הנביא אליהו וארבעים הצדיקים - טיול מזמר אל רכס הכרמל

ההר הירוק כל ימות השנה

אני עוד חולם ושואל

לנשום רוחותיך כבראשונה

לשכב בצלך כרמל

 

הר הכרמל המתנשא אל מול חופו של הים התיכון, טומן בחובו היסטוריה עתיקת יומין ומרתקת עוד מימי האדם הקדמון, דרך אליהו הנביא וסיפורי התנ"ך ועד התיישבות הדרוזים ותוכנית "מצדה על הכרמל" משנות הארבעים. רכס הכרמל מאופיין בנופים מרהיבים, טבע מגוון של יער, חורש ובתה, ובאוכלוסיה דרוזית ותיקה ומכניסת אורחים.

 

נתחיל בביקור במנזר הכרמליטים בדיר אל-מוחרקה, ומגג המנזר נערוך תצפית אל נוף עמק יזרעאל, נשיר משירי העמק ובגינה הקסומה נספר על תחרות אלוהית שהמפסידים בה נענשים באכזריות רבה מאוד ונקנח במבחר שירים שעוסקים בדמותו של אליהו הנביא.


 מה"מוחרקה" נעבור דרך הכפרים הדרוזים אליהם נגיע שוב בהמשך, ונרד לתצפית באנדרטה לזכר הנספים באסון שריפת הכרמל.  נתרשם מהאנדרטה המעניינת ונצפה אל השטחים בהם השתוללה השריפה.  נסקור את נזקי השריפה ואת המסקנות אליהן הגיעו רשות הטבע והגנים והקרן הקיימת לישראל שיביאו לשמירה על החורש הטבעי בכרמל ובארץ כולה.

 
נעבור על יד הכניסה אל קיבוץ בית אורן ונמשיך אל "גבעת ההגנה".  על יד פסל הבזלת שהוצב שם לכבוד כוחות ההגנה בעיר חיפה נשיר שירי מחתרות ונספר על פעולות ההגנה בחיפה ועל הסיבה בגללה נקרא המקום "גבעת ההגנה"

 

תחנתנו הבאה היא "חורשת הארבעים". חורשת אלונים עבותה שעל פי האגדה בה נפגשים מדי שנה ארבעים צדיקי העולם לדון בניהולו. זו הזדמנות לשיר שירי אלונים ולהזכיר את הפזמונאי יורם טהר לב שגדל בקבוץ יגור הסמוך ולשיר משיריו.


 

כשנתחיל לחוש רעב נוכל לשוב אל הכפר עוספיה, לפגוש שם מורה דרך מקומי שידריך אותנו בסיור קצר בגלעין הכפר ויספר לנו על העדה הדרוזית והקשר המיוחד שלה עם מדינת ישראל. לאחר הסיור נתארח בבית משפחה דרוזית לארוחה מסורתית טעימה ונדיבה ולעוד סיפורים ואגדות מהתרבות הדרוזית.


 

משך הטיול יום שלם. המסלול המתואר הוא בגדר המלצה. פרטי המסלול המחייב יתואמו עם הלקוח. הטיול הוא טיול מזמר אמיתי בליווי שירה וגיטרה וחלוקת שירונים.

 

 

 

עוד על שירים, משוררים ומקומות ומה שביניהם בטיולים מזמרים ובמסגרת הרצאות מזמרות בהגשת ד"ר איתי פלאות.

ליצירת קשר לחצו על הקישור צור קשר או חייגו 052-2971119

אולי יעניין אותך לקרוא גם על...

גבעת ההגנה - סיפורו של אתר

גבעת ההגנה - סיפורו של אתר

על גבעה רמה שבהר הכרמל ניצב פסל בזלת שחור שיצר הפסל דני כפרי, איש נהלל. זוהי גבעת ההגנה ובאבן הבזלת נחקק סמל ההגנה...
להמשך קריאה
ההר הירוק, על שום מה? הסבר בוטני

ההר הירוק, על שום מה? הסבר בוטני

יורם טהרלב כתב את השיר ההר הירוק.  מדוע דווקא הכרמל, ההר שלרגליו נולד וגדל יורם טהרלב, זכה בתואר "ההר הירוק"?
להמשך קריאה
צל ומי באר - שיר העפלה?

צל ומי באר - שיר העפלה?

"מי שרעב ימצא אצלנו פת של לחם, מי שעייף ימצא פה צל ומי באר....  והשער שוב לא יסגר..."  כך כותב יורם טהרלב בשירו "צל ומי באר".  יורם טהרלב מספר כי את השיר כתב בהשראת חוויית ילדות שעבר בשנת 1945 בליל הפריצה למחנה המעצר בעתלית. והנה הסיפור
להמשך קריאה

לפרטים ויצירת קשר

איתי פלאות: 052-2971119

כל הזכויות שמורות לד"ר איתי פלאות, מרכז תרבות ידע ופנאי © שירה בציבור
ד''ר איתי פלאות | itai@plaot.com | 04-9533736 | 052-2971119

Tivonet