמין בו נספר את סיפורה של משפחת אהרונסון רבת המעללים. נספר את סיפורה של מחתרת ניל"י שהוקמה על ידי אהרון אהרונסון ואבשלום פיינברג, את פועלה במסירת ידיעות על הצבא התורכי לאנגלים שבמצרים ועל סופם הטראגי של המחתרת, של שרה אהרונסון ואחיה אהרון. נשיר שיר על פי מלים של אבשלום פיינברג ושיר נוסף אודות שרה אהרונסון.

לסיום נפסע במורד רחוב המייסדים (המדרחוב) עם סיפורי המושבה ונגיע עד בית הכנסת "אוהל יעקב" וגם "גן טיול".


 

אם יתיר הזמן, נוכל גם לקפוץ ל"בית לנגה" ולספר את הסיפור המופלא של המקום ומקושר גם לספרו של עמוס עוז, "קופסא שחורה"


משך הטיול - יום שלם. 

 

הדרכה: ההדרכה מתבצעת על ידי ד"ר איתי פלאותביולוג במקצועו ומורה דרך מוסמך מטעם משרד התיירות. איתי פלאות הוא מומחה בתחום הזמר העברי ואת הטיול הוא מדריך תוך שהוא מנחה שירה בציבור בליווי גיטרה.  דפים עם מילות השירים מחולקים למטיילים ואיתי מספר על השירים, על הקשר שלהם למקום ועל הסיפור שמאחורי השיר.

 

המסלול המתואר הוא בגדר המלצה. פרטי המסלול המחייב יתואמו עם הלקוח. הטיול הוא טיול מזמר אמיתי בליווי שירה וגיטרה וחלוקת שירונים.

 

 

עוד על שירים, משוררים ומקומות ומה שביניהם בטיולים מזמרים ובמסגרת הרצאות מזמרות בהגשת ד"ר איתי פלאות.

ליצירת קשר לחצו על הקישור צור קשר או חייגו 052-2971119


אולי יעניין אותך לקרוא גם על...

קסם העליה הראשונה - טיול מזמר בזכרון יעקב

קסם העליה הראשונה - טיול מזמר בזכרון יעקב

בשנת 1882 עלו יהודים משתי עיירות ברומניה על ספינה והתכוונו להתיישב בארץ ישראל.  מספרים שבשבת עלתה בת מאחת הקהילות אל הסיפון וסרקה שערה. ראו זאת אנשי הקהילה השניה והזדעזעו מחילול השבת וגמרו אומר בנפשם לא להתיישב ביחד עם הקהילה של הבת הסוררת בראש פינה. הם נשארו בחיפה וחיפשו נואשות מקום להתיישב בו.... 
להמשך קריאה
השיר המרגש על שרה אהרונסון

השיר המרגש על שרה אהרונסון

בשמחת תורה, כ"ג בתשרי תרע"ח, 1917, התאבדה ונקברה שרה אהרונסון, הידועה כ"שרה גבורת ניל"י", בבית הקברות בזכרון יעקב.  
להמשך קריאה
הרצנשטיין איש העלייה הראשונה

הרצנשטיין איש העלייה הראשונה

והפעם על החלוץ פרץ הרצנשטיין שמת עקב דרישתו לעבודה עברית ושהשביע את אשתו אלמנתו לבל תרד מארץ ישראל.
להמשך קריאה

לפרטים ויצירת קשר

איתי פלאות: 052-2971119

כל הזכויות שמורות לד"ר איתי פלאות, מרכז תרבות ידע ופנאי © שירה בציבור
ד''ר איתי פלאות | itai@plaot.com | 04-9533736 | 052-2971119

Tivonet