אני אשיר על מדרגות - טיול מזמר במדרגות חיפה

המצודה ברחוב יפה נוף"יש בחיפה חתיכה, היא גרה ברחוב פנורמה", ולמרות שרחוב פנורמה נקרא היום רחוב יפה-נוף, זהו מקום נפלא להתחיל סיור מזמר שכולו ירידה בין פינות קסומות, בתים מרשימים ונופים עוצרי נשימה. קחו אויר כי אנחנו הולכים לרדת 1100 מדרגות!
 

מרחוב יפה נוף, ממצפור הסביונים, נשקיף אל עבר צדה הצפוני של העיר, אל מפרץ חיפה בואכה עכו וראש הנקרה, נוף מרהיב ועוצר נשימה. ביום יפה רואים מכאן את החרמון.  לאחר התצפית נרד ב"מדרגות גדרה" שנקראות גם "דרך החמורים" (על שום מה?)ונגיע לרחוב החשמונאים. בתים נאים וגן ציבורי יפה המזכיר את דבריו של אבא חושי, ראש העיר, שאמר: "גניה של העיר חיפה - מלא כל הארץ תהילתם".  נשיר שירי גנים ונמשיך.

 

מדרגות חיפהנרד במדרגות אל רחוב גולומב, נעבור ליד בית חולים "בני ציון". נמשיך לרדת במדרגות ראובן בוניאק אל המקום בו ניצב בעבר צריף תנועת הצופים הראשון בחיפה. נספר על תולדות התנועה וגם נשיר, בעמידה זקופה, את ההימנון "היה נכון"

 
נעבור על יד השער המפואר והסגור של הגן הבהאי ונמשיך לרדת לרחוב הילל אל "בתי אבו נאדר", שני בתים יפיפיים שנבנו בימי המנדט הבריטי על ידי ג'ורג' אבו נאדר, ערבי נוצרי מפרנסי העיר. בבית אחד גרה המשפחה והבית השני שימש להשכרה. נשיר על פרנסים עשירים ושועי עולם ונרד אל שד' הציונות בהם נשמע על "דרך המריבה" שעליה התחככו הטמפלרים הגרמנים עם הכרמליטים הצרפתים. 
 

דרך "מדרגות שפרה" נרד לרחוב עבאס שנקרא על שמו של בנו של ה"בהא אללה" מייסד הדת הבהאית. נספר על הדת הצעירה והמעניינת הזו ונמשיך דרך "מדרגות הכרמים" אל רחוב הגפן. השמות מזכירים לנו כי כאן היו כרמי הענבים של המתיישבים הטמפלרים, שלא כל כך הצליחו בענף היין. נשיר שירי יין ושיכורים ואנחנו כבר ב"מושבה הגרמנית".  זו הזדמנות לספר את סיפורם של הטמפלרים, להכיר את סר לורנס אוליפנט, אשתו היפה אליס ומזכירם האישי נפתלי הרץ אימבר מחבר התקווה.  לספר את כל האמת על השלושה וגם לשיר את "התקווה".

הגנים הבהאים

 

הסיור מסתיים לו במורד שד' בן גוריון ואפשר לקנח באחת המסעדות או בפלאפל טוב בואדי ניסנאס.

 

 

משך הטיול כשלוש שעות. ניתן לקיים את המסלול גם בשעות החושך.

 

המסלול המתואר הוא בגדר המלצה. פרטי המסלול המחייב יתואמו עם הלקוח. הטיול הוא טיול מזמר אמיתי בליווי שירה וגיטרה וחלוקת שירונים.

 

 

עוד על שירים, משוררים ומקומות ומה שביניהם בטיולים מזמרים ובמסגרת הרצאות מזמרות בהגשת ד"ר איתי פלאות.

ליצירת קשר לחצו על הקישור צור קשר או חייגו 052-2971119לפרטים ויצירת קשר

איתי פלאות: 052-2971119

כל הזכויות שמורות לד"ר איתי פלאות, מרכז תרבות ידע ופנאי © שירה בציבור
ד''ר איתי פלאות | itai@plaot.com | 04-9533736 | 052-2971119

Tivonet