גם הצדפים הם לפעמים געגועים - טיול שקיעה מזמר בחוף הבונים

טיול אחר הצהרים בחוף הבונים, עם שירי חוף וים, סיפורי מלחים  ביולוגיה של צדפות, המסתיים בתצפית אל השקיעה המעוררת השראה.

 

נגיע אל חוף הבונים בשעת אחר הצהרים, אחרי החום הגדול. ממגרש החנייה נעלה לתצפית על גבעת הכורכר ממנה נשקף קו החוף עד חיפה לצפון ועד ארובות תחנת הכח בחדרה בדרום. 

  נשיר שיר חמוד על תולי, הילד שאכל לבדו אשכול ענבים על החוף, ועל סרן תובל גבירצמן שנפל במבצע שלום הגליל.  נברר איך נוצרו רכסי הכורכר, ונגלוש מטה לעבר המערה הכחולה שבנקיק.  מערה בסלע הכורכר המחוברת בנקרה אל הים, הגלים מעבירים אליה אדוות קצף לבנבנות והמים נשקפים ממנה בצבע כחול טורקיז מהפנט. 


נשיר כאן שיר המספר סיפור מרגש על ספן ונערה,  "שיר המגדלור" הגורם לעיתים לנשים רגשניות ואף לגברים מסוקסים לדמוע, ונספר את האמת מאחורי השיר.  נזמר גם כמה משיריו של המשורר נתן יונתן שהרבה לכתוב על ים וחופים ונברר מהו "חוף שנחל עזבו"

 

מהמערה הכחולה נמשיך אל חוף הצדפים. ביולוג ימי שיטייל איתנו יסביר לנו בדיוק מהי הצדפה, כיצד היא ניזונה ומתרבה, ומהם הצדפים הרבים המרוכזים בנקודות שונות בחוף, מהיכן הגיעו ומתי נוצרו? ומהיכן הגיע החול הרך והנעים שהולך ונעלם מחופי ארצנו?


 

השמש תתחיל לרדת אל המערב ותתקרב אל האופק.  נמשיך בדרכנו לגבעת הפרחים, אולי נגלה שם את חבצלת החוף שלכבודה נשיר "צחור החבצלת בשחור שערך", את הצבעוני או אולי את נר הלילה החופי עליו שר נתן יונתן "נרות הלילה דעכו, הידידות, האהבה, הנעורים שבאו פתע אל סופם".   על יד מחצבה עתיקה נלמד על השימושים שעשו הקדמונים באבן הכורכר ומעל ראש הגבעה נצפה בחרטום ספינה שטבעה, נספר את סיפורה העצוב ונתבונן, מרותקים, בשמש השוקעת

 

באור אחרון נחזור דרך מרבד שיחי אלת המסטיק ועמודי החצבים בסתיו אל הבאר העתיקה, ומשם לנקודת ההתחלה.  שם תוכלו לארגן מדורה קטנה, שתקלוט תפוחי אדמה. גם אבטיחים קרים יתאימו לאווירה, ואפשר לשבת שם לאור ירח ולקול המיית הגלים, ולשיר שירי ים ומלחים אל תוך הלילה האפל.

משך הטיול כשעתיים וחצי. המסלול המתואר הוא בגדר המלצה. פרטי המסלול המחייב יתואמו עם הלקוח. הטיול הוא טיול מזמר אמיתי בליווי שירה וגיטרה וחלוקת שירונים.

 

 

עוד על שירים, משוררים ומקומות ומה שביניהם בטיולים מזמרים ובמסגרת הרצאות מזמרות בהגשת ד"ר איתי פלאות.

ליצירת קשר לחצו על הקישור צור קשר או חייגו 052-2971119


 

 


לפרטים ויצירת קשר

איתי פלאות: 052-2971119

כל הזכויות שמורות לד"ר איתי פלאות, מרכז תרבות ידע ופנאי © שירה בציבור
ד''ר איתי פלאות | itai@plaot.com | 04-9533736 | 052-2971119

Tivonet