שירי רועים בבית קברות

בית הקברות של אגודת השומריםהיה זה בתחילת שנות העשרים של המאה הקודמת שחבורת צעירים בראשון אריה אברמסון וגרשון פליישר הגיעו לגבעות שייח-איבריק והקימו את "חבורת הרועה". את פרנסתם רצו למצוא ברעיית עדריבקר וצאן של חקלאי עמק יזרעאל בגבעות אלונים-שפרעם.


בהמשך קמה במקום חבורה אחרת של צעירים שגם הם ראו את תמצית הישראליות ברעיית עדרים, וקראו לעצמם "חבורת הרועים". אל החבורה הזאת חברו תל-אביבים, "חבר'ה טראסק" שחיפשו את עצמם באותה תקופה. המשורר התל אביבי אלכסנדר פן, שהיה חבר בחבר'ה טראסק, התלהב ו"התאהב" בשומר אלכסנדר זייד ובחבורת הרועים ואף כתב לכבודם, שירי רועים כמו "שתו העדרים" ו"למדבר שאנו על דבשות גמלים".

 

אליעזר שמאלי ויעקב מחט טענו כי את השירים כתב משה זמירי שבגלל צניעותו ויתר על הקרדיט, או אולי בגלל שרצה לחבר "שירי עם" אמיתיים והתנגד לאיזכור כותבי השירים.

 

אחדים מחבורת הרועים, כמו בועז פרסוב ואריה אברמסון, שמצאו את מותם במקום בתקופת ההתארגנות להקמת קיבוץ אלונים או מאוחר יותר, קבורים בבית הקברות של אגודת השומרים הסמוך. שם, בטיול מזמר, אנו שרים לכבודם את שירי הרועים שכל כך אהבו.

 

 

 לדף הטיול המזמר על גבעות שייח-איבריק - לחץ כאן

 

 

עוד על שירים, משוררים ומקומות ומה שביניהם בטיולים מזמרים ובמסגרת הרצאות מזמרות בהגשת ד"ר איתי פלאות.

ליצירת קשר לחצו על הקישור צור קשר או חייגו 052-2971119


 

אולי יעניין אותך לקרוא גם על...

שירו של זייד - ולא

שירו של זייד - ולא "על גבעות שייח אבריק"

אלכסנדר זייד ואלכסנדר פן היו חברים בלב ובנפש למרות שהיו שונים זה מזה מאוד. אלכסנדר פן כתב שני שירים לזכרו של אלכסנדר זייד, האחד, הידוע, "על גבעות שייח-אבריק" והאחר שמעט נשכח "שירו של זייד". והפעם סיפורו של "שירו של זייד".
להמשך קריאה

לפרטים ויצירת קשר

איתי פלאות: 052-2971119

כל הזכויות שמורות לד"ר איתי פלאות, מרכז תרבות ידע ופנאי © שירה בציבור
ד''ר איתי פלאות | itai@plaot.com | 04-9533736 | 052-2971119

Tivonet