על רכילות, דמיון וניצול - כך השתלט האדם על העולם

בני אדם קיימים בעולם כבר למעלה מחמישה מיליון שנה. עד לפני כשבעים אלף שנה חיו באפריקה ובמקומות נוספים מינים שונים של בני אדם מהסוג Homo וביניהם גם אנחנו, Homo sapiense.  מיני האדם השונים חיו זה לצד זה בטבע, לעתים באותו בית גידול, ולא היו יותר מאשר עוד מין של יונקים שמסתובב שם. חיו על ליקוט זרעים, שורשים, פירות ואכילת נבלות, אולי גם הצליחו לצוד חיות קטנות, פחדו מהטורפים הגדולים כמו אריות ונמרים וזהו, שום דבר מיוחד.

 


ופתאום, לפני כמאה אלף שנים, ה"אדם הנבון" פרץ מאפריקה לכיוון אירופה ואסיה וכבש את העולם. מרגע שפרץ מאפריקה נעלמו כל מיני בני האדם האחרים בעולם, בתי גידול טבעיים השתנו, בעלי חיים רבים נכחדו ואחרים נפוצו ללא פרופורציה להתאמותיהם והמין האנושי השתלט על כל יבשות העולם (חוץ מאנטרקטיקה).

 תולדות האנושות

 

מה קרה לפני כמאה אלף שנה שאיפשר דווקא למין הזה, Homo sapiens, דווקא הוא מכל שאר מיני האדם ומיני בעלי חיים אחרים, להרחיב את תפוצתו ולהשתלט על העולם, על בתי הגידול, להתגבר על פגעי מזג האוויר בקטבים ובמדבריות, להתמודד עם מעברי ים של מאות ואלפי קילומטר, להתגבר על טורפים עצומים שהסתובבו בערבות, לפתח חקלאות ותרבות שהביאה אותנו עד הלום?החוקרים טוענים ששינוי גנטי קטן ואקראי, שיצר קישור מיוחד במוח, הוא שהביא להתפתחות העצומה.  הוא שאפשר לאדם הנבון להשתלט על העולם בעזרת שלושה דברים עיקריים: רכילות, דמיון וניצול.

 

 

 

לאן נעלמו מיני האדם האחרים? כיצד התגבר האדם על מרחקים ביבשה ובים? איך הצליח לשרוד בתנאי מזג אויר קיצוניים שלא היה מותאם להם? מדוע הרס בשיטתיות בתי גידול נרחבים והכחיד כל כך הרבה מיני בעלי חיים? איך הצליח להתרבות מעבר לכושר הנשיאה של השטח על ידי בנייה בלתי מודעת של יחסי סימביוזה עם אורגניזמים אחרים?

עולם מודרני 


רוצים לשמוע עוד?  הרצאה חדשה מבית היוצר של ד"ר איתי פלאותמביאה את סיפורו המופלא של האדם הנבון והשתלטותו על העולם, מסבירה את יכולותינו המרשימות וחושפת את התכונות שאפשרו התפתחות כזאת.  פרטים שלא נודעו עד כה, ולעתים הם ממש מביכים, יתבררו בהרצאה המרתקת ומעוררת ההשראה "על רכילות, דמיון וניצול – כיצד השתלט האדם על העולם".

 

 

 

עוד בנושא זה במסגרת ההרצאות המוגשות על ידי ד"ר איתי פלאות 

להזמנות לחוגי בית, ארגוני עובדים וגמלאים, קתדרות עממיות ווכדומה לחצו על הקישור צור קשר 

או חייגו 052-2971119 

 


 

אולי יעניין אותך לקרוא גם על...

המין האנושי כמו שעוד לא ראיתם

המין האנושי כמו שעוד לא ראיתם

כזואולוג שמרצה על טבע האדם, ולכבוד ראש השנה, אני מביא לכם "סרט טבע" המתאר התנהגות יומיומית של המין האנושי. הנה ככה זה נראה ובעיקר נשמע כשמצלמים סרט טבע על המין האנושי. ככה אנחנו נראים, כנראה.
להמשך קריאה
חוגי בית

חוגי בית

חברים בקבוצות של חוגי בית מתכנסים לרוב פעם בחודש לבילוי משותף. מכיוון שמדובר בדרך כלל באנשים משכילים מעל גיל 40 הבילוי הוא לרוב פעילות אינטלקטואלית תרבותית ברמה גבוהה.
להמשך קריאה
היא כישפה אותו - זה ברור

היא כישפה אותו - זה ברור

דיברנו על מישהי שהתחתנה עם בן למשפחה טובה והיא עושה לא "את המוות". הזיווג הזה נראה מוזר למשפחתו ולסובבים אותם. מה הוא מוצא בה? איך תפסה אותו? ואז מישהי נתנה את ההסבר ואמרה: "אין ספק, היא כישפה אותו!!".
להמשך קריאה
ציפורים מעדיפות גרעינים מבושלים?

ציפורים מעדיפות גרעינים מבושלים?

בניסוי שנערך על ידי תלמידים הם הופתעו לגלות שציפורים בטבע העדיפו גרעינים שבושלו על פני גרעינים רגילים. האומנם הפתעה? לא בטוח
להמשך קריאה

לפרטים ויצירת קשר

איתי פלאות: 052-2971119

כל הזכויות שמורות לד"ר איתי פלאות, מרכז תרבות ידע ופנאי © שירה בציבור
ד''ר איתי פלאות | itai@plaot.com | 04-9533736 | 052-2971119

Tivonet