עוד הרכבת שטה בעמק - טיול מזמר בעקבות רכבת העמק

 

...בין מרחבי שדות
נשף קטר ישן
גרר את הרכבת
ופלט עשן
מצמח היא יצאה
עם שחר עייפה
ובערב באה
בשערי חיפה...

מספרים על בחור שבעקבות אהבה נכזבת החליט להתאבד. הוא שכב על הפסים של רכבת העמק ומת מרעב...  הרכבת שטה בעמק (כמו שכתב יורם טהרלב) משנת 1905 ועד תחילת שנות החמישים. היא נבנתה על ידי התורכים וחיברה את חיפה ועכו עם דמשק והמסילה של הרכבת החיג'אזית.

מסלול הטיול בעקבות רכבת העמק משתנה מזמן לזמן בעקבות שינויים במסלול, פתיחת הקו החדש של רכבת ישראל ומגבלות הנגישות עקב העבודות לבניית החלק הצפוני של כביש 6.

ניתן לשלב בטיול נסיעה חווייתית ברכבת העמק המודרנית מתחנת יקנעם-כפר יהושע לבית שאן ובחזרה.

 

את הטיול נתחיל במוזיאון הרכבת בחיפה. שם נתוודע אל קטר הקיטור האחרון שנותר בארץ, נברר מה ומי היה קטר 70414 וחבריו החלודים 550 ו-903, ונסקור קרון אחרון שנותר במקום מקרונותיה של רכבת העמק.

 

במוזיאון נלמד על אופן הפעלת מערכת רכבות אז והיום, בטיחות נסיעה ונוהלים להבטחת לוח זמנים. נשיר על רכבת לילה בקהיר ועל עוד רכבת שנסעה למצרים, ונמשיך הלאה.

 
סמוך ל"צומת העמקים" הוא "צומת ג'למי" נסייר על גשר הרכבת הגדול, ובצילו נשב ונסביר מדוע הרכבת נסעה על פסים צרים מהתקן העולמי, מדוע נסעה לאט ומהו "קרון אוירון" שנבנה במיוחד עבור טייסים גרמנים. נשיר על הרכבת כמשל בחיים ובאהבה ונהנה מקול פכפוך זרימת המים בנחל קישון.

מגשר הרכבת שעל נחל קישון ניסע לאלרואי, שם נתכנס לשיר במעיין הנובע מתחת עץ התות הענקי.

לאחר שנשבע מהיופי והקרירות נמשיך ברגל עד תחנת הרכבת של אלרואי. התחנה הקטנטנה ששירתה את הישוב הקטנטן שוחזרה ושופצה על ידי אזרחים איכפתיים ומהווה אתר מרתק ונעים ללימוד, בילוי ונופש.  שם ניפגש עם נחום לוי, הרוח החיה במבצע השחזור, ונאזין לסיפורו המרגש.

 

כמובן שגם נפליג בסיפורי הרכבות (על הבדואי שרכב על חמור והתנצל בפני הנהג כבר שמעתם?) נשיר עוד משירי הרכבות (מתי יוצאת הרכבת האחרונה בשיר שתרגם אהוד מנור? "אחת עשרה בדיוק!!!"), ונצא מאתר התחנה באלרואי אל "תל א-שמאם", היא תחנת כפר יהושע. תחנה מרכזית זו שמשה את הרכבת מיום היווסדה וצברה שפע סיפורים והלצות אודות הרכבת.


נסיים את הסיור בשירה אדירה של מעט שירי הרכבת שעוד לא שרנו.

 

משך הטיול יום שלם. המסלול המתואר הוא בגדר המלצה. פרטי המסלול המחייב יתואמו עם הלקוח. הטיול הוא טיול מזמר אמיתי בליווי שירה וגיטרה וחלוקת שירונים.

 

 

עוד על שירים, משוררים ומקומות ומה שביניהם בטיולים מזמרים ובמסגרת הרצאות מזמרות בהגשת ד"ר איתי פלאות.

ליצירת קשר לחצו על הקישור צור קשר או חייגו 052-2971119 

אולי יעניין אותך לקרוא גם על...

השיר האירוטי הראשון!

השיר האירוטי הראשון!

השיר הראשון בו אני נוהג לפתוח את הרצאה המזומרת "ערב כחול עמוק - ארוטיקה בזמר העברי" הוא השיר האירוטי העברי הראשון, למיטב ידיעתי, מאז פורסם שיר השירים
להמשך קריאה
שני אלונים בסלע

שני אלונים בסלע

השבוע אנחנו מציינים 44 שנים למלחמת יום הכיפורים. בחרתי לדבר על מפגש עם צפירה יונתן בשריד ועל שיר שהפך שיר זכרון לבנה ליאור יונתן ז"ל ולחברו אמנון שפירא ז"ל שנפלו במלחמה הנוראה ההיא
להמשך קריאה

לפרטים ויצירת קשר

איתי פלאות: 052-2971119

כל הזכויות שמורות לד"ר איתי פלאות, מרכז תרבות ידע ופנאי © שירה בציבור
ד''ר איתי פלאות | itai@plaot.com | 04-9533736 | 052-2971119

Tivonet