ההר הירוק, על שום מה? הסבר בוטני

הר כרמליורם טהרלב כתב את השיר ההר הירוק.  מדוע דווקא הכרמל, ההר שלרגליו נולד וגדל יורם טהרלב, זכה בתואר "ההר הירוק"?


הסיבה היא, כמובן בוטנית וקשורה לזווית הראיה של המשורר.  מקיבוץ יגור בו עברה על יורם טהרלב ילדותו, ניתן לראות את הכרמל המתנשא ממערב (למעשה נבנה הקבוץ לרגלי ההר) וממזרח ניתן לראות את האזור שנקרא "גבעות אלונים-שפרעם" (כפר חסידים, רכסים וקרית טבעון).


חברת הצומח (ביטוי בוטני מקצועי שבא לתאר את מגוון מיני הצומח באזור המאופיין לרוב על ידי שמות של שני מיני צמחים עקריים) בכרמל נקראת "חברת אלון מצוי ואלת המסטיק".  לעומת זאת, חברת הצומח בגבעות אלונים-שפרעם נקראת "חברת אלון תבור ואלה ארץ ישראלית".


יורם טהרלב ואניבארצנו שלושה מיני אלונים עיקריים - אלון מצוי, אלון תבור ואלון תולע.  גם מעצי האלה יש בארצנו שלושה מינים עקריים - אלת המסטיק, אלה ארץ ישראלית ואלה אטלנטית.


הבדל חשוב בין אלון מצוי לאלון תבור הוא שאלון מצוי הוא עץ ירוק עד ואילו אלון תבור הוא עץ נשיר המשליך את עליו בסתו ומצמח עלים חדשים באביב, כך שבמהלך כל עונת החורף העץ עומד עירום מעלים ולכן צבעו אפור כצבע ענפיו.  כך גם ההבדל בין אלת המסטיק שהיא עץ (בעצם, לרוב היא שיח) ירוק עד לבין אלה ארץ ישראלית שעומדת בשלכת בעונת החורף.


בעיניו של המתבונן מקיבוץ יגור, הר הכרמל ירוק תמיד ואילו הגבעות שמנגד ירוקות באביב ובקיץ והופכות אפורות בסתו ובחורף.  זו הסיבה שיורם טהרלב מעניק בשירו את התואר "ההר הירוק תמיד" להר הכרמל.


אלוניםאגב, איך בכל זאת מבחינים בין מיני האלון?  האגדה מספרת שהאלות ערכו מסיבה והזמינו את האלונים.  אלון התבור המרוגש הקפיד לסלסל את קוצי ספלולו (ה"קערה" בה מצוי הבלוט שהוא זרע האלון, ראו בתמונה), אלון מצוי עטה תסרוקת קוצים ואילו אלון התולע (המצוי במירון ובחרמון) גילח את הקוצים לחלוטין.  כך ניתן להבחין בין שלושת האלונים ראו תמונה משמאל).


אלותבין מיני האלות ניתן גם כן להבחין בקלות:  אלת המסטיק נבדלת הצורת הצמח (לרוב שיח, ירוק עד ובעל ריח חריף ואופייני). האלה הארץ ישראלית והאלה האטלנטית דומות אבל נכרות בשני הבדלים עיקריים.  הבדל אחד הוא בצורת העפצים (לא, אלה אינם פירות, ראה תמונה מימין) עפצי האלה האטלנטית הם בצורת בננה, ואילו עפצי אלה ארץ ישראלית הם דמויי אלמוג (ראו בתמונות).  


הבדל נוסף וקל לאבחנה הוא צור העלעל. העלעלים של האלה האטלנטית מעוגלים בקצותיהם ואילו העלעל של האלה הארץ ישראלית מסתיים ב"שפיץ", מעין קוץ.  קל גם לזכור מיהו מי כעל פי שמה של האלה הארץ ישראלית בראשי תיבות - אלה א"י..  שפיץ...  הבנתם?

 

 

עוד על שירים, משוררים ומקומות ומה שביניהם בטיולים מזמרים ובמסגרת הרצאות מזמרות בהגשת ד"ר איתי פלאות.

ליצירת קשר לחצו על הקישור צור קשר או חייגו 052-2971119


 

 
לפרטים ויצירת קשר

איתי פלאות: 052-2971119

כל הזכויות שמורות לד"ר איתי פלאות, מרכז תרבות ידע ופנאי © שירה בציבור
ד''ר איתי פלאות | itai@plaot.com | 04-9533736 | 052-2971119

Tivonet