מושבה שנקראת על שם שיר

מישמר הירדןבמסלולי הטיולים המזמרים שאני עורך באזור עמק החולה או רמת הגולן אני אוהב במיוחד לבקר בחורבות המושבה משמר הירדן. האתר נמצא על יד הצומת של כביש 91 עם כביש 918, ולאלה שלא יושבים ממש כעת על יד מפת דרכים, כשנוסעים מצומת מחניים מזרחה לכיוון גשר בנות יעקב, ועוברים את קיבוץ גדות, יש צומת לכיוון צפון (גונן וגשר הפקק) וממול יש מחנה צבאי נטוש של המשטרה הצבאית. ממש שם, בין הברושים נמצאים חורבות המושבה ואנדרטה גבוהה בה חקוקים שמות 14 הנופלים בקרב נגד הסורים בחודש יוני 1948. לאחר שהסורים כבשו את המקום ולקחו את המגינים ששרדו בשבי, הישוב לא הוקם מחדש והשבויים חזרו ברובם לגור בנתניה ונורדיה - סיפור עצוב.
 

בכל אופן, המקום הוקם בשנת 1884 על ידי ישראל מרדכי לובובסקי שניסה להקים במקום חווה חקלאית לה קבע את השם "שושנת הירדן". כשהמצב היה קשה הוא ביקש מדוד שו"ב, ממקימי ראש פינה, לסייע בשיקום המקום והפיכתו למושבה.

 

נפתלי הרץ אימברבאותה תקופה הסתובב בארץ צעיר תימהוני בשם נפתלי הרץ אימבר (נכון, משורר "התקוה"). נפתלי אימבר עבר במושבות ותמורת מעט מזון ומשקה ומקום לינה חיבר לאנשים שירים. יום אחד פגש אדם בשם הרצנשטיין שהייתה לו חנות למוצרי עישון ביפו, וזה סיפר לו כי הוא מייבא מגרמניה ניירות לגלגול סיגריות שעליהן מודפס שיר גרמני פטריוטי בשם "משמר הריין". הרצנשטיין הביע באוזני אימבר את רצונו להדפיס על הניירות שיר יפה בעברית במקום השיר הגרמני. אימבר שמע, וחיבר שיר בשם "משמר הירדן" שיחליף את "משמר הריין". לימים חיבר המלחין אברהם צבי אידלסון מנגינה לשיר.


בסיוריו בארץ הגיע אימבר גם לשושנת הירדן ושם סיפר לו דוד שו"ב שהוא מחפש שם חדש למקום. נפתלי הרץ אימבר אמר לו, שלא רק שיש לו רעיון לשם, יש לו גם שיר מוכן למושבה, ומאז נקראת המושבה "משמר הירדן" ושירה הידוע התנגן בפי כל. את מילות השיר תוכלו למצוא כאן ואת המנגינה בוא לשמוע מפי בטיול הבא.

 


 

עוד על שירים, משוררים ומקומות ומה שביניהם בטיולים מזמרים ובמסגרת הרצאות מזמרות בהגשת ד"ר איתי פלאות.

ליצירת קשר לחצו על הקישור צור קשר או חייגו 052-2971119
אולי יעניין אותך לקרוא גם על...

מצבה מספרת על אסון נורא

מצבה מספרת על אסון נורא

סיפור מאחורי מצבה גדולה בבית הקברות של משמר הירדן, על משפחת גרבובסקי, משפחת חלוצים שנאחזה בקרקע עד מוות, מימי העליה הראשונה בראש פינה, דרך משמר הירדן ועד ימינו
להמשך קריאה
סיפור של מצבה

סיפור של מצבה

לעתים מספרים לי מטיילים בקבוצה סיפורים אישיים מרתקים, ואני שומע אותם בשקיקה. הנה אחד מהם שסיפר לי גמלאי בטיול למשמר הירדן הישנה.
להמשך קריאה

לפרטים ויצירת קשר

איתי פלאות: 052-2971119

כל הזכויות שמורות לד"ר איתי פלאות, מרכז תרבות ידע ופנאי © שירה בציבור
ד''ר איתי פלאות | itai@plaot.com | 04-9533736 | 052-2971119

Tivonet