גבעת ההגנה - סיפורו של אתר

גבעת ההגנהעל גבעה רמה שבהר הכרמל ניצב פסל בזלת שחור שיצר הפסל מרדכי כפרי, איש נהלל. זוהי גבעת ההגנה ובאבן הבזלת נחקק סמל ההגנה (מגן דוד, ענף זית וחרב) כאשר החלק הפנימי של המגן דוד חלול ומאפשר הצצה אל מפרץ חיפה המרהיב ביופיו.

 

גבעה זו נבחרה כאתר זיכרון לארגון ההגנה בחיפה כי ממש כאן, למרגלות אותה גבעה, נהגו אנשי ההגנה מחיפה לקיים את אימוני הנשק באש חיה. ולמה דווקא כאן? מבט מהיר אל המדרון הצפוני של הגבעה יגלה כי עומדים אנו בדיוק מעל המחצבה הישנה של בית חרושת "נשר". בשנות הארבעים, כשחברי ההגנה ביקשו להתאמן בירי מבלי שחיילי המנדט הבריטי יבחינו בהם, הם תיאמו עם הנהלת המחצבה את מועדי האימונים ואלה דאגו לקיים את הפיצוצים במחצבה באותם ימים בהם חיילי ההגנה התאמנו שם, וכך לא הבחינו חיילי המנדט הבריטי בקולות הירי שהוסוו על ידי קולות הפיצוצים הלגיטימיים במחצבה.

 

ארגון ההגנה שהוקם בשנת 1920, בעקבות קרב תל חי, היה ניסיון ראשון של הישוב היהודי בארץ (בתחילה אחדות העבודה ואחר כך הסוכנות היהודית) להקים מיליציה לוחמת של יהודים בארץ ישראל. זה היה, בסופו של דבר עם הכרזת העצמאות, לבסיס עליו הוקם צה"ל כולו.

 

בחיפושי אחר שירים על ההגנה העליתי חרס בידי. שירים רבים נכתבו על כוחות ששויכו להגנה כמו הגדוד העברי, הפלמ"ח, חיל הנוטרים, פלוגות השדה ועוד. אבל לא מצאתי שיר על ההגנה. מישהו מכיר ויכול לעזור?

 

 גבעת ההגנה נבקר בטיול המזמר לרכס הכרמל הנביא אליהו וארבעים הצדיקים - טיול מזמר אל רכס הכרמל
 

עוד על שירים, משוררים ומקומות ומה שביניהם בטיולים מזמרים ובמסגרת הרצאות מזמרות בהגשת ד"ר איתי פלאות.

ליצירת קשר לחצו על הקישור צור קשר או חייגו 052-2971119

 

 לפרטים ויצירת קשר

איתי פלאות: 052-2971119

כל הזכויות שמורות לד"ר איתי פלאות, מרכז תרבות ידע ופנאי © שירה בציבור
ד''ר איתי פלאות | itai@plaot.com | 04-9533736 | 052-2971119

Tivonet